حدود ۹ سال طول کشید تا باب گفت‌وگوی از سرگیری اعزام به عمره مفرده میان ایران و عربستان باز شود، اقدامی در سایه دیپلماسی فعال دولت مردمی و برای پاسخ به مطالبه عاشقان زیارت خانه خدا؛ اگر چه بسیاری از موانع را برداشت، اما وجود چند اشکال فنی سال ۱۴۰۲ هم به سالی بدون عمره تبدیل شد و زائران را چشم انتظار گشایش در سال جدید گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز به نقل از ایرنا، سال ۱۴۰۲ در حالی روزهای پایانی را پشت سر گذاشت، که زائران عمره همچنان چشم انتظار حل مشکلات سفر به عربستان هستند، اگر چه ثبت نام و اعزام حج تمتع قطعی شده و بر اساس توافق مسئولان ایران و عربستان قرار است حدود ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر و نیروی ستادی برای حج تمتع سال ۱۴۰۳ به سرزمین وحی اعزام شوند، اما در مقابل زائران عمره مفرده همچنان منتظرند مناسبات اعزام از سر گرفته شود.

سال بدون عمره؛ زائران چشم انتظار

چشم‌انتظاران عمره

روابط دیپلماتیک ایران و عربستان پس از حدود هشت سال توقف با درایت دولت سیزدهم در سیاست خارجی و رایزنی‌های وزیران خارجه ایرانی و سعودی و دیگر مسئولان امر، روابط دو کشور یادشده برقرار شد که این مهم نقش به‌سزایی در بازنگری سیاست‌های سازمان حج و زیارت داشته که امضا توافقنامه برای راه‌اندازی عمره مفرده از مهمترین اقدامات این سازمان در سال ۱۴۰۲ است، اما از دو ماه پیش به دلایلی که بیشتر «فنی حقوقی» بیان شد، به زمانی دیگری در سال ۱۴۰۳ موکول شد.

البته برخی از مسئولان حج و زیارت مشکل تعویق در عمره را عدم صدور مجوز پروازی از سوی سازمان هواپیمایی عربستان اعلام کردند، که اگر این مساله هم رفع شود می توان ۱۴۰۳ را سال برآورده شدن آرزوی بیش از ۵ میلیون متقاضی سفر به مکه و مدینه پس از ۹ سال وقفه عنوان کرد.

همین تعداد متقاضی و علاقه‌ای که ایرانیان به سفر به سرزمین وحی دارند سبب می‌شود مسئولان دستگاه دیپلماسی و سازمان حج و وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع حج عمره را در هر دیداری با مقامات عربستانی مطرح کنند، و منجر شد کارشناسان فنی و حقوقی هر دو کشور در تهران و ریاض دور هم جمع شوند و مسائل مختلف را روی میز مذاکره گذاشته تا مساله حل شود، البته این مذاکرات صرفا به جلسه ختم نشد بلکه طرفین از تاسیسات،امکانات و تجهیزات لازم برای تسهیل عمره نیز بازدید کردند.

سال بدون عمره؛ زائران چشم انتظار

افزایش ۴۱ درصدی اعزام به عتبات در ۱۴۰۲

ایرانیان بعد از زیارت خانه خدا، عاشق زیارت ائمه اطهار (ع) در عراق و سوریه هستند، سفر به عتبات از سالیان بسیار دور مورد توجه همه اقشار جامعه ما بوده است، سال ۱۴۰۲ بیش از ۵۲ هزار زائر در قالب کاروان های زیارتی تحت نظارت سازمان حج به صورت سفرهای زمینی و هوایی به عراق سفر کرده اند، به این آمار باید تعداد زائرانی را که یا شخصی یا با کاروان های آزاد به عتبات سفر کرده اند اضافه کرد؛ البته آمار رسمی نشان می دهد تعداد این نوع سفرها نسبت به سال ۱۴۰۱ بیش از ۴۱ درصد افزایش داشته است.

نوروز که فرا می رسد بخش عمده ای از مردم به گونه ای برنامه ریزی میکنند که یا زمان تحویل سال نو در کنار آستان مقدس یکی از ائمه اطهار(س) باشند، مشهد و قم در ایران و کربلا، نجف، سامرا کاظمین و دیگر شهرهای مذهبی در عراق در اوایل سال همیشه پذیرای عاشقان اهل بیت (ع)است، امسال هم این سفرها از ۲۳ اسفندماه آغاز شده و طبق جدول تا نهم فروردین برنامه ریزی شده است، تا خدمت رسانی به زائران در سطح عالی برگزار شود.

این سفرها متقابل است، همزمان با سفر ایرانیان به عراق، شهروندان عراقی نیز به برای زیارت امام هشتم شیعیان (ع) در مشهد و زیارت حرم کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) به شهر قم مشرف می‌شوند، این مسئولیت سازمان حج و زیارت و البته مردم این شهرهای مقدس را که به میهمان نوازی از زائران مشهورند، چند برابر می کند، اگر چه رسم ما ایرانی ها و عراق ها رسم میهمان و میزبان نیست، ما برادران و خواهران دینی از دو ملتیم که این شهرهای مقدس را خانه امن و آرامش خود می دانیم، راه پیمایی اربعین هرسال در شهرهای ایران و عراق نمونه بارز این مهربانی است که هر سال تکرار می شود.

سال بدون عمره؛ زائران چشم انتظار

افزایش ۶ درصدی سفرهای نوروزی در مقایسه با ۱۴۰۲

آمارها نشان می دهد سفرهای نوروزی به عتبات در نوروز ۶ درصد رشد دارد، برای نوروز سال ۱۴۰۳ بیش از ۲۵ هزار ظرفیت اعزام و اسکان در عراق ایجاد شده است، هم اکنون بیش از ۵۰ درصد این ظرفیت تکمیل شده است. که این رقم در مقایسه با نوروز سال ۱۴۰۲ دارای ۶ درصد افزایش نشان می دهد.

باید این نکته را هم در نظر گرفت که نوروز امسال با ایام مبارک ماه رمضان مصادف است، و اعزام زائران عتبات از ۲۳ اسفند آغاز و تا ۲۱ فروردین ادامه خواهد داشت، که برای این ایام هم حدود ۳۱ هزار و ۱۵۰ ظرفیت ایجاد شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال ۱۴۰۲ حدود ۶۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

کدام استان‌ها بیشترین زائران عتبات را دارند؟

شاید تصور شود سفر به یک کشور همسایه در میان استان های همجوار بیش از سایر استان‌های دیگر باشد، اگر چه مراودات تجاری و سیاحتی استان های مرزی ایران و عراق در طول سال به دلیل روابط فرهنگی، قومی و زبانی میان اقوام هم مرز مداوم و مستمر است، اما در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در سال ۱۴۰۲ شهروندان استان‌های تهران، خراسان رضوی و قم به ترتیب به بیشترین زائر را به شهرهای مقدس عراق اعزام کردند.

آنچه در سال ۱۴۰۳ بیش از پیش مورد توجه و مطالبه مردم است، تسهیل در تردد و کاهش هزینه‌های سفر به عربستان و عراق است. امید است با پیگیری دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان حج و زیارت سهمیه اعزام زائران تمتع در سال های پیش رو افزایش یابد و به زودی شاهد از سرگیری اعزام زائران واجد شرایط سفر عمره مفرده باشیم.