مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: مشهد به اسکان ارزان‌قیمت نیاز دارد و یکی از ضرورت‌های سفر به مشهد این موضوع است. متاسفانه گرانی‌هایی که در سطح جامعه وجود دارد باعث بالا رفتن هزینه‌های اقامت شده، اما مردم فکر می‌کنند که هتلدار خدمات را گران می‌دهد.

سیدجواد موسوی در خصوص مشکلات زیرساختی در حوزه زیارت و گردشگری خراسان رضوی اظهار کرد: به عنوان دبیر ستاد خدمات سفر معمولا مشکلات و موانع کمیته‌ها را احصاء کرده و به دبیرخانه اعلام می‌کنیم. زیرساخت‌های راه مشهد نیاز به کار دارد. ۸۵ درصد مسافران به صورت زمینی به مشهد سفر دارند. تنها استانی که وضعیت راه مناسبی ندارد خراسان رضوی است، از همین رو توجه به راه‌های مواصلاتی به مشهد باید در اولویت قرار گیرد.

وی افزود: اگر می‌خواهیم سفر ارزان به مشهد داشته باشیم باید وسایل نقلیه عمومی را افزایش دهیم. اگر ۸۵ رام قطار به مشهد سفر دارد باید تعداد آن را به ۱۲۰ رام افزایش دهیم. در حال حاضر یک سوم جمعیت ایران به مشهد سفر دارند. ۳۰ میلیون نفر در ایران ممکن است به شمال و یا اصفهان سفر نکنند، اما قطعا به مشهد سفر خواهند داشت.

هتل‌سازی در مشهد اشباع نشده است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا هتل‌سازی در مشهد اشباع شده یا خیر، گفت: مشهد به لحاظ هتل‌سازی اشباع نشده و در حال حاضر برای زائران و مسافران جا و مکان نداریم. مشهد باید تقریبا ۲۰ تا ۳۰ هزار تخت ارزان قیمت داشته باشد. نباید از فضاهای اقامتی موقت و اضطراری برای زائران استفاده کنیم. باید آنقدر تخت وجود داشته باشد که بر مبنای وسع و نیاز مالی مسافران برنامه‌ریزی سفر داشته باشیم.

هزینه‌ تمام‌شده خدمات در مشهد بالاست

موسوی ادامه داد: مشهد به اسکان ارزان‌قیمت نیاز دارد و یکی از ضرورت‌های سفر به مشهد این موضوع است. هزینه تمام‌شده اقامت و خدمات برای زائران بالا است. این موضوع ارتباطی با هتلداران ندارد. هتلدار هزینه‌های تمام‌شده‌ای مانند حامل‌های انرژی، پرسنل، مالیات، موادغذایی و… دارد. این هزینه‌ها، هزینه تمام‌شده ارائه خدمات به زائر را بالا می‌برد، در حالی‌که این هزینه‌ها در اختیار هتلدار نیست. وقتی هزینه تمام‌شده برای زائر بالاست، هتلدار فقط یک سود حداقلی می‌تواند به آن اضافه ‌کند. متاسفانه گرانی‌هایی که در سطح جامعه وجود دارد باعث بالا رفتن هزینه‌های اقامت شده، اما مردم فکر می‌کنند که هتلدار خدمات را گران می‌دهد.

وی تصریح کرد: اگر زائری یک میلیون تومان به هتل پرداخت کند، ۶۰۰ هزار تومان آن به جیب دولت می‌رود. باید فرصتی برای جامعه هتلداران فراهم کنند تا اسکان ارزان فراهم کند. چگونه خدمات آنتالیا با استانبول متفاوت است؟ چون ترکیه در هر شهر خود یارانه جداگانه پرداخت می‌کند. مشهد یک شهر زیارتی است و برای یک سری از خدمات نباید هزینه دریافت کند. ما پیشنهاد دادیم که مالیات را از تاسیسات گردشگری حذف کنند و در ازای آن اگر ظرفیت اشغال همان هتل یا واحد اقامتی کمتر از ۷۰ درصد باشد باید ۲ برابر مالیات پرداخت کند.

برنامه شورای عالی زیارت برای واحدهای خالی در ایام غیرپیک چیست؟

موسوی با اشاره به گلایه هتلداران نسبت به وضعیت اشغال واحدهای اقامتی مشهد در ایام غیرپیک گفت: یکی از مصوبات شورای عالی زیارت که خدمات و تسهیلاتی برای مشهد به وجود آورده این بود که برای تمام دستگاه‌ها یک دوره زیارت به همراه خانواده در ایام غیرپیک برنامه‌ریزی کرده است. این فرصت برای تمام هتلداران و واحدهای اقامتی مشهد فراهم خواهد شد تا در ایام غیرپیک نیز مسافر داشته باشند. حتی برخی از بانک‌ها در این طرح پای کار آمده و تسهیلاتی ارائه دادند تا کارکنان دستگاه‌ها هزینه‌های این سفر را به صورت اقساط پرداخت کنند.

مشهد به یک منطقه آزاد زیارتی تبدیل شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با اشاره به پیشنهاد راه‌اندازی یک منطقه آزاد زیارتی در مشهد عنوان کرد: همانطور که گردشگران در سفر به کیش از خدماتی که در این منطقه آزاد ارائه می‌شود، استفاده می‌کنند، پیشنهاد کردیم گردشگرانی که برای سفر خود از مشهد عبور می‌کنند، صدور روادیدشان نیز تسهیل شود. این اقدام در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به افزایش ۵ برابری گردشگران خارجی در نظر گرفته شده است. همانطور که ویزای سفر به عراق برداشته شد، ما پیشنهاد دادیم که این روادید برای ورود گردشگران خارجی کشورهای همجوار ایران به مشهد نیز برداشته شود.

