شهردار مشهد از انجام تست گرم فاز اول خط سه مترو حدفاصل میدان شهدا تا پایانه مسافربری امام رضا(ع) در روز ۱۸ فروردین‌ماه امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا قلندرشریف، اظهار داشت: همان‌طور که بارها اعلام شد یکی از سیاست‌های دوره ششم شورای اسلامی شهر با توجه به ترافیک سنگین و آلودگی هوا، توسعه خطوط مترو مشهد است.

وی افزود: در همین راستا اولویت شهرداری در حوزه احداث مترو اتصال آن به حرم مطهر است، لذا در فاز اول بهره‌برداری از ۶ کیلومتر میانی خط سه حدفاصل میدان شهدا تا پایانه مسافربری امام رضا(ع) که این خط را از طریق باب الجواد(ع) به حرم مطهر متصل خواهد کرد در دستور کار قرار گرفت و عملیات اجرایی آن به‌سرعت در حال انجام است.

شهردار مشهد با بیان اینکه این بخش از خط ۳ در میدان شهدا به خط ۲ و در ایستگاه بسیج به خط یک متصل خواهد شد، بیان کرد: بهره‌برداری از فاز اول خط سه در واقع راه‌آهن، فرودگاه و پایانه مسافربری را به حرم مطهر امام رضا (ع) متصل خواهد کرد که این اقدام دسترسی زائران به حرم مطهر را تسهیل می‌کند.

قلندر شریف تصریح کرد: طبق برنامه زمان‌بندی امیدواریم فاز یک خط سه امسال به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر عملیات اجرایی ساخت ایستگاه‌ها به‌سرعت در حال انجام است، خاطرنشان کرد: اکنون ریل‌گذاری مسیر ۱۲ کیلومتری رفت و برگشت فاز اول خط سه با استفاده از ریل ملی ریل‌گذاری شده و مابقی نیز در روزهای آینده انجام خواهد شد.

شهردار مشهد، گفت: در کنار ریل‌گذاری مسیر، نصب تجهیزات از جمله تابلو‌های برقی از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در حال انجام است و با نصب این تجهیزات تست گرم فاز اول خط سه ۱۸ فروردین ماه انجام می‌شود.

قلندر شریف به وضعیت ساخت ایستگاه‌های مسیر ۶ کیلومتری فاز اول خط سه اشاره و اضافه کرد: اکنون ساخت سازه سه ایستگاه باب الجواد (ع)، میدان شهدا و پایانه مسافربری امام رضا (ع) از حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند و در بخش معماری و تجهیزات نیز ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی در خصوص تأمین مالی پروژه مترو مشهد نیز گفت: در بحث اوراق مشارکت انتشار اوراق به مبلغ دو هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تأیید شده و این موضوع از سوی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در حال پیگیری است که امیدواریم تا شهریورماه امسال این مبلغ محقق شود.