با بازگشت آخرین گروه از زائران ایرانی از شهر مدینه به ایران، پرونده حج ۱۴۰۱ بسته شد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،محمد آزاد ـ رییس ستاد مدینه منوره ـ به ایسنا خبر داد که همه زائران ایرانی و همچنین دست‌اندرکاران ستاد حج در مدینه به ایران بازگشتند و به این ترتیب، شهر مدینه از حضور زائران ایرانی خالی شد.

رییس دفتر نمایندگی سازمان حج وزیارت در عربستان نیز با بازگشت همه زائران از دو شهر مکه و مدینه به کشور، از پایان عملیات حج ایران در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز که در آخرین لحظات ویزای عربستان را دریافت کرده و به جمع زائران ایرانی در حج پیوسته بود، سه‌شنبه، چهارم مردادماه به کشور بازگشت.

آخرین پرواز زائران حج ۱۴۰۱ هم جمعه هفتم مرداد ماه از فرودگاه مدینه انجام شد که به گفته مسؤول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، آخرین پرواز که به مقصد فرودگاه زاهدان بود به دلیل نقص فنی با حدود سه ساعت و ۳۵ دقیقه تاخیر انجام شود. این مقام مسؤول ناوبری هوایی، همچنین اعلام کرد که پروازهای روز پنجشنبه از عربستان به ایران به دلیل نقص فنی با تاخیرهای بسیار طولانی در حدود ۱۱ ساعت مواجه شده بود.

ایران امسال با۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر در حج ۱۴۰۱ شرکت کرد. عربستان سهمیه کشورها را به دلیل کرونا تقریبا به نصف رساند. از طرفی، محدودیت سنی برای زائران (کمتر از ۶۵ سال) قائل شد. از سوی دیگر گرانی که به گفته مسؤولان سازمان حج و زیارت ایران تا حدود ۳۰۰ درصد بود، باعث شد شماری از زائران که قبلا برای حج ثبت نام کرده بودند از این سفر انصراف دهند یا باز بمانند. سازمان حج و زیارت همچنین اعلام کرده بود ۴۳ نفر از زائران حج تمتع پس از صدور ویزا و در آستانه اعزام، از این سفر انصراف داده‌اند.

حج امسال که پس از حدود دو سال محدودیت به خاطر کرونا، با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر برگزار شد، اینک با بازگشت تدریجی زائران رو به پایان است. عربستان اکنون برای برگزاری مراسم عمره آماده می‌شود. بنا بر اظهارات مقامات سازمان حج و زیارت ایران، هنوز سرنوشت عمره ایرانی‌ها معلوم نشده و به نتیجه رسیدن آن به مذاکرات دیپلماتیک ایران و عربستان و بازگشایی کنسولگری‌ها در هر دو کشور منوط شده است.

  • منبع خبر : ایسنا