تولیت آستان قدس رضوی گفت: خودکفایی محرومان سیاست آستان قدس است،لذا همه خادمیاران رضوی در استان‌‎های مختلف باید در راستای خودکفایی نیازمندان فعالیت کنند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم آغاز عملیات سراسری توزیع ۸۸۸ هزار بسته معیشتی توسط آستان قدس که به صورت ویدئو کنفرانس با کانون‌های خدمت رضوی سراسر کشور از حرم مطهر رضوی انجام شد، ضمن تشکر از تمامی خادمیاران رضوی فعال در این طرح، ابراز کرد: امیدواریم روزی آنچنان عدالت گسترده شود که در جامعه هیچ فقری وجود نداشته باشد و نیازی به این سفره‌های مهربانی نباشد.
وی افزود: امیدواریم روزی تمام مردم عزیز ایران اسلامی از حداقل امکانات معیشتی برخوردار باشند و این سفره‌های مهربانی را در موضوعات و ساحت‌های دیگری پهن کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به مشکلات معیشتی که به واسطه شیوع ویروس کرونا برای برخی از هموطنانمان ایجاد شده است، تصریح کرد: بیش از یک سال است که کشور گرفتار این ویروس منحوس شده و متأسفانه مشکلات معیشتی برای برخی از هموطنان عزیز ما ایجاد شده است، لذا در این شرایط خاص آستان قدس وظیفه خود می‌داند به میزان توان به کمک نیازمندان بشتابد و به میزان مقدورات برای رفع نیازهای اولیه آنها اقدام کند، اما سیاست اصلی ما کاهش فقر است.
وی ادامه داد: به عبارتی باید به جای ماهی دادن به احسان جویان ماهیگیری بیاموزیم، لذا همه خادمیاران رضوی در استان‌‎های مختلف باید در راستای خودکفایی نیازمندان فعالیت کنند.
حجت الاسلام والمسلمین مروی ابراز کرد: شرایط امروز جامعه ما به واسطه شیوع ویروس کرونا، شرایطی استثنایی است که باید همه برای رفع مشکلات وارد میدان شویم، اما در شرایط عادی سیاست اصلی ما ایجاد اشتغال و فرصت‌های شغلی برای خودکفایی احسان جویان است.
وی در ادامه به آیات ابتدایی سوره مبارکه بقره اشاره و ابراز کرد: خداوند متعال در این آیات به بیان اوصاف متقین می‎پردازد و ایمان به غیب، اقامه نماز، انفاق در راه خداوند، ایمان به انبیا و یقین داشتن به آخرت را از ویژگی‌های آنها معرفی می‌کند.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در قرآن کریم پس از اقامه نماز موضوع انفاق در راه خدا مطرح شده است، اظهار کرد: در تمام موضوعات از جمله انفاق باید نگاه توحیدی داشته باشیم.
وی با اشاره به روایت «الخَلقُ عِیالُ الله» از پیامبر گرامی اسلام، عنوان کرد: بر اساس این روایت نبی مکرم اسلام (ص) تمام خلق عیال خداوند هستند، پس گرامیترین خلق به درگاه خداوند کسی است که به عیال خدا سود بیشتری می‌رساند و به دنبال رفع نیازهای مردم است.
حجت الاسلام والمسلمین مروی اضافه کرد: برخورداری‌های معیشتی یکی از مصادیق رزق خداوند است؛ اعتبار، آبرو، استعداد، هوش و تمام ظرفیت‌ها و توانایی‌های انسانی از دیگر مصادیق رزق الهی هستند که انسان می‌تواند از آن‌ها در راستای کمک به نیازمندان استفاده و آنها را در راه خدا انفاق کند.
وی با بیان اینکه یکی از حکمت‌های ماه مبارک رمضان آشنایی توانگران با طعم گرسنگی و تشنگی برای درک شرایط فقراست، عنوان کرد: کسی که درد نیازمندان را درک نکرده باشد نمی‌تواند از محرومان دستگیری کند، یکی از خیرات مهم در ماه مبارک رمضان دستگیری از مستمندان، فقیران و درماندگان است و روزه‌ها و عبادات خود در این ماه مبارک را باید با این معارف کامل کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی بر لزوم حفظ حرمت و احترام در کمک رسانی‌ها و حمایت‌ها از اقشار آسیب پذیر و نیازمند جامعه تأکید و با بیان اینکه اهدای اجناسی که انسان دوست دارد به نیازمندان موجب بهرهمندی آدمی از خیر کثیر الهی است، اظهار کرد: در امدادرسانی به نیازمندان باید از آبرو و عزت آنها مراقبت شود، مبادا کمکی با نگاه تحقیرآمیز صورت پذیرد زیرا خداوند بر ما منت گذاشته که بتوانیم از محرومان دست گیری کنیم و از این جهت ما مدیون نیازمندان هستیم.
وی با بیان اینکه در اجناس اهدایی به نیازمندان باید به کیفیت و مرغوب بودن کالاها دقت شود، عنوان کرد: یکی از جنبه‌ها رعایت حرمت و کرامت محرومان نوع اجناس اهدایی به این افراد است، لذا در تهیه بسته‌های معیشتی باید بهترین اجناس و کالاها مورد استفاده قرار بگیرد.
حجت الاسلام والمسلمین مروی تحقیر نیازمندان را گناهی بزرگ و موجب غضب الهی دانست و با بیان اینکه اهدای ارزاق و مواد غذایی نامطلوب و با کیفیت پایین به نیازمندان رنج آنها را بیشتر می‌کند، تصریح کرد: این طرح اهدای بسته‌های ارزاق به نیازمندان کشور با نام امام رضا (ع) و توسط خامیاران رضوی انجام می‌شود، لذا باید سیره ائمه اطهار (ع) و به‌ویژه حضرت رضا (ع) نیز در اعمال، رفتار، گفتار، تهیه مواد غذایی و تمام مراحل اجرای این طرح مشهود باشد.
تولیت آستان قدس رضوی محبت قلبی نسبت به ائمه اطهار (ع) را موجب تبعیت، همرنگی و همراهی مردم با معارف این حضرات دانست و گفت: خادمیاران رضوی باید برای ایجاد محبت حضرت رضا (ع) در دل‌های مردم تلاش کنند که یکی از راه‌های تحقق این مهم احسان همراه با کرامت به نیازمندان است.
حجت الاسلام والمسلمین مروی اجرای این طرح را در راستای لبیک به فرمان رزمایش کمک به نیازمندان مقام معظم رهبری دانست و عنوان کرد: بنای خیر مواسات و دستگیری از نیازمندان را رهبری معظم در قضیه کرونا گذاشتند و لبیک خادمان و خادمیاران رضوی به این فرمان ولی فقیه زمان و نایب امام زمان (عج) بسیار ارزشمند است.