باشیوع روزافزون کرونا در عراق، مسؤولان این کشور ورود زائران خارجی به عتبات را تا پایان ماه محرم ممنوع کردند. عراقی‌ها هنوز درباره وضعیت اربعین تصمیم‌گیری نکرده‌اند.

در آستانه ماه محرم که هر ساله جمعی از عاشقان حسینی برای زیارت حرم سیدالشهدا (ع) به عراق مشرف می‌شدند، ابتدا استاندار کربلا ورود زائران داخلی و خارجی به کربلا را تا ۱۳ محرم ممنوع و کربلا را در دهه اول محرم قرنطینه کرد.

پس از آن نیز به گفته مسؤولان دولتی عراق با توجه به درخواست‌های مکرر برخی کشورها برای حضور در عراق و اعتاب مقدسه این کشور در ماه محرم، ورود زائران خارجی به عراق با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا در روزهای اخیر ممنوع اعلام شد.

بر همین اساس، تا پایان محرم امسال امکان تشرف هیچ زائر خارجی به عراق وجود ندارد و به نوعی این کشور پذیرای زائران سایر کشورها در ایام ماه محرم نیست. هنوز عراق برای ایام صفر و به ویژه اربعین برنامه‌ریزی نکرده است، اما با توجه به شیوع کرونا در عراق و قرنطینه شهرهای زیارتی، احتمال عدم پذیرش زائر خارجی در ایام اربعین نیز دور از انتظار نیست.

به گزارش فارس، با توجه به عدم اطلاع‌رسانی کشور عراق درباره اربعین، مسؤولان کشورمان طی روزهای آینده درباره وضعیت اربعین امسال با توجه به شیوع کرونا برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری می‌کنند.