عضو شورای شهر مشهد گفت: امیدواریم با تکیه بر ظرفیت‌های خوب و ویژه شهر مشهد در حوزه گوهرسنگ‌ها و توجه ملی به این شهر، براساس یک برنامه کوتاه‌مدت، به گفتمانی عملیاتی در حوزه اجرای اقدامات متناظر با حوزه گوهرسنگ‌ها، با ۲ مولفه اقتصاد و اشتغال برای شهر مشهد مقدس دست یابیم.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، مجید طهوریان‌عسکری در نشست گفتمانی «مشهد؛ شهر جهانی گوهرسنگ‌ها» با بیان اینکه شورای شهر مشهد و مرکز پژوهش‌ها طی ۶ ماه اخیر توجه ویژه‌ای به موضوع «شهر جهانی گوهرسنگ‌ها» داشته است، اظهارکرد: اقدامات خوبی در این حوزه توسط میراث فرهنگی و پیگیری‌های ارزشمندی نیز از طرف آستان قدس رضوی انجام شده است.

وی گفت: یکی از مولفه‌های مهمی که می‌تواند در حوزه اشتغال، کمک‌کار باشد، ویژگی‌های خاص شهر مشهد است؛ اقتصاد شهر مشهد، اقتصادی خدماتی و زائرمحور بوده و از سوی دیگر، به عنوان یک جهانشهر، ارتباط خوبی با پهنه‌های جهان اسلام دارد.

طهوریان‌عسکری با بیان اینکه فرصت‌ها و ظرفیت‌های زیادی برای حوزه اقتصاد و اشتغال در مشهدالرضا مهیاست، افزود: این فرصت‌ها کمتر مورد توجه قرار گرفته و دستگاه‌های مختلف نیز از این گنج ارزشمند آنگونه که باید بهره‌برداری نکرده‌اند.

عضو شورای شهر مشهد مقدس خاطرنشان کرد: با تعامل و همکاری مجموعه‌های دولتی، نیمه دولتی و بخش خصوصی می‌توان اثرگذاری ویژه‌ای روی اقتصاد و اشتغال شهر داشت.

طهوریان‌عسکری با اشاره به آمار جهانی که نشان می‌دهد، گوهرسنگ‌ها حوزه‌ای اقتصادمحور و پول‌ساز است، گفت: متاسفانه از این ظرفیت، حتی در سطح کشوری نیز آنگونه که باید، استفاده نشده است، با وجود اینکه بیش از ۳۰۰ معدن سنگ‌های قیمتی در کشور داریم.

وی با بیان اینکه شورای شهر مشهد در راستای توجه به حوزه اقتصاد درون‌شهری به دنبال ایجاد پل ارتباطی با ۲۰ کلانشهر کشور بوده، افزود: از روزهای نخست فعالیتی درصدد بودیم مشهدالرضا را از نظر اقتصادی با این شهرها گره بزنیم تا بتوانیم منابع درون‌شهری را در مجموعه مدیریت شهری فراتر از حوزه شهرسازی تعریف کنیم.

طهوریان‌عسکری تصریح کرد: از این طریق می‌توان برای شهر درآمد پایدار کسب و به شکل مستقیم و غیرمستقیم به حوزه درآمدی شهر مشهد و مدیریت شهری کمک کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از رویکردهای شورای ششم، توجه به حاشیه شهر مشهد بوده، گفت: در این دوره سعی کردیم نشان دهیم که شعار را می‌توان به عمل تبدیل کرد و مصادیق مختلفی در این خصوص داریم که از جمله آن، تخصیص ۴۵ درصد از اعتبارات شهرداری به حاشیه شهر است.

عضو شورای شهر مشهد اشتغال را یکی از مسائل مهم حاشیه شهر دانست که به حوزه اقتصاد گره خورده و اظهارکرد: تجربیات شهر جهانی گوهرسنگ‌ها نشان می‌دهد وقتی تمرکز موضوعی، علمی و عملیاتی در حوزه اقتصاد و حل معضلات شهری کنار یکدیگر قرار می‌گیرد، به خوبی می‌تواند زمینه موفقیت را برای برون‌داد و گذر از آن معضل فراهم آورد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، طهوریان‌عسکری گفت: امیدواریم تا با تکیه بر ظرفیت‌های خوب و ویژه مشهد در حوزه گوهرسنگ‌ها و توجه ملی به این شهر، براساس یک برنامه کوتاه‌مدت، به گفتمانی عملیاتی در حوزه اجرای اقدامات متناظر با حوزه گوهرسنگ‌ها، با ۲ مولفه اقتصاد و اشتغال برای شهر مشهد مقدس دست یابیم.

  • منبع خبر : ایسنا