سالانه گردشگری پزشکی جهانی در حال افزایش است و مهمترین عامل تغییر در این موضوع انتخاب مکان برای گردشگران پزشکی و علت سفر آنان به خارج از کشور است.

در کشورهای جهان سطح کیفیت و هزینه مراقبت‌های بهداشتی متفاوت است و این موضوع باعث افزایش محبوبیت گردشگری پزشکی (شاخه‌ای از گردشگری سلامت) با افزایش تعداد بیمارانی می‌شود که ترجیح می‌دهند بیماری خود را در خارج از کشور درمان کنند. انتخاب کشور برای گردشگری پزشکی ممکن است دشوار باشد، به‌ویژه هنگامی که اولین سفر درمانی خارج از کشور است و عدم دانش قبلی درباره این کشورها ممکن است افراد را به انتخاب اشتباهی سوق دهد.

 بر اساس آمار گردشگری پزشکی در سال ۲۰۱۹، بیش از ۱۴ میلیون نفر برای دریافت خدمات پزشکی مقصد مراقبت‌های بهداشتی خارج از کشور را انتخاب کردند، اما چرا گردشگری سلامت و پزشکی برای بیماران اهمیت دارد؟ مهمترین دلایلی که افراد، کشور دیگری به جز سرزمین مادری خود را به عنوان مقصد گردشگری سلامت انتخاب می‌کنند، شامل موارد ذیل است:

۵۶ درصد از بیماران خواستار کیفیت درمانی بالا هستند.

۲۲ درصد به دنبال هزینه‌های ارزان‌تر هستند.

۱۸ درصد گزینه‌های درمانی را انتخاب می‌کنند که در کشور خودشان ارائه نمی‌شود.

۱۰ درصد به دنبال درمان در اسرع وقت و بدون انتظار هستند.

کشورهای برتر در زمینه گردشگری پزشکی شامل تایلند، ترکیه، هند، کره‌جنوبی، آلمان، سوئیس، اسپانیا، ایتالیا و اوکراین است. البته باید جوانب مثبت و منفی این کشورها را برای انتخاب گردشگری پزشکی بررسی کرد و بهترین شرایط و هزینه مناسب را در نظرگرفت.

بیش از ۲۰ میلیون نفر برای درمان و عمل پزشکی به سراسر جهان سفر می‌کنند. ایالات‌متحده، کره جنوبی، ترکیه، تایلند، آلمان، هند، انگلیس، مالزی و مکزیک کشورهایی هستند که بیشتر به دلیل بیمارستان‌های معتبر، کیفیت خدمات و خدمات درمانی ارزان قیمت مورد توجه گردشگران پزشکی قرار گرفتند.

تایلند

از آنجا که سالانه بیش از ۲۵ میلیون خارجی به کشور تایلند سفر می‌کنند، گردشگری عامل مهمی در اقتصاد این کشور محسوب می‌شود. کشور تایلند یکی از بهترین مقاصد برای دریافت خدمات سلامتی و به عنوان ایستگاه برتر گردشگری پزشکی برای بیماران از کشورهایی مانند ایالات‌متحده آمریکا، کانادا، خاورمیانه، اروپا، ویتنام و لائوس است. در این کشور خدمات پیشرفته پزشکی در زمینه ارتوپدی، انکولوژی، جراحی پلاستیک، دندانپزشکی، چشم پزشکی، درمان اچ‌آی‌وی و ایدز و زایمان ارائه می‌شود.

دلایل متعددی وجود دارد که سالانه بیش از ۲ میلیون گردشگر پزشکی تایلند را انتخاب می‌کنند و از مهمترین این موارد، هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه برای خدمات پزشکی (۵۰ تا ۸۰ درصد کمتر از ایالات‌متحده آمریکا، کانادا یا اروپا) است. عامل بعدی سطح پیشرفته پزشکی و بسیاری از مراکز درمانی تایلند (دارای گواهینامه بین‌المللی) هستند. براساس بررسی‌ها در تابستان ۲۰۱۹، ۶۶ مرکز پزشکی معتبر بین‌المللی کمیسیون مشترک در تایلند وجود داشت. این واقعیت تایید می‌کند که سطح درمان، صلاحیت پزشکان و ایمنی بیماران در کشور با استانداردهای دقیق بین‌المللی مطابقت دارد. زمان انتظار کوتاه برای دستیابی به درمان نیز اهمیت زیادی دارد و  بیمارستان‌های تایلند در زمانی کوتاه بیماران خارجی را پذیرش می‌کنند. همچنین توانایی ترکیب روش‌های پزشکی با تعطیلات، آب وهوای عالی و جاذبه‌های دیدنی شگفت‌انگیز نیز از دلایلی است که تایلند را به عنوان مقصد گردشگری بهداشتی و درمانی معرفی می‌کند.

