مدیرکل دفتر فناوری وزارت میراث‌فرهنگی گفت: با توجه به نظارت الکترونیک و مدیریت هوشمند بیماری‌های واگیردار در نوروز ۱۴۰۱، گردشگران هنگام استفاده از امکانات گردشگری سنجش سلامت می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، علیرضا طالبی گفت: سامانه جامع نظارت، آمار و اطلاعات تأسیسات گردشگری (جانا) به سامانه سکوی مدیریت هوشمند بیماری کرونا (سامانه امید) متصل شده است.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت فضای مجازی افزود: پیرو مصوبه هشتادمین جلسه کمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا در اول شهریورماه ۱۴۰۰ و تأکید رئیس جمهوری مبنی بر اجرایی کردن و راه‌اندازی سامانه سکوی مدیریت هوشمند بیماری کرونا (سامانه امید)، سامانه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با موفقیت به این سامانه متصل شد.

طالبی تصریح کرد: در فاز اول، تمام مراکز اقامتی به این سامانه متصل شدند که به شکل بر خط بررسی سلامت متقاضی انجام می‌شود و در صورت تأیید، مرکز اقامتی نسبت به پذیرش مسافر اقدام می‌کند. در فاز دوم، وزارتخانه با استفاده از سکوی مدیریت هوشمند بیماری کرونا روزانه سلامت تمام کارکنان اماکن تاریخی فرهنگی و موزه‌ها را پایش می‌کند تا در صورت مبتلا بودن هر یک از کارکنان به کرونا، ضمن جلوگیری از حضور آن شخص، نسبت به وضعیت فعالیت آن مجموعه تصمیم‌گیری تا از گسترش ویروس کرونا جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: در فاز سوم که به‌زودی اجرایی می‌شود، گردشگران متقاضی بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی و فرهنگی در درگاه‌های سامانه یکپارچه فروش بلیت الکترونیکی، ابتدا کد ملی خود و همراهان را ثبت می‌کند و پس از احراز سلامتی آن‌ها مراحل فروش بلیت انجام می‌شود و بلیت در اختیارشان قرار می‌گیرد.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت فضای مجازی تصریح کرد: با توجه به نظارت الکترونیک و مدیریت هوشمندی که اتفاق افتاده، می‌توان در هر شرایطی امکان فعالیت برای تأسیسات و اماکن گردشگری را فراهم کرد.

  • نویسنده : مهر