رییس سازمان حج وزیارت در دیدار با تولیت آستان مقدس امیر المومنین علی (ع)بر ضرورت تشکیل« اتحادیه اماکن متبرکه تشیع و امامان معصوم علیهم السلام» در جهان اسلام تاکید کرد.

دکتر سید صادق حسینی در دیدار با دکتر عیسی خرسان رئیس عتبه علوی در نجف اشرف خدمت رسانی به امیر المومنین علیه السلام و زوار ایشان را افتخاری بزرگ برای خادمین عتبه علوی دانست و آن را افتخاری عظیم از جانب اهل بیت عصمت و طهارت خواند و برای دست اندرکاران آرزوی موفقیت کرد.
وی ارتباط قوی که از طریق دیپلماسی زیارت بین دو کشور ایران و عراق ایجاد شده را قابل ستایش دانست و آن را موجب استحکام و تقویت سیاسی بین دو کشور توصیف کرد و گفت: این ارتباط که به موجب دیپلماسی زیارت بوقوع پیوسته ، دو کشور را محور جهان اسلام قرار داده است.
رییس سازمان حج وزیارت با اشاره به وجود علمای بارز و صاحب نام حوزه علمیه نجف اشرف و حوزه علمیه قم گفت : این دو حوزه علمیه به مثابه دو بال برای مکتب اهل البیت ع هستند ؛ همچنین وجود ائمه معصومین علیهم السلام در نجف اشرف و شهر قم، پیوند زایران دو کشور را مستحکم تر ساخته است که باید از آن صیانت نمود.

وی افزود: پیوند مردم دو کشور به واسطه این قرابت و زیارت روزبه‌روز مستحکم تر شده است و مردم کشورهای عراق ، ایران و سوریه و لبنان به دلیل این فضای معنوی ایجاد شده احساس برادری و نزدیکی بیشتری با یکدیگر می کنند و این امر به تحقق امت واحده اسلامی کمک خواهد کرد.

رییس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: نجف اشرف بدلیل عظمت و جایگاه والای حضرت امیر المومنین علیه السلام در تمامی جهان اسلام و احترام همه مسلمانان به مرتبه معنوی ایشان، باید دارای نقشی خاص در وفاق و اتحاد مسلمانان و دوری از انشقاق و اختلاف ها باشد.
وی جایگاه امیرالمومنین علیه السلام را در دیگر مذاهب نیز جایگاهی والا و قابل احترام توصیف کرد و اظهار داشت: شخصیت امیر المومنین ع باید محور وحدت در جهان اسلام باشد چرا که همه مذاهب اسلامی و همه ادیان توحیدی احترامی ویژه برای آن حضرت قائلند، لذا عتبه امیرالمومنین باید نقش ویژه ای ایفا نماید.

دکتر حسینی همچنین تدوین دائره المعارف بزرگ «امیرالمومنین علیه السلام» را برای شناخت شخصیت والای آن امام عظیم الشان از جمله ضرورت های پژوهشی دانست و اظهار داشت: ضرورت دارد در راستای معرفی شخصیت جهان شمول آن حضرت ، جایگاه علمی، تنگناهای تاریخی دوره امامت آن حضرت و گذشت هایی که ان حضرت برای تحقق امت واحده اسلامی کرده است، برای جهان اسلام تبیین صورت گیرد.

ایشان همچنین بر ضرورت تشکیل اتحادیه اماکن متبرکه شیعه و امامان معصوم تاکید کرد و پیشنهاد داد که این اتحادیه برای انسجام خدمت رسانی هرچه بهتر به زائران اهل بیت عصمت و طهارت در جهان اسلام تشکیل شود.
وی تصریح کرد: زایران کشورهای اسلامی می توانند عامل پیوند میان کشورهای اسلامی باشند چرا که ما به ویژه در عراق اماکن متبرکه ای در نجف اشرف ، کربلا، کاظمین و سامرا داریم و در ایران نیز در مشهد، شیراز و قم اماکن متبرکه داریم ضمن اینکه در سوریه نیز بارگاه منور حضرت زینب و حضرت رقیه سلام الله علیها را داریم و در بقیع نیز قبور مطهر چهار تن از امامان شیعه را داریم که مورد توجه تمام عاشقان اهل بیت پیامبر ص قرار دارد و می تواند عامل قرابت و نزدیکی شیعیان باشد. لذا ضرورت تشکیل چنین اتحادیه ای بیش از گذشته احساس میشود.

دکتر حسینی بیان کرد : با توجه به پیشنهاد تشکیل چنین اتحادیه ای ، می توان خط پروازی ایجاد کرد که زایرانی که به ایران سفر می کنند ضمن زیارت حرم مطهر هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت ، به زیارت شاهچراغ در شیراز ‌ و حرم حضرت معصومه علیهم السلام در قم مشرف شوند و بالطبع زایران ایرانی نیز به زیارت بارگاه منور ائمه معصومین علیهم السلام در عراق مشرف شوند وسایر زائران نیز در دیگر کشورهای مدنظر از این فضای ایجاد شده بهره مند گردند.
وی بیان کرد: چنین اتحادیه ای می تواند موجبات توسعه فرهنگ اهل بیت(ع) و ایجاد قرابت در بین مسلمانان و وحدت بیشتر در همه نقاط جهان اسلام قرار گیرد.

دکتر حسینی پیشنهاد کرد؛ این اتحادیه با محوریت ایران و عراق ایجاد و سازمان حج و زیارت و دست اندرکاران ذیربط در کشورهای ایران و عراق نیز در این راستا تمام اهتمام و تلاش لازم را انجام دهند.