مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث‌ فرهنگی گفت:باید با حفظ مقررات و رعایت نکات بهداشتی سفرهایی را تعریف کنیم که بی‌ضرر باشد.

سیدجواد موسوی در سفر به استان فارس و دیدار با انجمن‌های حرفه‌ای و فعالان گردشگری اظهار داشت: گردشگری شیراز بسیار مهم است و یکی از برنامه‌های ما برای کمک به بخش گردشگری راه‌اندازی سفر هوشمند است.

وی با بیان اینکه گردشگری نباید تعطیل شود، گفت: باید با حفظ مقررات و رعایت نکات بهداشتی و دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا سفرهایی را تعریف کنیم که بی‌ضرر باشد و مشکلاتی را برای سلامتی شهروندان و مسافران ایجاد نکند.

موسوی با بیان اینکه فعالیت استان فارس در بخش گردشگری با اجرای کامل دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا و قابل تقدیر است، افزود: این استان قانون و مقررات را به خوبی اجرا کرده است.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث‌ فرهنگی  با بیان اینکه گواهینامه کیفیت خدمات تأسیسات گردشگری مشمول طرح استانداردسازی می‌شود، بیان کرد: در حوزه نظارت باید تمام قوانین مهم و مورد نیاز با توجه به شرایط فعلی و فرصتی که کرونا فراهم آورده، به‌روزرسانی شود. 

وی با بیان اینکه باید برخی از اختیارات به انجمن‌های گردشگری تفویض شود، عنوان کرد: داشتن یک بانک اطلاعاتی دقیق و سنجش آماری از نکات مهمی است که در ذیل بحث نظارت باید ملاحظه شود و باید آمار به روز و دقیق در حوزه گردشگری فراهم شود تا برنامه‌ریزی در این بخش بهتر صورت گیرد. 

موسوی تصریح کرد: فعالین گردشگری  باید دقیق و به موقع در این بخش با ثبت اطلاعات در سامانه‌هایی که در وزارت خانه طراحی شده است همکاری داشته باشند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث‌ فرهنگی خاطرنشان کرد: باید به سوی هوشمندسازی و خدمات الکترونیک حرکت کنیم و خدمات به‌صورت غیرحضوری را توسعه ‌دهیم که قابل انجام باشد و کمک به این صنعت شود.

وی گفت: باید سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها تا پایان بیماری کرونا همکاری و مساعدت کافی را با صنعت گردشگری داشته باشند با وضعیت جدید و مسائل بیماری کرونا بدانیم که مدل سفر تغییر کرده است و ما باید به سمت تعریف‌های جدیدی از سفر برویم که با آموزش، آسیب‌شناسی و تخصصی کردن گردشگری آمادگی لازم را در بحران‌ها داشته باشیم.

موسوی با اشاره به اهمیت آموزش کیفی در بخش گردشگری  افزود: در بخش خدمات الکترونیک برای تمدید مجوزهای اماکن اقامتی، سامانه‌ای را تعریف کردیم و این سامانه برای صدور و تمدید مجوزها فعال‌شده است و به‌صورت الکترونیک انجام می‌گیرد.

زاهد شفیعی، مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری نیز در این نشست گفت: باید برای گردشگری مسیرهای جدید و نقشه راه ایجاد کنیم تا همکاری و هم‌افزایی و همگرایی بین پیشکسوتان و متولیان صنعت گردشگری صورت گیرد و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد و با مطالعه آموزش و تبلیغ صحیح  مسیرهای بهتری را برای گردشگری تعریف کرد.

وی با مهم خواندن تربیت و حفظ نیروهای متخصص، حرفه‌ای و گسترش آن به‌صورت کمی و کیفی در گردشگری گفت: امروزه گردشگری به‌سوی گردشگری تجربه محور، خلاق و گردشگری نسل سوم پیش می‌رود که باید در این امور مطالعه کرد وبرنامه‌ریزی داشت.

سید موید محسن‌نژاد با بیان اینکه در ایام پسا کرونا برنامه‌های مختلفی از جمله  برگزاری رویدادهای گردشگری، برگزاری تورهای آشناسازی ویژه فعالین حوزه رسانه، اینفلوئنسر برای استان فارس در نظر گرفته‌ایم گفت: تاکید در این زمان بر برنامه‌ریزی برای گردشگری داخلی است.

عاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس افزود: نمایشگاه‌های گردشگری شیراز، ارائه تخفیف‌های لازم برای اقامت در هتل‌ها و مراکز اقامتی استان فارس، ارتقای سطح پروتکل‌های بهداشتی در مراکز اقامتی و تورهای گردشگری نیز از برنامه‌های دیگر معاونت گردشگری استان فارس برای دوران پسا کرونا است.

  • منبع خبر : تسنیم