رویداد کودک و شاهنامه در قالب تئاتر خیابانی، پرده‌خوانی و نقالی برای دانش‌آموزان پایه‌های چهارم تا ششم ابتدایی در مشهد کلید خورد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،  سید جلیل بامشکی،معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در نشست خبری کارگروه رسانه و مطبوعات رویداد کودک و شاهنامه، اظهار داشت: فردوسی سبک‌های زیادی در ادبیات فارسی داشته و یکی از این سبک ها، استفاده از نام خداوند در سرایش شاهنامه است.

وی افزود: یکی از افتخارات ما وجود آرامگاه فردوسی در این شهر و قله ای برای معرفی شهر مشهد، مفاخر و مشاهیر است. تلاش ما این است که از زوایای مختلف به شاهنامه فردوسی بپردازیم. یکی از ماموریت‌های ویژه معاونت گردشگری و زیارت شهرداری مشهد، توجه به موضوع فردوسی و ادبیات فارسی است و رسالت فرهنگسرای بهشت هویت شهر مشهد است.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: از پیر و جوان، کودک و نوجوان همه پای اشعار و قصه شاهنامه می‌نشینند و این یکی از ظرفیت‌های بزرگ شاهنامه فردوسی است. شاهنامه اثری حماسی است اما باید از روش های خلاقانه و جذاب برای معرفی آثار استفاده کنیم تا مفاهیم اخلاقی آن برای نوجوانان نهادینه شود.

هدف عالی کانون پرورش فکری کودکان، توجه به هنر حماسی است

ابراهیم زره‌ساز، مدیرکل کانون پرورش فکری استان خراسان رضوی نیز اظهار داشت: بازیابی هویت غنی تاریخی و دینی برای نسل امروز با استفاده از ابزار جدید، هنر و فرهنگ که بتواند به صورت مبادله ای و فرایندی در حوزه کودک و نوجوان اثر گذار باشد، دغدغه ای است که از ابتدا در کانون مطرح بوده است.

وی افزود: یکی از اهداف عالی در کانون، توجه به هنر حماسی باتوجه به کارکردهای آن برای کودک و نوجوان است و در این راستا مذاکراتی با شهرداری و آموزش و پرورش با هدف‌گذاری رسیدن به فضا هویتی کودکان صورت گرفت.

مدیرکل کانون پرورش فکری خراسان رضوی بیان کرد: چندین رویداد طراحی شده که مواردی همچون تاریخ شاهنامه، حس وطن دوستی، هویت ملی، ایثارگری، فرهنگ پهلوانی و قهرمانی در قالب بازی و سرگرمی، غرفه های هنری، ادبیات، هوش فضایی و دنیای دیجیتال را در بر میگیرد و درصدد هستیم از دل تاریخ و قصه های شاهنامه به اتفاقات و دنیای امروز برسیم.

زره ساز گفت: امروزه در تمام کشورهای درح ال توسعه پارک های موضوعی ایجاد شده و جای خالی آن در شهر مشهد با توجه به وجود مضجع منور رضوی و آرامگاه فردوسی بسیار خالی است.

وی اضافه کرد: هدف کلان ما ایجاد فضای فرایندی و آموزشی برای رسیدن به هویت امروزی، تاریخی، انقلابی، دینی، هنری و حماسی است.

رویداد کودک و شاهنامه ماندگار در پهنه جغرافیایی شهر مشهد

سلمان آل حسن، رئیس اداره فرهنگ میزبانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز اظهار داشت: در پروژه سیمرغ یک، عروسک شخصیت های شاهنامه ساخته شد و همکاری هایی با شبکه کودک برای پخش انیمیشن های کوتاه و بلند درحال انجام است. همچنین پادکست و داستان صوتی برای مخاطب کودک و تئاتر خیابانی، پرده خوانی و نقالی توسط نسل جدید اجرا می‌شود.

وی افزود:هدف گذاری طرح کودک و شاهنامه مقاطع چهارم، پنجم و ششم دبستان است و امیدواریم شروع خوبی باشد زیرا می‌خواهیم رویداد کودک و شاهنامه ماندگار و همیشگی در پهنه جغرافیایی شهر مشهد باشد.

شاهنامه منبع خوبی برای انتقال مفاهیم است

محبوبه بزم آرا، معاون امور فرهنگی کانون پرورش فکری استان خراسان رضوی گفت: شاهنامه گنجینه ای سرشار از اندیشه و خرد و منبع خوبی برای انتقال مفاهیم است. یکی از رسالت های ما در کانون، مناسب سازی محتوا برای گروه سنی کودک و نوجوان است و نقطه قوت شاهنامه این است که علاوه بر داستان پردازی جذاب و درون مایه هنرمندانه فردوسی، حاوی مضامین اخلاقی و نکات تربیتی در موضوع خرد، عدالت، یزدان پرستی، قهرمانی، پهلوانی، تقویت حس وطن دوستی و بازیابی هویت ملی برای کودک و نوجوان است.

بر اساس گزارش تسنیم، وی ادامه داد: کانون سعی داشته با فعالیت متناسب با گروه های سنی، این پل را میان بچه های نسل امروز و گنجینه کهن گذشته ایجاد کند و ماندگاری این اتفاق با داستان های شاهنامه صدچندان می‌شود.

معاون امور فرهنگی کانون پرورش فکری استان خراسان رضوی بیان کرد: رویداد کودک و شاهنامه در دو شیف صبح عصر پذیرای ۳۰۰ تا ۴۰۰ دانش آموزان است. در شیفت صبح از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲ و در شیفت عصر از ساعت ۱۳ تا ۱۶ پذیرای دانش‌آموزان در سالن شهدای تاکسیرانی در توس ۳۹ هستیم.