استاندار خراسان رضوی گفت: موضوع زیارت یک ظرفیت استثنایی فرا ملی است، بر این اساس شورای ملی زیارت نیازمند تدابیر و سیاست کلان در این زمینه است که همچنان از این فرصت محروم هستیم.

 به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، یعقوبعلی نظری در جمع اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مشهد اظهار کرد: در حوزه زیارت باید نگاه برنامه‌ریزی تغییر پیدا کند و سه لایه شهرستانی، استانی و کشوری برای آن در نظر گرفته شود و برنامه‌ریزی مالی نیز باید نیاز محور باشد تا مشکلات استان حل شود.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: با وجود مساحت و جمعیت استان خراسان رضوی از منظر سرانه‌های بهداشتی، آموزشی و ورزشی دچار عقب‌ماندگی هایی نسبت به کشور هستیم و این در حالی است که تعداد زائران در استان به همراه اتباع خارجی که بیشتر در حاشیه شهرها مستقر هستند در نظر گرفته نمی‌شود.

وی گفت: این استان برای خدمت‌رسانی مناسب نیاز به زیر ساخت‌هایی دارد که از جمله آن ایجاد قطار سریع‌السیر تهران-مشهد است و راه‌اندازی این قطار تنها به خراسان رضوی و مشهد مرتبط نیست و در سطح ملی باید پیگیری شود.

نظری بیان کرد: برای ارائه خدمات مناسب به زائران باید از تمامی ظرفیت‌های استفاده شود تا مشکلی در حوزه‌های مختلف حمل و نقل، بهداشت و اقامت صورت نگیرد و این در حالی است که سازو کار مدیریتی این موضوع باید در سطحی کلان‌تر از استان در نظر گرفته شود و بر همین اساس باید مفاهمه‌ای بین نمایندگان مجلس و دولت صورت گیرد تا سطح آن از نظر راهبردی افزایش پیدا کند.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: بر اساس پیش‌بینی ها پنج میلیون نفر در بازه زمانی یک ماهه وارد کربلا می‌شوند و این موضوع با مشارکت دو کشور ایران و عراق صورت می‌گیرد.

به گفته وی، حال آنکه امسال بر اساس پیش‌بینی ها حدود ۶ میلیون نفر در دهه پایانی ماه صفر در مشهد حضور خواهند داشت.

  • منبع خبر : مهر