به همت معاونت تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی، همزمان با فرارسیدن سالروز وفات حضرت ام‌البنین(س) ویژه برنامه‌های عزاداری و سوگواری در حرم مطهر امام رئوف برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری آوای مشهد، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین شریعتی‌نژاد، معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی با اشاره به فرارسیدن سالروز رحلت جانسوز مادر قمر بنی هاشم حضرت ابالفضل العباس(ع)، اظهار داشت: به همین مناسبت ویژه برنامه‌های عزاداری و سوگواری در شب، روز و شام وفات آن بانوی بزرگوار با حضور خطیبان، ذاکران و مرثیه سرایان اهل بیت(ع) در حرم مطهر رضوی تدارک دیده شده است. 

وی گفت: مراسم عزاداری شب وفات حضرت ام‌البنین(س) سه شنبه ۵ دی‌ماه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی (ره) با قرائت زیارت امین الله توسط مداح و ستایشگر اهل بیت(ع)، مهدی نیکبخت آغاز می‌شود و با شعرخوانی آیینی جواد خراشادی‌زاده ادامه پیدا می‌کند. 

معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی تصریح کرد: در این مراسم همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی دهشت به ایراد سخنرانی پیرامون شخصیت والای حضرت ام البنین (س) خواهد پرداخت.

شریعتی‌نژاد، افزود: قرائت دعای توسل و مرثیه‌سرایی با نوای امیر عارف و در بخش دوم قرائت دعای توسل و مرثیه‌سرایی با صدای میثم مطیعی پایان بخش این مراسم نورانی است.

وی با بیان اینکه مراسم عزاداری روز شهادت این بانوی کریمه چهارشنبه ۶ دی ماه ساعت ۹:۴۵ دقیقه با شعرخوانی آیینی سید هاشم وفایی آغاز می‌شود، اظهار داشت: پس از آن حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحمید میرباقری در جمع زائران و مجاوران عزادار به سخنرانی می‌پردازد و سپس قرائت زیارت امین الله و عزاداری با نوای رضا عرفانیان پایان بخش این محفل منور خواهد بود.

معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی در ادامه به برگزاری ویژه برنامه شام رحلت اُم ابوالفضل(ع) اشاره و بیان کرد: این مراسم سوگواری چهارشنبه ۶ دی ماه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء با قرائت زیارت امین الله با نوای میثم مطیعی حرم آغاز می شود و با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ماندگاری ادامه پیدا می‌کند. 

شریعتی نژاد اضافه کرد: قرائت زیارت جامعه کبیره با نوای احد سبزی از مداحان اهل بیت(ع) و عزاداری زائران و مجاوران رضوی در سوگ این بانوی کریمه خاتمه بخش این محفل سراسر نور خواهد بود.

میزبانی ویژه از زائرین حرم رضوی به مناسبت وفات حضرت ام‌البنین(س)

 بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) در آستانه سیزدهم جمادی الثانی سالروز وفات حضرت ام‌البنین مادر حضرت عباس(س) آماده میزبانی از دوستداران خاندان عصمت و طهارت(ع) است که برای عرض تسلیت به پیشگاه این امام همام به حرم مطهر مشرف می‌شوند.

در این راستا، یک کتیبه بزرگ مناسبتی در ابعاد ۱۴ در ۵ و نیم متر در بلندای ایوان طلای صحن آزادی نصب شده است که عبارت «السلام علیک یا ام الوفا ام العباس قمر بنی هاشم ام‌البنین(س)» بر روی آن به چشم می‌خورد.

توزیع ۱۵۰۰ پرس صبحانه گرم

همچنین به این مناسبت، یک هزار و ۵۰۰ پرس صبحانه گرم(عدسی) در صبح چهارشنبه ششم دی ماه در موکب عقیلی در باب الجواد(ع) در جوار حرم مطهر رضوی بین زائرین توزیع خواهد شد.

چایخانه‌های حضرت رضا(ع) نیز در صحن‌های کوثر، غدیر، امام حسن مجتبی(ع) و باغ رضوان با مشارکت موکب‌های خدمت‌رسان با توزیع چای و سایر اقلام متبرک در ایام وفات این بانوی بزرگ اسلام پذیرای محبان اهل بیت(ع) است.

به گزارش تسنیم، سایر بخش‌های خدمت‌رسان حرم مطهر رضوی از حوزه فرش‌آرایی، تنظیف، صندلی‌های چرخدار، زائربرهای برقی، دفاتر امانات، پیداشدگان و غیره نیز به صورت شبانه‌روزی به زائرین و مجاورین خدمت‌رسانی می‌کنند.