وزیر ارشاد گفت: هیچ‌گاه در ذهن عمال خلافت خطور نمی‌کرد که هجرت تاریخ‌ساز امام رضا(ع) منشأ حرکات بزرگ و شکل‌گیری تمدن رضوی شود.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،  محمدمهدی اسماعیلی در سالروز ورود امام رضا (ع) اظهار داشت: حضور امام رضا(ع) در ابتدای قرن سوم در نیشابور یک نقطه عطف تاریخ‌ساز است و روزی که خلافت عباسی به زعم خودش برای اینکه جلو درخشش نور امامت را در مدینه بگیرد امام رئوف را وادار به هجرت کرد.

وی افزود: هیچ‌گاه در ذهن عمال خلافت خطور نمی‌کرد این‌ هجرت تاریخ‌ساز که پس از هجرت پیامبر از مکه به مدینه دومین هجرت تاریخ‌ساز جهان اسلام‌ است منشا حرکات بزرگ و شکل گیری تمدن رضوی شود.

اسماعیلی تصریح کرد: آنچه که در قرون سوم تا پنجم به نام درخشش تمدن اسلامی شناخته می‌شود نقطه عطف آن این هجرت تاریخ‌ساز است و مسیر حرکت طوری در نظر گرفته شده بود که به گمان خودشان محبین اهل بیت کمتر بتوانند موفق به زیارت امام رئوف شوند اما در این‌ خطه علم‌پرور نیشابور که یادگاری از دوره شکوه خراسان بزرگ است در ازدحام کاتبان و دانشمندان به اصرار آنان‌ حدیثی از ائمه اطهار(ع) و اجدادش به نقل از خداوند متعال نقل می‌کند و توحید را با امامت پیوند می‌زند و سپس شرط توحید را امامت قرار دادند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: نیشابور در همه طول تاریخ با علمای بزرگش و کتابخانه‌های تاریخی‌اش به عنوان شهر علم شناخته می‌شود و نیشابور با همه مفاخر و مشاهیر آن با خیام و عطارش گواه از وجود یک سرزمین متعالی در مهد علم و دانش در ایران زمین است.

  • منبع خبر : تسنیم