موسوی در خصوص مهم‌ترین دغدغه خود در حوزه اختیاراتش در سطح استان و مشهد بیان کرد: هر دستگاهی به عنوان متوالی کار خودش را انجام دهد. دستگاه‌ها در انجام وظایف خود به خصوص در حوزه اسکان هماهنگ نیستند.

زائران و کسبه مشهد از یکدیگر رضایت ندارند

وی افزود: مشهد به لحاظ کیفیت خدمات در سطح کشور رتبه نخست را در اختیار دارد، اما باید مشکل اقامت، حمل‌ونقل و تغذیه برای سفر به مشهد را حل کرد. اگر مشهد را یک شهر زیارتی در نظر بگیریم و علاقه‌مندی‌های زائر در زمینه‌های مختلف زائران را در نظر بگیریم، بر اساس آخرین نظرسنجی بیشترین حجم نارضایتی زائران از کسبه بوده است. جالب است که بیشترین حجم نارضایتی کسبه نیز از زائران بوده است. شاید یکی از دلایل آن فرهنگ چانه‌زنی است که در میان مردم ایران حاکم است.

موسوی با تاکید بر اینکه مشهد نیاز به یک طرح جامع گردشگری دارد، خاطرنشان کرد: همزمان که در مشهد برای طرح تفصیلی برنامه‌ریزی می‌شود، باید برای مشهد یک طرح جامع گردشگری نیز تهیه شود.

وی همچنین در خصوص اقدامات صورت گرفته در سفرش به پاکستان اظهار کرد: کشورهای هدف ما کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ترکمنستان هستند. در نخستین اقدام در سفر به پاکستان به منظور ایجاد فرصت برای ورود زائران کراچی و پاکستان با وزارت امور خارجه برنامه‌ریزی‌ها و گفت‌وگویی‌هایی صورت گرفت. همچنین به همراه سازمان فرهنگ و وزارت امور خارجه این کشور نشستی با قافله سالارهای پاکستانی داشتیم که خارج از ضوابط آژانسی به مشهد سفر دارند و از اینجا عازم عراق می‌شوند. با یک شرکت سرمایه‌گذاری گردشگری برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفت تا مسیر این زائران به مشهد را تسهیل کنیم.

خراسان رضوی تنها استانی است که وضعیت راه مناسبی ندارد/مشهد به اسکان ارزان‌قیمت نیاز دارد

افق ورود ۵۰ درصد گردشگر خارجی باید ارتقا یابد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: کارگروهی در استانداری به نام اقتصاد و فرهنگ زیارت داریم که در حوزه زائران داخلی و خارجی فعالیت دارد. افق افزایش ورود ۵۰ درصد گردشگر خارجی به مشهد را باید ارتقاء دهیم تا به صورت کاروانی به مشهد مشرف شوند. هدف ما مبداء به مبداء و به صورت کاروان‌محور است تا در ایام غیرپیک اتفاق افتاده و سفر نیز توزیع شود. در سال ۹۸ حدود ۳۰۰ هزار زائر پاکستانی داشتیم. از آنجا که شیعیان پاکستان علاقه زیادی به زیارت بارگاه منور رضوی دارند، به دنبال این بودیم تا به صورت کاروانی به مشهد سفر کنند.

موسوی در خصوص طرح ملی مهمان امام رضا(ع) تصریح کرد: تاسیسات گردشگری در ۲۰۰ روز از سال برای زائران هیچ برنامه‌ای ندارند. در قالب این طرح به تاسیسات گردشگری اعلام کردیم که ۱۰ درصد ظرفیت خود را با قیمت مناسب و در سطوح مختلف در ایام غیرپیک در اختیار زائران قرار دهند.

وی در خصوص اعتبارات سفر ریاست جمهوری برای حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تصریح کرد: در نخستین سفر رئیس جمهور و وزیر میراث فرهنگی به مشهد، نام شهر بینالود به طرقبه و شاندیز تغییر کرد. یکی از دیگر اتفاقات مهم سفر وزیر میراث فرهنگی به مشهد اهتمام به بحث واکسیناسیون بود. مشهد یک شهر خدماتی است و اگر واکسیناسیون واحدهای اقامتی مشهد انجام نمی‌شد دیگر امکان ارائه خدمت در آن زمان وجود نداشت. همچنین در ۳ حوزه ۱۵۰ میلیارد تومان و برای موزه انقلاب ۳۰ میلیارد تومان بودجه به ما اختصاص داده‌اند.

موسوی در خصوص فراهم کردن زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری استان یادآور شد: اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان رضوی یک سازمان فرابخشی است. به عنوان مثال اگر در تربت‌حیدریه یک اقامتگاه سنتی احداث شود، اداره‌کل تنها مجوز را صادر می‌کند. بخش خصوصی کار می‌کند و مالک آن سایر دستگاه‌ها مانند اوقاف، اداره‌ راه، شهرداری و… است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تصریح کرد: مشهد به لحاظ شهر زیارتی تنها شهر خدماتی است که بیشترین رشد تولید ناخالص را به دلیل زیرساخت‌های گردشگری خود دارد. اگر زنجیره خدمات از مشهد حذف شود، تمام کسب و کارهای دیگر نیز حذف می‌شود. ۱۳۰ هزار تخت در مشهد داریم. اگر در این فضا برای برای هر تخت در یک وعده غذایی ۱۰۰ گرم برنج در نظر گرفته شود، آن وقت مشاهده خواهید کرد که بازار مشهد چه چرخشی خواهد داشت.