مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت خراسان رضوی گفت: با وجود اعلام پذیرش یک میلیون زائر از کشور‌های اسلامی برای حج تمتع از سوی عربستان تاکنون سهمی برای کشور‌ها تعیین نشده است.

عباس خداشناس گفت: برنامه‌ریزی دقیقی در  خصوص تمتع صورت نگرفته و سهمیه خراسان رضوی نیز مشخص نیست.

او گفت: برای اعزام زائر به حج عمره اقدامی از سوی کشور عربستان صورت نگرفته است. همه ساله عربستان از نمایندگان کشور‌های حاضر در حج برای گفتگو در این راستا دعوت به عمل می‌آورد و سهمیه هر کشور را مشخص می‌کند. به همین جهت برنامه‌ریزی لازم در خصوص اعزام زائر به بیت‌الله الحرام با توجه به سهمیه ایران در حج تمتع ۱۴۰۱ صورت خواهد گرفت.

مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت خراسان رضوی گفت: اولویت اعزام با مشمولانی است که در حج تمتع سال ۱۳۹۹ ثبت نام انجام داده و هزینه‌های اعلامی را واریز کرده باشند؛ لذا این افراد با توجه به شرایط تعیین شده می‌توانند ثبت نام نهایی برای کاروان را انجام دهند.

 خداشناس گفت: بر اساس اطلاعیه منتشر شده، حج تمتع امسال برای افراد زیر ۶۵ سال است و کسانی که برای حج عمره ثبت نام کرده‌اند، باید واکسینه شده باشند و مدارکی معتبری در این خصوص ارائه کنند.

او گفت: علاوه بر موارد ذکر شده زائران اعزامی لازم است قبل از ورود به عربستان گواهی آزمایش منفی ابتلا به کرونا را که مدت آن بیش از ۷۲ ساعت نباشد، ارائه کنند.

مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت خراسان رضوی گفت: تاریخ ثبت نام متقاضیان به همراه دیگر موضوعات اجرایی مرتبط برای حج گزاران در حج تمتع ۱۴۰۱ متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

خداشناس گفت: قبل از همه‌گیری کرونا تعداد حجاج داخلی و خارجی حاضر در مراسم حج تمتع ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده، است. همه‌گیری کرونا موجب شد در ۲ سال اخیر مراسم حج به صورت محدود و با تعدادی از حجاج داخل عربستان برگزار شود، اما در حج تمتع امسال شاهد حضور حجاج کشور‌های اسلامی نیز برای انجام مناسک حج و زیارت حرم نبوی و ائمه بقیع (ع) خواهیم بود.