مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفت:مجموعه ارزشمندی از اشیای باستانی استان، از موزه ملی ایران وارد کرمان شد که همزمان با هفته میراث فرهنگی در موزه های استان به نمایش گذاشته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، سعید شاهرخی اظهار کرد: این اشیا که از موزه ملی ایران(موزه مادر) انتخاب شده امروز به کرمان انتقال یافت و همزمان با هفته میراث فرهنگی در باغ موزه هرندی به نمایش در خواهد آمد.

وی بیان کرد: بخشی از اشیای این مجموعه انتقالی، حاصل کاوش های علمی باستان شناسی در تپه ها و محوطه های کلیدی استان کرمان از جمله تپه یحیی در دشت صوغان شهرستان اُرزوئیه و محوطه باستانی شهداد در شهرستان کرمان بوده که در نتیجه کاوش سال‌های پایانی دهه ۴۰ خورشیدی به دست آمده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی استان کرمان گفت: بخش قابل توجهی از اشیای مجموعه انتقالی، حاصل حفاری های غیرمجاز در محوطه های باستانی جیرفت بوده که در دهه اوایل دهه ۸۰ از کشور خارج شده بود و با تلاش مشترک وزارتخانه های میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه از حراج آن در حراجی های لندن جلوگیری و به کشور بازگشته است.

وی افزود: بخشی از اشیای مجموعه نیز متعلق به تپه گاوکشی در اسفندقه جیرفت است که در نتیجه کاوش های علمی باستان شناسی در این تپه حاصل شده و که آنها به دوره نوسنگی و حدود هشت هزار و ۸۰۰ سال پیش از این تعلق دارند.