رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات گفت: کار اجرایی طرح توسعه حرم امام علی(ع) با بیش از ۲۲۰هزار مترمربع زیربنا با همت مهندسان، کارگران و هنرمندان ایرانی به اتمام رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زیارت نیوز، محمد جلال‌مآب، گفت: کار اجرایی طرح توسعه حرم حضرت امام علی(ع) مزین به نام صحن و شبستان حضرت زهرا(ع) با بیش از ۲۲۰هزار مترمربع زیربنا با همت مهندسان، کارگران و هنرمندان ایرانی به اتمام رسیده است و قرار است در عید غدیر امسال طی آئینی باشکوه، به‌صورت کامل تحویل آستان مقدس علوی شود.

وی با بیان اینکه منابع مالی این طرح از محل نذر خیّران حرم‌ساز و کمک‌های داوطلبانه مردمی تأمین شده است، افزود: طی سال‌های گذشته و به‌موازات پیشرفت طرح و بنابر نیاز عتبه علوی، بخش‌هایی از شبستان و صحن حضرت زهرا(ع) تکمیل شد و به بهره‌برداری رسید.

جلال‌مآب با یادآوری اینکه ایرانیان از قرن‌ها پیش، در زمینه عمران و آبادانی حرم‌های مطهر فعال بودند، اضافه کرد: بسیاری از ابنیه موجود در اعتاب مقدسه مانند ایوان مصفای نجف، مسجد صفوی در کاظمین و… از آثار فاخر و ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی است.

وی گفت: هم‌اکنون نیز حدود ۵ هزار نفر در کشور به‌صورت مستمر با این ستاد همکاری دارند که کم‌تر از ۴۰۰ نفر از آنها حقوق، آن هم به‌میزان کم دریافت می‌کنند و بقیه این افراد بدون هیچ چشمداشتی مشغول فعالیت هستند.

جلال‌مآب با ابراز اینکه ستاد توسعه و بازسازی عتبات یک تشکل مردم‌نهاد است، گفت: با وجود مشکلات اقتصادی مردم، هر سال شاهد رشد کمک‌ها و مشارکت‌های مردمی به این ستاد هستیم.

وی اظهار کرد: بازسازی و توسعه حرم‌های مطهر و برگزاری مراسم اربعین حسینی(ع) به‌ویژه در بخش اسکان و تغذیه با مشارکت موکب‌ها از جمله مأموریت‌های این ستاد است.

جلال‌مآب با اشاره به شعبه‌های این ستاد در سراسر کشور افزود: این ستاد در حوادث غیرمترقبه همچون سیل، زلزله و کرونا و مواردی که نیاز است که به کمک مردم بیاید؛ با کمک موکب‌ها و خیّران حرم‌ساز، مشارکت فعال داشته است.

وی با بیان اینکه فاز نخست طرح توسعه حرم حضرت امام حسین(ع) مزین به نام صحن حضرت زینب(س)‌ به مرحله اجرای تأسیسات و نماکاری رسیده است، اضافه کرد: آیین کلنگ‌زنی فاز دوم  طرح مزین به نام صحن حضرت امام حسن(ع) نیز در کربلا انجام شده است که ان‌شاءالله کنار توسعه و بازسازی این حرم‌های مطهر، نام ایران و توان مهندسی و هنری ایرانیان در کربلا به‌یادگار خواهد ماند.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات گفت: زیربنای صحن حضرت زینب بیش از ۱۳۵هزار مترمربع و صحن امام حسن مجتبی(ع) ۱۰۰هزار مترمربع است که امکانات رفاهی و زیارتی مطلوبی را برای زائران حرم مطهر حسینی فراهم خواهد کرد.