ه همت معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی و با مشارکت مواکب امام رضایی، یک میلیون و ۶۶۵ هزار نفر مهمان طرح اکرام این معاونت در ماه مبارک رمضان سال جاری شدند.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، امین بهنام، معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی در خصوص جزئیات این طرح اظهارداشت: به همت این معاونت توزیع بسته‌های افطاری ساده در صفوف نماز جماعت مغرب و عشاء حرم مطهر از دوم ماه رمضان آغاز و در مجموع در این برنامه از یک میلیون و ۱۳۷ هزار نفر روزه‌دار در طول این ماه پربرکت پذیرایی شد. 

وی با تأکید بر اینکه در ماه مبارک رمضان، صد هزار نفر در دو وعده افطار و سحر مهمان مهمانسرای حضرت رضا(ع) شدند، افزود: همچنین از ۱۱ رمضان سفره‌های افطاری با توجه به شرایط آب و هوایی در صحن امام حسن مجتبی(ع) پهن شد و در مجموع ۴۶ هزار نفر تا پایان ماه مبارک در این صحن مهمان خوان پربرکت حضرت رضا(ع) شدند. 

مشارکت مواکب امام رضایی در طرح اکرام

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی گفت: با مشارکت مواکب امام رضایی نیز سفره‌های افطاری ساده در ماه رمضان در باب الکاظم(ع) و باب الهادی(ع) گسترده و در مجموع از ۶۶ هزار نفر میزبانی شد. 

وی ادامه داد: همچنین با مشارکت مواکب امام رضایی در ایام مبارک رمضان سال جاری، در مجموع از ۱۵۲ هزار روزه‌دار با توزیع افطاری ساده در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) در راسته بازار، جنب مسجد صدیقی‌ها و خیابان مرحوم آیت الله واعظ طبسی پذیرایی شد. 

پذیرایی از روزه‌داران حاشیه شهر

بهنام درباره دیگر برنامه‌های طرح اکرام معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی در ماه رمضان بیان کرد: ۶۹ هزار وعده افطاری نیز توسط خادمان آستان قدس رضوی در این ماه پرفضیلت در حاشیه شهر مشهد و شهرستان‌های خراسان رضوی توزیع شد. همچنین با مشارکت خیریه امام صادق(ع) از ۴۴ هزار نفر در رمضان امسال در مدارس حاشیه شهر میزبانی شد. 

وی اضافه کرد: از دیگر برنامه‌های این طرح می‌توان از توزیع ۵۱ هزار بسته افطاری ساده از ۱۳ ماه مبارک رمضان در درب منازل مردم در مشهدمقدس نیز نام برد.  
 
تهیه بسته‌های متبرک ویژه عید فطر 

در ادامه این مقام مسئول درباره دیگر اقدامات معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی در حوزه پذیرایی از زائران و مجاوران توضیح داد: همچنین ۲۰۰ هزار بسته متبرک در ایام پایانی این ماه مبارک برای پذیرایی از نمازگزاران حاضر در مراسم نماز عید سعید فطر حرم مطهر تهیه شده بود که روز سه‌شنبه، ۱۳ اردیبهشت‌ماه توسط خادمان در صحن‌ها و رواق‌ها توزیع شد. 

ادامه داد: همچنین از محبان خاندان عصمت و طهارت(ع) با توزیع بیش از ۲ میلیون لیوان چای در چایخانه‌های حضرت رضا(ع) در باغ رضوان و صحن کوثر در ماه رمضان پذیرایی شد.

فضاآرایی در ماه رمضان

بهنام در خصوص دیگر اقدامات این معاونت در ماه رمضان نیز گفت: فضاآرایی صحن و سرای رضوی در ماه رمضان علاوه بر چراغانی با لوسترها و ریسه‌های رنگی با نصب ۳ هزار و ۴۵۱ مترمربع کتیبه مناسبتی و استفاده از ۲۲ هزار بوته و شاخه گل تازه انجام شد. 

وی اضافه کرد: همچنین بیش از هفت میلیون و ۴۲۱ هزار مترمربع از صحن‌ها و بست‌ها و افزون بر ۲۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع از رواق‌ها در طول ماه رمضان با فرش‌های ماشینی و دستباف مفروش شد. بیش از ۱۳ هزار و ۴۰۰ تخته فرش نیز به قالی‌شویی برای تنظیف و شست‌وشو در این ماه ارسال شد.
 
از تهیه اقلام مصرفی تا خدمات صندلی چرخدار

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی در خصوص اقلام مصرفی نیز اظهار کرد: همچنین هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده دست، ۴ هزار و ۸۰۰ لیتر محلول ضدعفونی‌کننده محیطی، ۹ هزار و ۴۷۰ لیتر صابون مایع و ۱۰ میلیون و ۳۴۴ هزار و ۵۰۰ لیوان یکبار مصرف در این ماه در اماکن متبرکه رضوی استفاده شد. 

بهنام گفت: ۴۲۸ هزار و ۸۶۳ زائر و مجاور از خدمات زائربرهای برقی حرم مطهر رضوی و ۱۶۲ هزار و ۲۴۷ زائر کم‌توان و سالمند نیز از خدمات صندلی چرخدار این بارگاه ملکوتی در این ماه پرفضیلت بهره‌مند شدند. بیش از ۳۰ هزار و ۳۰۰ دستگاه صندلی چرخدار نیز به صورت امانی به زائران در این ایام تحویل داده شد. 

وی خاطرنشان کرد: ارائه خدمات به زائران و مجاوران در دفاتر مختلف حرم مطهر رضوی، تنظیف مستمر و نظارت بر خدمات بهداشتی در گوشه و کنار اماکن متبرکه، نصب سازه‌های نمایشگاهی و تابلوهای اطلاع‌رسانی در حرم مطهر و تعمیر لوازم و وسایل گوناگون در کارگاه‌های فنی، از دیگر اقدامات معاونت خدمات زائران این آستان مقدس در ماه نزول قرآن امسال به شمار می‌رود. 

  • منبع خبر : تسنیم