همزمان با هفته میراث فرهنگی، چهارمین موزه تربت‌حیدریه در بخش کدکن این شهرستان افتتاح شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تربت‌حیدریه در این آیین گفت: منطقه کدکن به دلیل وجود جاذبه‌های متعدد در حوزه های تاریخی، فرهنگی، مشاهیر، صنایع دستی و میراث معنوی قابلیت ایجاد موزه‌های تخصصی را دارد.
علی محمدی افزود: بر این اساس این اداره تلاش خود را با مشارکت مردم محلی و ادارات و نهادها انجام داد تا نخستین موزه شهر کدکن را با محوریت نمایش کشفیات اشیای باستان شناسی ایجاد کند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه بعد اطلاع‌رسانی عمومی در منطقه کدکن برای ایجاد این موزه، اشیای اهدایی زیادی برای نمایش در این موزه تحویل و آثار تاریخی و باستانی که در گذشته از منطقه کدکن کشف شده و به دلیل نبود مکان مناسب برای نگه‌داری، به مکان‌های دیگر منتقل شده بود، به این موزه بازگردانده شد.
رییس اداره میراث فرهنگی تربت‌حیدریه افزود: در موزه کدکن اشیاء تاریخی بدست آمده از کاوشهای باستان شناسی، اشیاء سفالی و فلزی، سنگ قبرها، کاشی‌های تاریخی، نسخه‌های خطی و وقفی، غرفه چله خانه و سایر موارد مرتبط با میراثهای معنوی منطقه کدکن برای بازدید عموم به نمایش گذاشته خواهد شد.
محمدی در خصوص مکان موزه نیز گفت: با توجه به اینکه مجموعه تاریخی فرهنگی شیخ حیدر کدکنی از قدمت بسیاری برخوردار است و خود بنای ساختمان نشان دهنده معماری تاریخی این منطقه است، این بنا به عنوان مکان موزه  کدکن معرفی و انتخاب شد. 
وی گفت: مردم منطقه کدکن می‌توانند در صورت تمایل اشیاء و آثار تاریخی خود را که در منازل نگه داری می‌کنند، ضمن دریافت رسید و استفاده از سایر مزایای اداره میراث فرهنگی شهرستان، با حفظ نام برای نمایش در معرض عموم به این موزه تحویل دهند.
 تربت‌حیدریه چهار موزه مردم شناسی، مازاری، زعفران و موزه کدکن و یک  موزه تاریخ طبیعی و محیط زیست  دارد.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا