این روزها استقبال مردم از پویش "من ماسک می‌زنم" به‌ویژه در هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد بیشتر شده است.

تحقیقات محققان بیانگر این است که استفاده از ماسک بین ۸۰ تا ۹۵ درصد می‌تواند در مقابله با شیوع کرونا موثر باشد.

برخی تحقیقات عنوان می‌کنند اگر فردی دارای کرونا باشد اما از ماسک استفاده کند و با فرد سالمی که از ماسک استفاده می‌کند در ارتباط باشد بازهم ضریب احتمال شیوع کرونا کمتر می‌شود.

در روزهای گذشته با هشدارهایی که به شهروندان در این زمینه داده شده ضریب استفاده از ماسک در ترددهای روزانه افزایش پیدا کرده و این مهم می‌تواند نشانه امیدوارکننده‌ای باشد.

اگر سری به قطار شهری و همچنین اتوبوس‌های درون شهری مشهد بزنید نیز این تغییر رفتار تا حد زیادی محسوس است و می‌توان به کاهش آمار کرونا در مشهد امیدوار شد.

 سعید حسینقلی زاده مقدم‌؛ مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد نیز با تائید این مهم در این زمینه می‌گوید: برابر مصوبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا از مورخ ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک در ناوگان اتوبوسرانی الزامی شده است.

وی افزود: در همین راستا ناظرین ویژه‌ای به منظور ارشاد مسافرین برای استفاده از ماسک در ۲۹ پایانه متمرکز و خطی مستقر شده‌اند.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد بیان کرد: بر این اساس شاهد افزایش مشارکت مسافران در استفاده از ماسک بوده‌ایم و این امر هم در پایانه‌ها و هم در ایستگاه‌های بین مسیر خطوط توسط مسافران رعایت می‌شود. 

در ایستگاه‌های مترو مشهد نیز این تغییر رفتار شهروندان محسوس است و البته استفاده از ماسک در این وسیله حمل و نقل عمومی مشهد الزامی شده است.