جراحی‌های زیبایی به عنوان هسته اصلی گردشگری پزشکی تایلند بوده است. هزینه‌های جراحی پلاستیک یک دلار است و کادر پزشکی نیز بیشتر در سنگاپور و ایالات‌متحده آموزش فرا می‌گیرند. دولت تایلند بیمارستان‌هایی ایجاد کرده که شباهت زیادی به کلینیک‌های مایو در ایالات‌متحده دارد و آخرین فناوری‌ها در روش‌های جراحی و مراقبت به‌کارگرفته می‌شوند.

ترکیه

قبل از سال ۲۰۲۰، سالانه بیش از ۷۰۰ هزار بیمار خارجی، ترکیه را به عنوان بهترین مقصد گردشگری پزشکی انتخاب کرده‌اند. طی دهه گذشته، مراقبت‌های بهداشتی ترکیه به دلیل میلیاردها سرمایه‌گذاری در سطح جهانی قرار گرفته است. بیش از ۳۰۰ بیمارستان ترکیه با مراکز پزشکی پیشرو در جهان مانند جان هاپکینز، کلینیک مایو، مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ در آمریکا ارتباط برقرار کرده‌اند. چنین همکاری‌هایی به مراکز درمانی و پزشکان ترکیه این امکان را می‌دهد تا بهترین تجربه بین‌المللی را دریافت کنند، پیشرفته‌ترین تجهیزات را به کار گیرند و به یکی از  مقاصد برتر گردشگری پزشکی در جهان مبدل شوند.

ترکیه، به علت تجهیزات پزشکی و پیشرفته در سطح کلاس جهانی و تجهیز به جدیدترین فناوری‌ها (بیمارستان‌های پیشرو در آمریکا)، تجربه پزشکان برای کسب دانش و تجربه جدید در کلینیک‌های برجسته آمریکایی و اروپایی و کاهش دو تا چهار برابری هزینه درمان، مورد توجه بیماران خاورمیانه، آفریقای شمالی، آمریکای شمالی، اروپا و روسیه قرار گرفته است. همچنین خدمات ارائه‌شده به بیماران موجب شده ترکیه به یکی از بهترین مقاصد گردشگری پزشکی تبدیل شود، زیرا دسترسی بیماران به مترجم، حمل‌ونقل و اسکان رایگان باعث می‌شود تا گردشگران احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشندو همچنین در بیشتر بیمارستان‌های ترکیه بیماران برای درمان منتظر نمی‌مانند و طی یک تا دو روز پذیرش بیمار انجام می‌شود.

بیماران مقصد ترکیه را برای گردشگری سلامت و درمان‌های جراحی مغز و اعصاب، چشم، انکولوژی، قلب و ارتوپدی انتخاب می‌کنند. این کشور یکی از بهترین مکان‌های گردشگری پزشکی برای انجام جراحی پلاستیک است. شرایط جراحی یکی از پیوند اعضاء (کلیه، کبد، لوزالمعده) نیز به دلیل موفقیت بالا (۹۵ درصد) تقاضای زیادی دارد.

ترکیه بازار پرسود پزشکی آرایشی است و پایتخت جهانی کاشت مو محسوب می‌شود و دارای بخش‌های مراقبت از پوست و زیبایی دندان است. همچنین  سایر روش‌های درمانی که برای گردشگری پزشکی ترکیه مهم است، انجام جراحی چشم (انجام جراحی‌ چشم بیش از کشورهای اروپایی) و درمان‌های قلبی‌وعروقی است.

ترکیه در میان ۱۰ کشور برتر که با توجه به آخرین فن‌آوری، کیفیت، مراقبت‌های بهداشتی مقرون به صرفه، چشمه‌های آب گرم، منابع طبیعی آب گرم چشمه‌های آبگرم و مهمان نوازی مشهور جهان در چند سال گذشته، تعداد زیادی از گردشگران پزشکی را برای بیمارستان‌های معتبر خود می‌گیرد. بیش از ۲ میلیون گردشگر پزشکی برای گردشگری سلامت از سراسر جهان از کشور ترکیه بازدید می‌کنند.

ایران

کشور ایران، قبل از همه‌گیری جهانی کنونی به‌عنوان مقصد گردشگری پزشکی در جهان به‌سرعت در حال ظهور بود و به‌عنوان بهترین مقصد پزشکی در خاورمیانه و حریف جدی ترکیه شناخته می‌شد. بخش پزشکی ایران به سرعت در حال توسعه است و مراکز پیوند اعضاء بسیار برجسته ازجمله بهترین متخصصان در زمینه‌هایی مانند پیوند کلیه و کبد را دارد. همچنین خدمات زیبایی ایران در کلاس جهانی ارائه می‌شود و بیشترین عمل جراحی بینی را بین سایر کشورهای جهان انجام داده است. ایران همچنین پیشرو در درمان ناباروری است و شهر یزد یکی از نوآورترین شهرها برای درمان ناباروری در جهان محسوب می‌شود.

  • منبع خبر : ایسنا