نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ابراز امیدواری کرد که با تامین نیازهای سفر عمره، تا اوائل دی‌ماه اعزام به عمره مفرده به عربستان آغاز شود.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،

موضوع استطاعت زائر برای تشرف به حج تمتع، محور نشست هم‌افزایی حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی و نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید بود، برگزار شد.

پیش از پرداختن به موضوع نشست که قائم مقام مرکز پزشکی حج و زیارت نیز در آن شرکت داشت، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در باره جلسات حج و زیارت پیرامون برنامه‌ریزی برای آغاز سفر معنوی عمره مفرده و تشکیل شورای عالی حج با حضور رئیس جمهور مطالبی بیان کرد.

وی در ادامه بر استفاده از همه فرصت‌ها برای اعزام تعداد بیشتری از زائرن به سرزمین وحی تأکید کرد و گفت که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، سفر معنوی عمره مفرده آغاز خواهد شد.

نواب همچنین با اشاره به افزایش هزینه اجاره هتل‌ها نسبت به سال گذشته و شکل گیری شرکت‌های واسطه در این زمینه گفت: ۸۰ درصد ظرفیت هتل‌ها برای حج آینده اجاره شده و مسئولان برای تکمیل این ظرفیت در تلاش هستند.

وی همچنین با اشاره به گزارش‌های حج گذاری برخی از کشورها، استفاده از تجربیات دیگران را کار پسندیده‌ای دانست و از تلاش‌ کارگزاران حج جمهوری اسلامی ایران با همه مشکلات و تحریم‌ها تقدیر کرد.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه متقاضیان حج مالزی به سه گروه کم برخوردار، متوسط و برخوردار تقسیم می‌شوند اظهارداشت: به گفته مسئول حج این کشور تعداد متقاضیان در نوبت ۹ میلیون نفر هستند که وقتی سپرده سرمایه‌گذاری شده و منافع آن و یارانه دولت به مقدار هزینه حج شود اعزام خواهند شد البته اعزام این تعداد با توجه به سهمیه این کشور یکصد و پنجاه سال طول می‌کشد.

امیدواریم خداوند زمینه تشرف همه آرزومندان را فراهم کند

حجت‌الاسلام محمدحسین فلاح زاده عضو دفتر استفتائات مقام معظم رهبری نیز در ادامه نشست به جلسه‌ای که با موضوع بررسی استطاعت جسمی زائران در فرهنگستان علوم پزشکی با حضور پزشکان فوق تخصص در رشته های مختلف پزشکی باتفاق کارشناسان برجسته فقه و مناسک حج برگزار شده است اشاره کرد و گفت: به زودی برای هر نوع بیماری کارگروهی تشکیل و این بیماری‌ها بررسی خواهند شد.

وی افزود: اعضای این کارگروه‌ها با توجه به شاخص‌های موجود و شناختی که نسبت به اعمال حج دارند نظر خود را درباره توانایی یا عدم توانایی انجام حج اعلام می‌کنند تا دغدغه برخی از افراد که توانایی ندارند و حج بر آنها واجب نیست، در این زمینه برطرف شود.

در بخش دیگری از این نشست دکتر طاهر درودی قائم مقام مرکز پزشکی حج و زیارت از تهیه جدولی برای تشخیص استطاعت زائران خبر داد و گفت: بر اساس این جدول، زائران از لحاظ جسمی و بدنی آزمایش می‌شوند و گروهی متخصص موضوع استطاعت حج را بررسی می‌کنند.

وی با بیان اینکه پس از تأیید استطاعت فرد توسط کمیسیون پزشکی، مدیر کاروان کارهای مربوطه را جهت اعزام انجام می‌دهد، افزود: اگر پزشک موضوع استطاعت را تأیید نکند، فرد متقاضی از گردونه حج خارج می‌شود اما چند مرحله قانونی برای اعتراض در این زمینه وجود دارد.

دکتر درودی اظهارداشت: در حال حاضر فردی که استطاعت او برای حج تأیید نشده است می‌تواند اعتراض خود را در کمیسیون‌های استانی و در صورت عدم تأیید در کمیسیون کشوری مطرح کند تا رأی نهایی نسبت به استطاعت و یا عدم استطاعت برای او صادر شود.

قائم مقام مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به چالش‌های موجود درباره موضوع استطاعت، بیان کرد: در تلاش هستیم تا مستندات علمی و قانونی لازم در فرهنگستان علوم پزشکی بررسی و پس از ارائه نظر نهایی علما تصویب شود تا کسی را از سفر حج منع نکنیم که منع شرعی نداشته باشد.

در بخش دوم این نشست که در سالن جلسات ساختمان نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت در قم برگزار شد، نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید به بیان دیدگاه‌ و ارائه راهکارهای خود درباره موضوع استطاعت زائر برای تشرف به حج تمتع پرداختند.

  • منبع خبر : ایرنا