امسال زائران اربعین حسینی، خاطره بسیار متفاوت و دلچسبی را از زیارت دو امام بزرگ خود؛ امامین جوادین علیه السلام در کاظمین در دل و جان خود ثبت و ضبط خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،هر ساله بخش زیادی از زائران اربعین در کنار زیارت کربلای معلی، نجف اشرف و سامرا برای زیارت امام موسی کاظم علیه السلام و امام جواد علیه السلام راهی کاظمین می‌شوند.

اما امسال وضعیت پذیرایی از زائران اربعین در کاظمین تا حد زیادی متفاوت از سال‌های پیش شده با این توضیح که در ابتدای ورودی اصلی زائران به حرم امامین جوادین علیه السلام در بلوار امام زمان، موکب‌های ایرانی و عراقی به وفور و در نظم قابل قبولی مستقر شده‌اند و به صورت مستمر پذیرایی از زائران را با غذای گرم، شربت، نان تازه، چای و … بر عهده دارند، حتی در این بخش از وردی اصلی زائران به حرم، موکب ویژه خیاطی و آرایشگاه ویژه آقایان نیز مستقر شده و مشغول خدمات دهی به زائران هستند.

از نکات قابل توجه در این بخش، خدمت مستمر برخی از خادمین تبرعی تولیت حرم و موکب‌های ایرانی برای نظافت کامل مسیرهای منتهی به حرم است که باعث شده، مسیرهای منتهی به حرم، عاری از هرگونه زباله و صحنه های نازیبا باشد.

در بدو ورود به حرم نیز دو سرویس بهداشتی بزرگ و بسیار تمیز همراه با پله برقی برای خانم‌ها و آقایان قرار گرفته که هر سرویس نیز دارای چندین دوش مجزا برای استحمام زائران است.

در صحن‌های خود حرم و اطراف صحن اصلی نیز چادرهای بسیار بزرگ سیار که حالت باز و بسته شونده دارند، تمام محیط باز صحن حرم را زیر سایبان خود قرار داده‌اند و در زیر این سایبان‌ها نیز کولرهای سلولوزی بسیار بزرگ و پرقدرت و در تعداد بسیار زیاد، تمام فضای سایه صحن‌های حرم را با خنکای مطبوع و مرطوب خود، برای عبادت و استراحت زائران دلچسب‌تر کرده‌اند.

فضای داخل حرم و اطراف ضریح مطهر امامین جوادین علیه اسلام نیز بسیار زیبا و باشکوه بازسازی شده و توسعه بسیار زیادی یافته است به گونه ای که مسجدی باشکوه و زیبا در بالای صحن اصلی حرم ساخته شده که هم اکنون فضای اطراف ضریح مطهر را از طریق چند رواق زیبا به فضای داخل این مسجد متصل کرده و حالا این فضای بزرگ، پذیرای زائران پس از زیارت ضریح مطهر برای انجام نوافل و استراحت شده است.

پس از زیارت زائران در کاظمین و هنگام خروج از بلوار امام زمان، باز هم زائران توسط موکب‌های مستقر در مسیر به احسن وجه پذیرایی می‌شوند و در نهایت با تحویل گرفتن کوله و وسایل شخصی خود از غرفه امانات، راهی مقصد بعدی خود می‌شوند.

نکته جالب اینکه از طرف تولیت حرم مطهر امامین جوادین در انتهای بلوار امام زمان، اتوبوس‌های ولو همراه با کولرهای روشن و خنک منتظر زائران اربعین هستند که آنها را «به صورت رایگان» به مرز مهران که مسیر تردد اصلی زائران ایرانیست، برسانند!

برای سایر مسیرها از جمله سامرا، کربلا و نجف نیز وسیله نقلیه به میزان کافی در انتهای همین بلوار در ضلع جنوبی حرم امامین جوادین علیه السلام، در انتظار زائران است.

امسال زائران اربعین حسینی، خاطره بسیار متفاوت و دلچسبی را از زیارت دو امام بزرگ خود؛ امامین جوادین علیه السلام در کاظمین در دل و جان خود ثبت و ضبط خواهند کرد.

  • منبع خبر : تسنیم