براساس اطلاعات منتشره از سوی مجله سعودی گازت،کشور اندونزی با اعزام ۱۰۰ هزار و ۵۱ نفر زائر، بیشترین آمار حضور زائران در مناسک حج تمتع ۱۴۰۱ را به خود اختصاص داده است.

بر همین اساس بعد از اندونزی کشور پاکستان با سهمیه در نظر گرفته شده از سوی عربستان برای این کشور با اعزام ۸۱ هزار و ۱۳۲ نفر در جایگاه دومین کشور اعزام کننده زائر به سر زمین وحی قرار دارد.

بر اساس آخرین سرشماری دولت هند مبنی بر اعلام حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت، وزارت حج عربستان تعداد زائران اعزامی برای انجام مناسک حج ۱۴۰۱ این کشور را پذیرش ۷۹ هزار و ۲۳۷ در نظر گرفته است.

این مجله سعودی همچنین سهمیه در نظر گرفته شده از سوی وزارت حج عربستان برای کشور بنگلادش در حج امسال را ۵۷ هزار و ۵۸۵، آمریکا ۹ هزار و ۵۰۴، روسیه ۱۱ هزار و ۳۱۸ نفر، چین ۹ هزار و ۱۹۰ زائر و تایلند را ۵ هزار و ۸۸۵ نفر عنوان کرده است.

 این نشریه سعودی در ادامه دیگر سهیمه کشور را شامل اوکراین با ۹۱ و آنگولا ۲۳ زائر به عنوان زائران اعزامی حج ۱۴۰۱ که راهی عربستان خواهند شد عنوان کرده است.

به گفته مسئولان سازمان حج و زیارت کشورمان نیز امسال ۳۹ هزار و ۶۳۰ زائر هموطن از ۱۹ ایستگاه پروازی برای انجام مناسک حج راهی سرزمین وحی خواهند شد.  

رییس سازمان حج و زیارت نیز پیش تر با بیان اینکه اولین کاروان زائران حج تمتع پس از دو سال وقفه در ۲۳ خرداد ماه جاری فرودگاه تهران را به مقصد عربستان ترک خواهد کرد، گفت: آخرین کاروان زائران ایرانی نیز هفتم مرداد ماه عربستان را به مقصد ایران ترک خواهند کرد.

سیدصادق حسینی با قدردانی از تعامل بسیار خوب سازمان هواپیمایی و هما اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های به انجام رسیده با هدف کاهش اتلاف وقت و هزینه زائران ایرانی امسال ۲۸ الی ۳۰ روز در عربستان خواهند ماند.

وی تعداد کاروان‌های اعزامی را ۲۸۰ کاروان اعلام کرد و افزود: کاروان های اعزامی در قالب ۸۵، ۱۱۵، ۱۳۵ و ۱۶۰ نفره بوده و طبق برنامه انجام خواهد شد.

حسینی با تاکید بر اینکه طی چندین فقره مکاتبه و پیگیری های لازم با وزارت حج عربستان خواستار جایگزینی سلامت جسمانی بجای سن ۶۵ سال شده ایم، گفت: زائران حج تمتع از ۱۹ ایستگاه پروازی ایران را به مقصد عربستان در طول مدت برنامه ریزی شده ترک خواهند کرد.

صدور روادید برای متولدین ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد انجام خواهد شد

حسینی با تاکید بر اینکه ۱۹۰۰ نفر از زائران واجد شرایط امسال به خانواده معظم شهدا اختصاص دارد، اظهار داشت: ظرفیت در نظر گرفته شده برای هموطنان به میزان ۳۹ هزار و ۶۳۰ نفر است که تعدادی از این سهمیه را نیروهای ستادی، اجرایی، پزشکان، حمل و نقل، خدمات و غیره تشکیل خواهند داد.

وی تاکید کرد: با توجه به اعلام شرایط از سوی وزارت حج و عمره عربستان روادید حج برای متولدین ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد در حج تمتع سالجاری صادر خواهد شد.