قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از اجرای ۴۲ عنوان ویژه برنامه فرهنگی و هنری همزمان با دهه کرامت در خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، یوسف امینی با بیان این مطلب اظهار کرد: امسال ستاد بزرگداشت دهه کرامت با شعار «خدمت کریمانه، جهاد عالمانه» از ۱۱ تا ۲۱ خرداد ماه آغاز به کار می‌کند.

وی با بیان اینکه آغاز برنامه های دهه کرامت در این استان فردا چهارشنبه با گلباران حرم مطهر امام رضا (ع) در روز دختر توسط خواهران عضو کانون های فرهنگی وهنری مساجد مشهد آغاز می شود گفت: برگزاری نمایشگاه خوشنویسی رضوی شامل آثار برتر و برگزیده جشنواره خوشنویسی رضوی و نمایشگاه  عکس و نقاشی عناوین برنامه هایی است که توسط معاونت هنری در نگارخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام انجام می شود.

امینی افزود: مسابقه کتابخوانی با عنوان به وقت هشت برای کتاب بر مدار آفتاب، معرفی و انتشار برگزیده اشعار رضوی معاصر، معرفی ۲۰ کتاب برگزیده رضوی، برگزاری جشن رضوان قلم و تقدیر از رسانه های فعال در حوزه فرهنگ رضوی، معرفی ۱۰ فعال حوزه کتاب وکتابخوانی از جمله عناوین فعالیت ها حوزه معاونت فرهنگی و رسانه ای این اداره کل است.

او بیان کرد: پویش بچه محل امام رضا(ع) شامل جشن های مردمی و نمایشگاه فرهنگی، در سراسر استان به همت امور مساجد و تشکل های مردمی محلات برگزار می شود.

این مقام مسوول عنوان کرد: برگزاری محفل انس با قرآن و کرسی تلاوت در شهرستان های مشهد، نیشابور، طرقبه و شاندیز، تقدیر از ۶۰ نوجوان قرآنی در شهرستان قوچان و نیز برگزاری کارگاه آموزشی سبک زندگی اسلامی در شهرستان خلیل آباد از عناوین برنامه های پیش بینی شده است.

قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: برگزاری شب شعر رضوی، برگزاری مسابقه فرهنگی، برگزاری نمایشگاه آثار هنری و اجرای تئاتر صحنه ای رضوی، برگزاری همایش بزرگ کرامت رضوی با حضورهنرمندان تعزیه خوان منطقه ترشیز، اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و قرآنی و سینمایی در برپایی بازار هنر، تجلیل از خادمان رضوی و نیز شبی با موسیقی آواها و نواهای رضوی از جمله برنامه های شهرستان های استان است.

وی  اجرای جنگ شادی، شبی با موسیقی، آواها ونواهای محلی، تجلیل از بانوان هنرمند در روز دختر و اکران فیلم سینمایی بدون قرار قبلی با موضوع رضوی را از جمله موضوعات و عناوین برنامه ها در سراسر استان خواند.

عزم دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی به تشکیل کارگروه نوآوری

همچنین سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان نیز از برگزاری نشست سیاستگذاری تشکیل کارگروه نوآوری و فعالیت های فرهنگ بنیان استان خبر داد و گفت: این کارگروه، محملی قانونی برای همگرایی صنایع خلاق فرهنگی و ایده های نوین تحول بر اساس شاخص های سبک زندگی اسلامی است که شورای فرهنگ عمومی استان قصد دارد پیشتاز تشکیل آن باشد.  

افشین تحفه گر در ادامه با اشاره به اسناد فرادستی دستورالعمل تشکیل این کارگروه، افزود: گرچه افق بلند و آرمانی در اسناد فرادستی و متن دستورالعمل دیده شده است اما با خرد و همت جمعی، این افق دست یافتنی است و ما تلاش داریم با مرحله بندی زمانی و محتوایی اهداف آن، در مسیر چشم انداز آرمانی آن گام برداریم.  

وی همچنین به سه مساله اساسی پیش بینی شده در دستورالعمل شامل صنایع فرهنگی (طراحی و توسعه بازی‌های موبایلی و رایانه‌ای)، نشاط و شادابی اجتماعی، الگوی زیست عفیفانه با تمرکز بر حوزه مد و لباس اشاره و بیان کرد: هرچند دستورالعمل اختیار تغییرات بومی در مسائل اجرایی داده است اما به نظر می‌رسد این مسائل از جامعیتی برخوردار است که می تواند تمامی مسائل شناسایی شده در آینده را نیز پوشش دهد.  

  • منبع خبر : ایرنا