معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی گفت: ۱۶۰هزار خادم و خادمیار رضوی مهیای پذیرایی از آنان در ایام دهه کرامت هستند.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نبوز، محمد توکلی درباره برنامه‌های دهه کرامت اظهار داشت: امسال همزمان با ایام دهه کرامت، با اجرای ۳۷ برنامه ویژه و متنوع، شادی مؤمنانه و نشاط عمومی را بین زائران و مجاوران به‌ارمغان خواهیم آورد.

اجرای برنامه‌ها در گستره حرم، شهر مشهد و ملی

وی با بیان اینکه اجرای این برنامه‌ها در سه حوزه حرم مطهر رضوی، شهر مشهد و سطح ملی برنامه‌ریزی شده است، گفت: یکی از برنامه‌های حرم مطهر رضوی طبق سنت دیرینه، مراسم تحویل کشیک و اجرای مراسم خطبه است که از صبح میلاد حضرت معصومه(س) آغاز سده است و تا صبح ولادت حضرت رضا(ع) در صحن پیامبر اعظم(ص) ادامه خواهد یافت که این مراسم با حضور خدمه و خادمان خواهر و برادر انجام می‌شود.

توکلی ادامه داد: برنامه جشن خدمه نیز همه‌روزه از ساعت ۷:۱۵ صبح، به‌مدت ۴۵ دقیقه با اجرای مراسم فرهنگی همچون سخنرانی و مولودی‌خوانی برگزار می‌شود.

غبارروبی، گل‌آرایی و عطرافشانی مزار شهدا

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی، آیین غبارروبی، گل‌آرایی و عطرافشانی مزار شهدا در بهشت ثامن صحن‌های قدس، آزادی و جمهوری را از دیگر برنامه‌های حرم برشمرد و گفت: در این ایام مبارک بارگاه نورانی ثامن‌الحجج(ع) مزین به گل‌هایی است که توسط تولیدکنندگان گل به این آستان اهدا شده است و حال‌وهوای خاصی را به زائران هدیه می‌دهد.

وی در ادامه به تعویض پوش ضریح و پرچم گنبد مطهر اشاره کرد و گفت: دو پوش توسط هنرمندان آماده شده است که یک پوش همزمان با شب ولادت حضرت معصومه(س) و دیگری در صبح ولادت حضرت رضا(ع) روی ضریح پهن می‌شود و بیش از ۴۰ پرچم در مبادی ورودی‌ حرم مطهر به اهتزاز در می‌آیند.

توکلی در ادامه، پرداخت ضریح مطهر و غبارروبی پنجره‌ها و اماکن متبرکه را از دیگر برنامه‌های معاونت اماکن متبرکه در این ایام ذکر کرد و گفت: همچنین خدمه در این ایام با آراستگی ظاهر آماده میزبانی از مهمانان و زائران علی‌بن موسی الرضا(ع) هستند که لباس‌های خدمت همه آنان مزین به شعارهای «همه خادم‌الرضاییم» و «دهه کرامت مبارک باد» شده است.

اجرای مراسم نقاره‌نوازی با حضور تولیت‌های اعتاب مقدس کشور عراق

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی خاطرنشان کرد: در صبح میلاد حضرت رضا(ع) آیین نقاره‌نوازی با حضور تولیت‌ آستان قدس رضوی و تولیت‌های اعتاب مقدس در عراق از ساعت ۶ تا ۸ونیم صبح با سخنرانی، بیان معارف و مولودی‌خوانی توسط ذاکران اهل‌بیت(ع) برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: در مجموع روزانه ۱۶۰ هزار خادم و خادمیار در این ایام مشغول خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی هستند.

اعزام ۱۷۰خادم به سراسر کشور

توکلی همچنین به برنامه‌های در نظر گرفته‌شده این معاونت در گستره ملی اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌هایی که همه‌ساله در این ایام با مشارکت مؤسسه جوانان بنیاد کرامت رضوی برگزار می‌شود اعزام خدام حرم علی‌بن موسی الرضا(ع) به سراسر کشور در قالب کاروان‌های زیر سایه خورشید است.

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی ادامه داد: در همین راستا ۱۷۰ خادم در قالب کاروان‌های زیر سایه خورشید به استان‌های مختلف کشور اعزام شدند تا فضای شهرها را با عطر و بوی رضوی عطرآگین کنند.

استقبال از زائران در مبادی ورودی شهر مشهد

وی همچنین در ادامه راجع به اقدامات این معاونت در گستره شهر مشهد گفت: خادمان امام رضا(ع) در مبادی تشرف زائران در راه‌آهن، فرودگاه و پایانه مسافربری حضور می‌یابند و ضمن عرض خیرمقدم و خوشامدگویی با توزیع بسته‌های متبرک به استقبال آنان می‌روند.

توکلی برپایی جشن‌های میلاد در مساجد و حسینیه‌های سطح شهر مشهد و اهداء متبرکات، حضور خدام در مراکز بهزیستی و نگهداری معلولین، ملاقات با بیماران بستری در بیمارستان‌ها و تقدیم بسته‌های متبرک و پذیرایی، حضور در منازل خادمان پیشکسوت و بیمار که امسال از فیض خدمت در حرم مطهر رضوی محروم هستند، ملاقات و دیدار با خانواده معزز شهدا و ایثارگران و… را از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته‌شده حرم مطهر رضوی در این ایام برشمرد.

آزادسازی زندانیان؛ محوری‌ترین برنامه‌ دهه کرامت

وی همچنین یکی از اقدامات محوری و مهم معاونت اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی را پیگیری و آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد ذکر کرد و افزود: بخشی از این اقدام با تأمین منابع مالی و بخشی دیگر نیز با رایزنی و ریش‌سفیدی برای وساطت محقق خواهد شد.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران حرم مطهر رضوی اظهار کرد: در همین راستا سال گذشته، ۱۸۰ زندانی با کمک خدام و خیّرین آزاد شدند که از این تعداد ۸۸ نفر در ایام دهه کرامت آزاد می‌شوند و به کانون گرم خانواده‌ بازمی‌گردند.

وی از دیگر برنامه‌های این معاونت در سطح شهر مقدس را اجرای مراسم گلباران در سالروز ولادت باسعادت حضرت معصومه(س) با حضور خواهران در عرصه میدان شهدا و حرکت به‌سمت حرم مطهر رضوی ذکر کرد.

توزیع ۱۵۰۰وعده غذای گرم در مناطق محروم

به‌گفته توکلی در این ایام با کمک خیرین، یک‌هزار و ۵۰۰ وعده غذای متبرک در مناطق محروم و کم‌برخوردار توزیع خواهد شد و همچنین در شب و روز ولادت حضرت رضا(ع) بسته‌های متبرکی به خانواده ایثارگران سراسر کشور ارسال می‌شود که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا روز میلاد به دست آنان خواهد رسید.

  • منبع خبر : آستان نیوز