مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: تسریع در اجرای عملیات مرمتی سرای عزیزالله اف در اولویت قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،  سیدجواد موسوی در جلسه شورای فنی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی که با موضوع ارائه طرح مرمتی سرای عزیزالله اف برگزار شد اظهار داشت: به اقدامات اجرایی مرمت سرعت داده و عملیات مرمتی به صورت تمام وقت و بدون وقفه در این بنا تداوم داشته باشد.

وی افزود: حفظ و احیای این اثر تاریخی برای وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارای اهمیت است و وزیر در سفر به مشهد اولین مکانی را که بازدید کرد، همین سرای عزیزالله اف بود، چون حفظ و احیای این اثر تاریخی مورد تاکید وزیر است.

موسوی تصریح کرد: گستره آسیب‌ها به بناهای تاریخی در بافت اطراف حر فراتر از یک ساختمان است و بارگذاری صورت گرفته در محدوده منطقه ثامن بر ابنیه تاریخی این بافت تاثیرگذار بوده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به شرایط فعلی این اثر تاریخی و آسیب‌های وارد شده گفت: با توجه به رانش‌هایی که در بنا به‌وجود آمده است، برای ایمنی و پیشگیری از آسیب به شهروندان اقدامات حفاظتی به صورت اضطراری انجام شود. تعامل خوبی برای اجرای عملیات مرمتی، حفظ و احیای این اثر تاریخی شکل گرفته و امیدوارم تا پایان این عملیات نیز این انسجام تداوم داشته باشد.

 احسان زهره‌وندی، معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی بر ضرورت حذف عوامل مخل تاکید کرد و اظهار داشت: عوامل مخل شامل لوله فاضلاب کنار پی و سرویس‌های بهداشتی که بنا را از تعادل خارج کرده‌اند، باید حذف و رفع خطر اضطراری انجام شود. برنامه اجرایی عملیات مرمتی بر اساس بودجه‌های پیش‌بینی شده و به‌صورت چند مرحله‌ای خواهد بود.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به لزوم تسریع عملیات مرمتی در این اثر تاریخی افزود: شورای فنی اداره‌کل آمادگی دارد به صورت تمام وقت و در هر ساعت از شبانه‌روز که لازم باشد برای بررسی جزئیات عملیات مرمتی در کنار مشاور و تیم اجرایی مرمت قرار گیرد.

محمد رکنی، مدیر اجرایی عملیات مرمتی سرای عزیزالله اف نیز اظهار داشت: شهرداری مشهد و به ویژه منطقه ثامن مشهد همکاری و همراهی میدانی با مدیریت اجرایی عملیات مرمتی دارند و همواره پای کار هستند و به ما کمک می‌کنند.

وی با اشاره به مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شورای اسلامی شهر مشهد اختصاص پرداخت مبلغ ۲۴ میلیارد ریال برای مرمت این اثر را تصویب کرده و به‌زودی شهرداری این مبلغ را پرداخت خواهد کرد.

رکنی ادامه داد: از محل اعتبارات استانی نیز ۱۰ میلیارد ریال به این پروژه کمک خواهد شد، هم‌چنین با توجه به مذاکرات صورت گرفته در سفر وزیر و بازدید از این مجموعه برای تامین بخشی از هزینه‌ها از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری و اعتبارات ملی نیز پیگیری‌های لازم در حال انجام است.