رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به آغاز ثبت‌نام حج تمتع از ۱۵ دی‌ماه گفت: تاکنون سهمیه حج ایران برای سال ۱۴۰۳ حدود ۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر تعیین شده است.

 به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، سیدعباس حسینی درباره افزایش سهمیه حج تمتع ایران برای سال ۱۴۰۳ اظهار داشت: مکاتباتی از طریق وزارت امور خارجه با توجه به افزایش جمیعت کشور، در حال انجام است تا این سهمیه به مرز ۸۹ هزار نفر برسد.

وی با اشاره به قیمت اولیه سفر حج تمتع در سال ۱۴۰۳ گفت: متقاضیان حج تمتع در زمان ثبت‌نام حدود یک میلیون تومان ودیعه‌گذاری کردند.

حسینی افزود: محاسبه کامل درباره قیمت حج هنوز انجام نشده است، این مبلغ با توجه به نرخ ارز تخصیصی و کیفیت خدمات، به نسبت حج گذشته تغییراتی خواهد داشت و چند درصدی به قیمت حج گذشته اضافه می‌شود.

رییس سازمان حج و زیارت بیان کرد: ممکن است قیمتی که اکنون اعلام می‌شود، کارشناسی نباشد اما در مرحله پیش ثبت‌نام کاروان‌ها، این مبلغ علی‌الحساب، ۱۴۰ میلیون تومان است تا بعد براساس نوع و کیفیت هتل، قیمت نهایی از زائران دریافت شود.

وی درباره کاهش مدت زمان سفر حج تمتع اظهار داشت: کشور عربستان در این‌ باره تمهیداتی دارد؛ کشورهایی که بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت زائر دارند ملزم هستند سفری ۳۰ روزه داشته باشند، همچنین باید ظرفیت ناوگان هواپیمایی داخلی را درنظر گرفت، ما برای کاروان‌هایی که در روزهای پایانی حج اعزام می‌شوند، زمان کوتاه‌تری را درنظر گرفته‌ایم و کوتاه شدن زمان حج تاثیری بر هزینه این سفر ندارد.

حسینی با تاکید بر اینکه استطاعت شرط لازم حج تمتع است، افزود: برای حج ۱۴۰۳، ودیعه‌گذاران در سه مرحله فراخوانده می‌شوند؛ نخست افرادی که تا ۲۹ اسفند ۱۳۸۵ ودیعه‌گذاری کرده‌اند، در مرحله دوم ودیعه‌گذاران حج تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ و در مرحله سوم ودیعه‌گذاران تا ۳۱ تیرماه ۱۳۸۶ فراخوانده می‌شوند.

  • منبع خبر : ایرنا