وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرد که سفرهای گروهی میان ۲ کشور ایران و روسیه بدون نیاز به اخذ روادید انجام می‌شود که شامل تورهای گردشگری یعنی گروه‌های متشکل از حداقل ۵ نفر و حداکثر ۵۰ نفر است.

«علی‌اصغر مونسان»  گفت: لغو روادید مشمول افراد به صورت انفرادی نمی‌شود، بلکه شامل گروه‌های تور گردشگری یعنی گروه‌های متشکل از حداقل ۵ نفر و حداکثر ۵۰ نفر است. بنابراین لغو روادید در قالب آژانس‌های گردشگری دو کشور برای تورهای ۵ تا ۵۰ نفره است.

وی افزود: فعلاً برنامه‌ای برای لغو ویزای انفرادی میان ۲ کشور وجود ندارد. طبیعی است که ابتدا منتظر نتیجه تجربه لغو روادید گروهی باشیم و پس از آن اگر نیازی احساس شد به فکر روادید انفرادی نیز خواهیم بود که باید از طریق وزارت امور خارجه اقدام شود،  اما بخشی که به ما مربوط است موضوع توسعه گردشگری است که بیشتر مربوط به ویزای گروهی و تورهای گردشگری می‌شود.

مونسان در ادامه ضمن تاکید بر داشته‌های مشترک فرهنگی میان دو کشور درباره  ظرفیت گردشگری میان ایران و روسیه اظهار داشت: فاصله نزدیک، زمان کوتاه سفر و مزایای سفر میان دو کشور برای مثال در زمینه گردشگران ایران علاقه‌مندی ایرانیان برای سفر به روسیه که این کشور را به‌عنوان یک مقصد مطلوب گردشگری قبول دارند، موزه‌های فراوان موجود در کشور روسیه، طبیعت و جذابیت‌های شهرهای این کشور و در زمینه گردشگران روسیه تنوع آب و هوایی فراوان کشور ایران، آفتاب زیاد که در کشور روسیه کم است، جزایر و سواحل بسیار خوب ایران، کویرهای مشهور ایران که کویر لوت جزو میراث جهانی یونسکو است، همراه با تورهای کویرنوردی فعال، کوه‌ها و جنگل‌های کشور ایران که همراه با فرهنگ و تاریخ کشورمان یک مجموعه قوی برای سفر ایجاد می‌کند.

او در ادامه افزود: حدود ۷۰۰ موزه فعال دولتی و غیردولتی در سطح کشور داریم، موزه‌هایی بسیار غنی که آثاری بالغ بر ۷ تا۱۰ هزار سال قدمت در آن‌ها نگهداری می‌شود که در کنار آن‌ها باید به ابنیه و سایت‌های تاریخی بی‌نظیر کشور ایران نیز اشاره کرد.  ۲۴ اثر ثبت جهانی و ۳۴ هزار اثر ثبت ملی همراه با میراث ناملموس که شامل آداب و رسوم و سنن اقوام مختلف است.

وی اظهار داشت: تنوع غذایی که در کشور ایران وجود دارد و همچنین فعالیت جدیدی تحت عنوان بوم‌گردی که بسیار مورد توجه گردشگران اروپایی قرار گرفته در کشور  رو به جلو است. این نوع گردشگری مبتنی بر گردشگری روستایی است که در آن گردشگر در یک محیط کاملا خانوادگی همراه با بومیان ما زمانی را سپری می‌کند و در تمام فعالیت‌های آن‌ها مشارکت می‌کند. این نوع گردشگری در فضاهای روستایی و در خانه‌های بومی انجام می‌شود و مجموعه‌ای است که می‌ تواند برای گردشگران روس جذابیت داشته باشد.

بوم‌گردی‌ها جاذبه‌ای جدید برای گردشگران خارجی

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: بسیاری از بناهای تاریخی کشورمان تبدیل به اقامتگاه‌ها و هتل کاروانسراها شده‌اند که از نظر بنده از بسیاری از هتل‌های پنج ستاره دنیا زیباتر هستند و تاکنون مورد اقبال فراوان گردشگران خارجی قرار گرفته‌اند.

مونسان همچنین صنعت گردشگری را  از صنایع پویای جهان عنوان کرد که تاثیر چشمگیری در گردش مالی میان دو کشور ایران و روسیه در شرایطی که تحریم‌های ایالات متحده آمریکا هر دو کشور را درگیر کرده، دارد.

او درباره شیوه معرفی و تبلیغات از جمله فضاهای فرهنگی برای معرفی دو کشور به یکدیگر گفت: این موضوع در صنعت گردشگری بسیار مهم است؛  خوشبختانه چندی است که پورتال جامع گردشگری کشور به نام  «ویزیت ایران»  را راه‌اندازی کردیم که به پنج زبان زنده دنیا فعالیت می‌کند، تلاش شده تا در این پورتال تمام داشته‌های گردشگری ایران از بناهای تاریخی، طبیعت، روستاهای هدف گردشگری، میراث ملموس و میراث ناملموس تا حتی رویدادها و مناسبت‌های فرهنگی بارگذاری شود.

وی خاطر نشان کرد: این پورتال مزایای بسیار خوبی از جمله قابلیت جستجوی بالا دارد که بر اساس مکان‌یابی خدمت‌رسانی می‌کند. یعنی شما هر کجای ایران قرار داشته باشید، بر اساس شعاع درخواستی شما داشته‌های گردشگری محدوده را تماماً همراه با تصاویر با کیفیت در اختیارتان قرار می‌دهد.

مونسان افزود: این پورتال یکی از فضاهای مناسب برای آشنایی جهانیان از جمله گردشگران روس با زیبایی‌های ایران است، البته که پس از لغو روادید گروهی، قطعاً تبلیغات ما در فضای مجازی روسیه افزایش می‌یابد. امیدواریم بتوانیم از فضاهای فیزیکی روسیه نیز برای این تبلیغات استفاده کنیم. متقابلاً نیز آماده‌ایم تا چنین فضاهایی را در اختیار کشور روسیه قرار دهیم.

مسکو ابراز امیدواری کرد توافق لغو روادید با ایران نهایی شود

او در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت تبلیغات و معرفی صحیح جاذبه‌های گردشگری افزود:یکی از اقدامات بسیار خوبی که می‌توان در این زمینه انجام داد دعوت چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری و رسانه‌ای دو کشور برای معرفی جاذبه‌های گردشگری است، پیش‌تر نیز کشور ایران در این زمینه تجربه خوبی را داشت که فعالان عرصه گردشگری در فضای مجازی را دعوت کردیم و این افراد را با ایران آشنا کردیم تا در کشورهای هدف جذابیت‌های گردشگری ایران را معرفی کنند، قطعاً برنامه‌ای مشابه برای بازار گردشگری روسیه نیز داریم.

  • منبع خبر : ایرنا