طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) به نام صحن و شبستان حضرت زینب (س) که مرحله دو اجرایی آن طی روزهای اخیر آغاز شده است نمادی از هنر و خلاقیت متخصصان ایرانی است.

 مرحله اجرایی طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) به نام صحن و شبستان حضرت زینب (س) از زمستان سال ۱۳۹۴ به مساحت ۵ هکتار و زیربنایی بالغ بر ۱۶۸ هزار متر مربع آغاز شده است.

بر همین اساس این پروژه جزئی از طرح جامع توسعه حرمین کربلای معلی است که طراحی این پروژه توسط یکی از اساتید دانشگاه علم و صنعت کشورمان صورت پذیرفته و در چهار طبقه در ضلع جنوبی و غربی حرم مطهر و حد فاصل درب های ورودی باب الرأس و باب القبله همچنین اماکن مقدسی چون خیمه گاه و تل زینبیه احداث خواهد شد. 

به گفته مسولان اجرایی این طرح، فضای صحن شامل دو طبقه زیر زمین و یک طبقه همکف و طبقه فوقانی خواهد بود

شرایط عمرانی کار

بر همین اساس واقع شدن دو طبقه از پروژه در زیر زمین و بالا بودن سطح آب‌های زیر زمینی موجود در منطقه، عملیات حفاری و اجرای این طرح را با پیچیدگی‌ و ابعاد فنی مهندسی خاصی مواجه نمود که مهندسان ایرانی به این منظور از طریق روش های علمی نوین و استفاده از تجهیزات پیشرفته‌ مانند دستگاه هیدروفرز برای انجام پروژه استفاده می نمایند.

پروژه توسعه حرم امام حسین (ع) چه فضاهایی را شامل می شود؟

این پروژه و صحن، مجموعه‌ای از شبستان‌های زیارتی، فضای رو باز، کتابخانه، موزه، دارالضیافه و غیره خواهد بود، همچنین از ویژگی های آن می توان به بازسازی و احیاء تل زینبیه به شکل تپه اشاره نمود. پیش بینی اجرای مراحل این طرح ۶ سال برآورد شده است که با اتمام این پروژه توسعه ای، پنج برابر ظرفیت فعلی برای حضور زائران فراهم خواهد شد.  

طرح‌ جامع توسعه حرم امام حسین(ع) که تنها بخشی از آن شامل صحن و شبستان حضرت زینب (س) است و شامل صحن های دیگری نیز خواهد بود که توسط مهندسان توانمند ایرانی طراحی و در طول مدت ۲۵ سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

صحن و شبستان حضرت زینب (س) در فاز نخست و حد فاصل خیمه گاه و حرم مطهر حسینی بنا شده و سایر فازها در مرحله تملک اراضی است.

مرمت درب های حرم مطهر
از دیگر اقدامات به انجام رسیده در کربلا، مرمت درب های قدیمی حرم مطهر حرم امام حسین (ع) است ‌که توسط استاد کاران میناکار به انجام رسیده است.

به گفته مسولان ستاد توسعه بازسازی عتبات عالیات ، فاز دوم عملیات اجرایی طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) مزین بنام صحن امام حسن (ع) با همکاری تولیت آستان قدس حسینی و ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات اسفند ۱۴۰۰ و در آستانه نیمه ماه شعبان و سالروز میلاد پر برکت امام عصر (عج) نیز به صورت رسمی آغاز شد.

  • منبع خبر : ایرنا