مقتل سیدالشهدا(ع) در قدیمی‌ترین نسخه خطی لهوف سید ابن طاووس با قدمت چهار قرن، موجود در گنجینه رضوی رونمایی و معرفی شد.

کتاب «اللُّهوف علی قتلی الطُّفوف» که در این نشست رونمایی و معرفی شد، از تألیفات رضی الدین علی ابن موسی ابن طاووس، از علمای مشهور شیعه در قرن هفتم هجری، است که در سال ۱۰۷۷ هجری قمری کتابت شد. این اثر ارزشمند از جمله نسخه‌های خطی نفیس موجود در گنجینه رضوی است که به بیان تاریخ کربلا و واقعه عاشورا پرداخته است.

این نسخه توسط داود ابن عبد علی ابن شریف نجفی در ۱۹ سطر و ۶۷ برگ به خط نسخ است که در سال ۱۳۶۷ به مجموعه نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی ملحق شده است.

لهوف، نوآورانه در نگارش

حجت‌الاسلام مرتضی دهشت، استاد حوزه و دانشگاه و عضو کمیسیون تبلیغ شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان، در این نشست ضمن پرداختن به ابعادی از شخصیت سید ابن طاووس به وجود بیش از ۶۰ اثر منسوب به این عالم شیعه اشاره کرد که از میان آن لهوف به بیان واقعه جانگداز کربلا پرداخته است.

وی این اثر را دارای نوآوری‌هایی در سبک نوشتار، نگاه به موضوع و نتیجه‌گیری دانست و سبک تحلیل کتاب را سبکی نو در چینش مطالب عنوان کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه وجود کتاب لهوف در قفسه‌های کتب ادعیه حرم امام حسین(ع) را تحقق آرزوی نویسنده آن عنوان کرد که عاشقان آن حضرت از طریق مطالعه آن به معرفت زیارت دست یابند.

وی همچنین لهوف را آموزه‌ای برای اهل معرفت عنوان کرد و گفت: گریه‌کننده بر امام حسین(ع) باید یاری‌گر ایشان باشد که شهیدان ما از جمله مدافعان حرم و در راس ایشان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نمونه بارز لبیک گویان بر ندای هل من ناصر ینصرنی امام هستند.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام سیدصادق اشکوری، فهرست‌نگار و نسخه‌پژوه، اقدم بودن نسخ خطی را از شاخصه‌های برتر نسخه عنوان کرد و نسخه معرفی شده را یکی از قدیمی‌ترین نسخ لهوف توصیف کرد که در کتابخانه مرکزی نگهداری می‌شود.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی همچنین حجت‌الاسلام ابوالفضل حافظیان، از فهرست‌نگاران و نسخه‌پژوهان مطرح نیز در این جلسه ضمن برشمردن نکات مورد توجه در تشخیص نسخ خط معتبر بر تصحیح منابع بر پایه قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی موجود تاکید کرد.

  • منبع خبر : ایسنا