وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مردمی‌سازی فرهنگ و هنر یکی از برنامه‌های اصلی و کلان این وزارتخانه است که شبکه گسترده مساجد یکی از بسترها و مزیت‌های اصلی جامعه در این زمینه محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، محمد مهدی اسماعیلی، در اختتامیه سومین رویداد ملی فهما و همایش معرفی پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران در مشهد مقدس اظهارداشت: شبکه گسترده و اصیل فرهنگی مساجد، هیئت‌ها، تکایا و امامزاده‌ها در حرکت‌های بزرگ تاریخ معاصر ایران تاکنون نقش به‌سزایی داشته‌اند. در برهه‌ای توجه به کانون مساجد کمرنگ شد و سعی شد تا از ظرفیت سایر بخش‌های دیگر استفاده شود ولی به هیچ عنوان جایگاه مساجد را پیدا نکرد.

وی افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی امام راحل رادیو، تلویزیون و روزنامه برای بیان نظرات خود در اختیار نداشت ولی با سازمانی که در شبکه مساجد و تکایا وجود داشت بیانیه‌ها، پیام و نوارهای صوتی او به سرعت تکثیر و اطلاع رسانی می‌شد.امام راحل مساجد را سنگر می‌دانستند که باید حفظ شود و بر همین اساس در این دولت سعی شده است تا به مساجد توجه ویژه‌ای شود.

اسماعیلی گفت: در زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر از رئیس سازمان سینمایی خواسته شد تا برخی از فیلم‌های نمایش داده شد در این جشنواره به وسیله سینماهای سیار در مناطق محروم و کم برخوردار نمایش داده شود.

وزیر ارشاد به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع جهاد تبیین نیز اشاره و بیان کرد: رهبر این امر را جهاد نامیدند و امروز به عنوان یک فریضه به آن نگریسته می‌شود، زیرا اکنون با جبهه رسانه‌ای عبری، عربی و صهیونیستی رو به رو هستیم که به دنبال معرفی ناکارآمدی دولت دینی و نظام اسلامی برای رفع مشکلات جامعه است و بر همین اساس طرح ناراضی ساختن مردم را دنبال می‌کنند.در زمان انتخابات از دکتر رئیسی خواسته می‌شد تا در جایگاه نظارتی بماند و به حوزه اجرا وارد نشود اما وی معتقد بود که باید با سرمنشاء فساد مبارزه شود و بسیاری از پرونده‌های قضایی در آن دوره به موضوع ارز ۴۲۰۰ که سبب تبعیض فساد و فاصله طبقاتی منجر شده بود ارتباط داشت.

وی تصریح کرد: نتیجه بررسی همه مراکز اقتصادی نشان دهنده این بود که در آن روش  یارانه به دست مردم نمی‌رسید و اکنون رقم ریالی یارانه دولت، به خود مردم منتقل می‌شود تا آنها با تشخیص خود امکان هزینه‌کردن داشته باشند.دشمن تمام تلاش خود را بر این گذاشت که مردم را ناراضی سازد که شکست خورد، زیرا دولت قبل از اجرای این طرح، پول مشخص شده را به حساب مردم واریز کرد تا ضمن جلب اعتماد مردم به دولت و همچنین پشتیبانی رهبر معظم انقلاب این طرح به اجرا برسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تبیین حرکت جدید دولت در تخصیص عادلانه یارانه‌ها گفت: در دو هفته اخیر مسئولیت حوزه اطلاع‌رسانی مردمی سازی یارانه‌ها بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشته است.برای انجام کار بزرگ مردمی‌سازی یارانه ها دولت با توکل بر خدا کار را آغاز کرد زیرا افراد ترسو قدرت انجام کارهای بزرگ را ندارند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه برای بیان حرکت‌های دولت و تبیین فعالیت‌های انجام شده می‌توان از شبکه گسترده مساجد در قالب فعالیت‌های فرهنگی، هنری استفاده کرد، افزود: رهبر انقلاب در سال‌های گذشته شعار سال را موضوعات اقتصادی انتخاب می‌کردند که در مقاطعی همراه با ضعف‌هایی بود و اکنون قرار است تولید دانش‌بنیان موضوع اشتغال را دنبال و اجرایی کند.

  • منبع خبر : تسنیم