سخنگوی ستاد اربعین عراق با توجه به عرف مهمانداری برادران عراقی از زائران ایرانی خواست تا بیش از یک شب در موکب‌ها و بیش از دو شب در منازل برادران عراق نباشند و سعی کنند برای احترام به وضعیت میزبانی آنان این مهم را رعایت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا اباذری در گفت وگو با سایت خبری «الاربعین» با تاکید بر اینکه عرف پذیرایی مردم عراق در اربعین کوتاه مدت است، لطفا زائران این عرف را محترم بشمارند، اظهار داشت: عرف پذیرایی از زائر اربعین حسینی در عراق، یک شب میزبانی در موکب های سر راهی و یک یا حداکثر دو شب در منازل است.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق با بیان اینکه نباید زائر حسینی خود را به موکب داران یا کسانی که در منازل شخصی از زائران اربعین پذیرایی می کنند، تحمیل کنند، افزود: ما به عنوان زائران اباعبدالله الحسین (ع)، با رعایت این عرف میزبانی ویژه اربعین حسینی، از نادیده گرفتن یا شکستن آن پرهیز کنیم.

حجت الاسلام اباذری ادامه داد: زائر اباعبدالله الحسین (ع) در نزد مردم عراق اعتبار و جایگاه خاصی دارد که گاه برای راضی نگه داشتن زائر حسینی، خود را تحت فشار می گذارند برای همین توصیه می شود، به این عرف احترام گذاشته و خود را بر موکب یا صاحبخانه تحمیل نکنیم.

وی اظهار داشت: موکب داران و صاحبان منازل می کوشند که بیشترین خدمات و حداکثر راحتی را برای زائر حسینی در طول اطراق در موکب یا خانه فراهم کنند و خوب است در این مدت زائر خود را فقط میهمان نداند و در کمک به موکبدار یا صاحب منزل و خدمت به دیگر زائران دریغ نکند تا هم از ثواب زیارت و هم خدمت زائر حسینی که به مراتب عظیم است، بهره مند شود.

وی افزود: کمک و همیاری با موکبداران و صاحبان منازل، خودش تشویق مضاعفی برای استمرار هرچه باشکوه تر زیارت اربعین حسینی و تقویت پیوندهای اخوت و انسجام بین زائر به عنوان میهمان و موکبدار و صاحب منزل به عنوان میزبان است.

  • منبع خبر : ایرنا