وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در مورد مشکلات عمره با وزیر خارجه عربستان توافقاتی داشتیم و در مورد بحث‌های فنی هواپیمایی، بین سازمان هواپیمایی دو کشور توافقی صورت گرفت.

بعد از سال‌ها انتظار، خبر ازسرگیری اعزام زائران ایرانی به عمره مفرده به‌صورت جدی مطرح و از 22 آذر ماه ثبت‌نام از اولویت‌های یک تا ۶۰۰ که نزد بانک‌های ملی و ملت ودیعه‌گذاری کرده‌ بودند، آغاز شد اما برخلاف برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته اعزام نخستین کاروان‌ از 28 آذر ماه به ۱۳ دی ماه، در مرحله بعد به ۲۴ دی ماه مؤکول و در نهایت اعلام شد که سفر به عمره به حالت تعلیق درآمده است.

علت در تأخیر اولیه اعزام زائران،‌ عدم استقبال از ثبت‌نام بود و مسئولان مربوطه بر این باور بودند که لازم است به متقاضیان زمان بیشتری داد تا خود را برای این سفر آماده کنند اما تأخیرهای بعدی در اعزام زائران، حاکی از بروز مشکل دیگری بود که به صورت شفاف درباره آن توضیحی داده نشد و اخبار منتشر شده حول محور پیگیری این موضوع از طریق مسئولان ایرانی بود.

اما علی‌رغم اینکه از حدود ۴۱ هزار نفری که برای تشرف به عمره مفرده ثبت‌نام کرده بودند، حدود ۶۰۰۰ نفر برای دریافت وجوه خود اقدام کردند، امروز امیرعبداللهیان؛ وزیر امور خارجه کشورمان خبر خوشی به زائران چشم انتظار برای اعزام به عمره داد.

وی گفت: در مورد مشکلات عمره با وزیر خارجه عربستان توافقاتی داشتیم و در مورد بحث‌های فنی هواپیمایی، بین سازمان هواپیمایی دو کشور توافقی صورت گرفت؛ امروز قرار است من با همتای سعودی تلفنی گفت‌وگو کنم و آخرین وضعیت را بررسی کنیم. درخصوص حل این مشکل دستورات لازم از طرف مقامات سعودی به مسئولان مربوطه داده شده است.

توسعه بازارچه‌ها و مبادلات اقتصادی و تجاری برای ما مهم است و رویکرد اساسی این است مرزهایی که تروریست‌ها در آن مستقر بودند به مرزهای اقتصادی و صلح و دوستی تبدیل شود. 

به گزارش تسنیم، غلامرضا رضایی؛ معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت پیش از این اعلام کرده بود: اگرچه زمان در حال از دست رفتن است و با نزدیک شدن به ماه رمضان شرایط کمی تغییر می‌کند زیرا جمعیت به سرزمین وحی مشرف می‌شود و ممکن است هتل‌های مورد نظرمان به راحتی قابل رزرو نباشد ضمن اینکه سفر طولانی‌تر می‌شود و هزینه سفر نیز افزایش می‌یابد اما بعد از زمان صدور مجوز حدود یک هفته تا ۱۰ روز زمان نیاز داریم تا هماهنگی لازم برای گروه‌بندی کاروان‌ها، رزرو هتل و سایر امور را انجام دهیم.