وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ۴۰ بازارچه صنایع‌دستی آخرین مراحل آماده‌سازی را پشت سر می‌گذارد و در آینده نزدیک افتتاح می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، سیدعزت الله ضرغامی در بازدید از نمایشگاه جانبی ششمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر در محل موزه ملی ایران در جمع خبرنگاران گفت: ۴۰بازارچه صنایع دستی آخرین مراحل آماده سازی را پشت سر می‌گذارد که به زودی افتتاح می‌شود و این امکان را برای همه هنرمندان این حوزه در سراسر کشور فراهم می‌کند که محصولات خود را در این بازارچه ها نمایش دهند و عرضه کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: همچنین در شهرهای بزرگ به دنبال ایجاد و راه اندازی بازارچه‌های متعدد صنایع‌دستی هستیم. که در حال حاضر در مرحله جانمایی است و این اقدامات به عنوان یکی از اولویت‌ها در معرفی ظرفیت‌های ارزشمند ملی است که فعالیت‌های گسترده ای در این زمینه برنامه ریزی شده است.

وی افزود: اگر محصولات صنایع دستی گسترده تولید شود، قطعا در مناسب‌سازی قیمت‌ها تاثیر خواهد گذاشت و قیمت ها به گونه ای تعدیل می شود  که همه مردم می توانند صنایع دستی بخرند. از طرفی با نوآوری‌هایی که انجام می‌شود به سمت کاربردی شدن صنایع‌دستی در زندگی مردم گام برداشتیم و البته با بسته‌بندی‌های زیباتر می توان در عرضه محصولات در بازارهای داخلی و خارجی تحول ایجاد کنیم.

وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: در حدود ۳۰۰رشته صنایع دستی تولیدات ارزشمند در سراسر کشور وجود دارد، تقریبادر تنوع صنایع دستی حرف اول را در جهان می زنیم. نمایشگاه جانبی صنایع‌دستی در جشنواره صنایع دستی فجر یک بخش کوچکی از فعالیت‌های بسیار گسترده در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی کشور است. در این نمایشگاه هر چقدر هم تلاش شود نمی‌توان گوشه کوچکی از عظمت رشته های هنرسنتی که هویت و فرهنگ ایرانیان را  تشکیل می دهد نشان داد.

ضرغامی گفت: به تناسب ظرفیت محیط و فضای نمایشگاهی و موزه ملی ایران که میزبان خوبی برای این مجموعه ها است، معاونت صنایع‌دستی وزارتخانه تا جایی که فرصت بوده و توان داشت تلاش کرده است نمونه‌های خوبی را  که نشان دهنده مجموعه های بزرگتری را از این رشته ها و هنرها است، در معرض نمایش گذاشته است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: آثار نمایشگاه و جشنواره صنایع‌دستی فجر بسیار متنوع و ارزشمند است. هر ایرانی اگر یک دور در این نمایشگاه بزند بسیاری از نشان‌های هویتی خود و توانمندی و ظرفیت ملی کشور را متوجه می‌شود.  آثار موجود در نمایشگاه صنایع دستی فجر با سرپنجه هنر ایرانیان تولید می شود، برخی از این آثار بازار داخلی و خارجی دارند و برخی هم نمونه‌سازی‌های ارزشمندی است که برای حفظ این رشته‌های ساخته شده و ضروری است.

وی گفت: نمایشگاه صنایع دستی در موزه ملی ایران فعلا برای آشنایی است، اما با اطلاع‌رسانی که انجام می شود،دسترسی به محل‌های فروش هم انجام می شود تا علاقه‌مندان این آثار را خریداری کنند.

  • منبع خبر : ایرنا