وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مردم ایران اشتیاق زیادی برای زیارت خانه خدا و مدینه منوره دارند، اما متاسفانه مشکلات پیش آمده مانع شده و تاکنون این سفرها انجام نشده است.

محمدمهدی اسماعیلی با عبدالله بن سعود العنزی سفیر عربستان سعودی در تهران با تبریک حلول ماه شعبان اظهار داشت: از حضور شما در تعدادی از برنامه‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر می‌کنم، در روزهای اخیر درحال برگزاری جشنواره‌های فجر انقلاب اسلامی بودیم؛ به عنوان مثال شب گذشته اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم فجر را با حضور هفتاد کشور برگزار کردیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: از امروز جشنواره بین المللی موسیقی فجر برگزار می شود که برای حضور در این جشنواره نیز از شما و همکارانتان دعوت می کنم.

اسماعیلی ادامه داد: وزارت فرهنگ مسئولیت مجموعه متنوعی از فعالیت های دولت ایران از جمله حج و زیارت، اوقاف، کتابخانه‌های عمومی و خبرگزاری جمهوری اسلامی،روزنامه های رسمی، مدیریت امور مربوط به کتاب، موسیقی و فضای مجازی را بر عهده دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به وظایف بین‌المللی وزارت فرهنگ نیز تصریح کرد: مدیریت عالی «ارتباطات خارجی جمهوری اسلامی در حوزه فرهنگی» که در قالب سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تعریف شده نیز برعهده وزارت فرهنگ قرار دارد.

وی افزود: در هشتاد کشور رایزنان فرهنگی ما حضور دارند و علاقه‌مند هستیم با دولت متبوع جنابعالی هم تبادل نماینده فرهنگی دائمی در سفارتخانه‌ها را داشته باشیم.

وزیر فرهنگ با دعوت از وزیر فرهنگ دولت عربستان برای سفر به تهران تاکید کرد: با این سفر فضای جدیدی از فعالیت های مشترک فرهنگی بین دو کشور فراهم خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در آینده نزدیک در ابتدای ماه مبارک رمضان نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در تهران برگزار می‌شود که نمایشگاهی وسیع و دارای بخش بین الملل است و از مقامات مرتبط عربستان سعودی نیز برای حضور در این رویدادها دعوت می‌کنیم. در اردیبهشت هم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می‌شود که کشورهای زیادی در آن حضور دارند و برای حضور در این رویداد فرهنگی هم از مقامات مرتبط عربستان دعوت می‌کنیم.

وی افزود: در روزهای آینده هم مسابقات قرائت و حفظ قرآن کریم را در تهران برگزار می کنیم که بیش از ۱۰۶ کشور در آن حضور خواهند داشت؛ در همین راستا از جنابعالی دعوت می کنم در مراسم افتتاحیه یا اختتامیه این جشنواره که با حضور رییس‌جمهور برگزار می شود نیز شرکت کنید.

وزیر فرهنگ با اشاره به مشکلات پیش آمده در اعزام زائران ایرانی به خانه خدا، تصریح کرد: مردم مسلمان ما هم مثل سایر مسلمانان دنیا آرزوی زیارت خانه خدا و مدینه منوره را دارند و در سال های گذشته نزدیک به پنج میلیون و هفتصد هزار نفر متقاضی عمره مفرده و نزدیک به یک میلیون نفر متقاضی برای اعزام به حج تمتع ثبت‌نام کرده‌اند.

اسماعیلی گفت: خیلی تلاش کردیم تا حج عمره شروع شود، همکاران من در سازمان حج اقدامات لازم را انجام دادند و هتل ها را رزرو کردند و مردم هم اشتیاق زیادی از خود نشان دادند و ثبت نام های اعزام انجام شد ولی متاسفانه مشکلاتی پیش آمد و عملی نشد.

وزیر فرهنگ تصریح کرد: در ابتدا عدم تفاهم شرکت های هواپیمایی عنوان شد که این مسأله را با وزیر راه و شهرسازی در میان گذاشتم و همه نوع آمادگی را برای حل این مشکل داشتیم ولی تاکنون این سفرها انجام نشده و از شما می خواهم حل این مشکل را پی‌گیری کنید.
وی افزود: امیدوارم با پی گیری جناب سفیر حوزه فرهنگی بین دو کشور هم با رشد خوبی همراه باشد، زیرا ما آمادگی همکاری همه جانبه فرهنگی، هنری، رسانه‌ای، دینی و مذهبی را داریم.

  • منبع خبر : ایرنا