رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به مدت ۴۰ روزه پیش ثبت نام زائران اربعین، گفت: پیش ثبت‌نام از متقاضیان زیارت اربعین تا پایان روز عاشورا (۱۷ مرداد) ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، سید صادق حسینی، در حاشیه جلسه ستاد اربعین که با حضور رئیس جمهور در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، اظهارداشت: ثبت نام قطعی زائران اربعین بعد از عاشورا آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف اصلی در مرحله پیش ثبت نام، ارزیابی و تحلیل درباره میزان متقاضیان و درصد مطالبات آن‌ها است، افزود: مجموع ثبت نام‌هایی که تا امروز انجام شده ۸۹۰ هزار نفر است که ۶۰ درصد آن را آقایان و ۴۰ درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ۶۲ درصد از متقاضیانی که پیش ثبت نام کرده اند متقاضی سفر از مرز مهران، ۲۳ درصد از مرز شلمچه، ۸ درصد از مرز چزابه و یک درصد از سایر مرزها هستند، افزود: بنابراین توجه به مرز مهران باید به‌طور ویژه باشد و با تاکید رئیس جمهور امکانات مرزها متناسب با مطالبات مردم افزایش می‌یابد.
وی همچنین افزود: ۶ درصد از کسانی که ثبت نام کرده اند متقاضی سفر هوایی هستند.

حسینی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود حدود ۴ میلیون زائر داشته باشیم گفت: زائرین هنگام ثبت نام می‌توانند خودرو و مرز مورد نظر برای سفر خود را در سامانه مشخص کنند و ما هم با دسترسی به این اطلاعات می‌توانیم وضعیت و امکانات خود را تنظیم کنیم.

وی در خصوص صدور برگ تردد به جای گذرنامه، افزود: مکاتباتی با طرف عراقی شده، ولی تا این لحظه هنوز پاسخ نداده اند، بنابراین هر کسی ثبت نام می‌کند، حتماً به فکر تمدید گذرنامه شخصی خود باشد.

حسینی تصریح کرد: برای این سفر، فقط ۳۰ هزار تومان به عنوان بیمه از مسافر اخذ می‌شود و رفت و برگشت مسیر این سفر زیارتی به‌طور رایگان است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه برای سفر اربعین نیازی به ویزا نیست، گفت: زائران حتماً باید گذرنامه با اعتبار بیش از ۶ ماه و کارت تزریق ۲ دُز واکسن کرونا را همراه داشته باشند.

  • منبع خبر : مهر