مفسر بزرگ قرآن کریم گفت: باید نهضت قرآنی جدیدی صورت گیرد تا این کتاب از مهجوریت در آید. در کنار قرائت، تجوید و حفظ قرآن باید تدبیر هم باشد تا قرآن تأثیرگذار باشد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، حجت الاسلام محسن قرائتی در نشست صمیمی با نخبگان، فعالان و پیشکسوتان قرآنی استان خراسان رضوی بیان کرد: متاسفانه کتاب قرآن با نگاه علمی و پژوهشی کمتر مورد استفاده قرار گرفته است و حال آنکه قرآن سرشار از مفاهیم علمی و پژوهشی است.
مفسر بزرگ قرآن کریم افزود: باید نهضت قرآنی جدیدی صورت گیرد تا این کتاب از مهجوریت در آید. در کنار قرائت، تجوید و حفظ قرآن باید تدبیر هم باشد تا قرآن تأثیرگذار باشد.
وی از غریبی قرآن در بین مردم گفت و افزود: الان قرآن غریب است، در شب نزول قرآن از خود قرآن در مساجد خبری نیست و دعای الغوث می خوانند در حالی که اگر هزار جلسه عزاداری محرم در مشهد برگزار می شود باید ۱۰۰۰ جلسه تفسیر قرآن نیز برگزارشود.
حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه قرآن و اهل بیت نباید از یکدیگر جدا شوند و متاسفانه اکنون از یکدیگر جدا هستند؛ گفت: باید اوقاف در این خصوص ورود کند، البته اکنون جلسات تفسیر بیشتر شده در گذشته تعداد آن بسیار کم بود.
وی حفظ قرآن را یک مقام و ارزش دانست و تصریح کرد: حفظ قرآن باید با اخلاص باشد و صرف مطرح شدن یا دیده شدن نباشد و مربی قرآن باید از آیه های کوتاه و ساده برای کسی که می خواهد حفظ قرآن را شروع کند، استفاده کند.
مفسر بزرگ قرآن کریم با تاکید بر ایچاد گروههای اذان بیان کرد: اذان متن قرآن است ولی در شهرها گروه اذان نیست در حالی که گروه تواشیح در هر شهری وجود دارد.
وی در ادامه به حدیثی از امام رضا (ع) اشاره کرد و افزود: حضرت فرمود: «خدا نماز را واجب کرد تا قران از مهجوریت خارج شود»، هر وقت نماز می خوانیم روزی ۱۲۰ آیه را می خوانیم و این یعنی خواندن قرآن.
حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه در کنار نماز باید تفسیر قرآن هر چند کوتاه در مساجد صورت گیرد؛ افزود: رمز اینکه قران مهجور است، تفسیر سخت قران توسط برخی است در حالی که تفسیر باید روان و قابل فهم برای مردم باشد.
وی با تاکید بر این نکته که در حفظ قران باید بازنگری صورت گیرد؛ افزود: باید بر اساس ۱۳۰ تا تفسیری که نیاز داریم دانشکده داشتیم باشیم ، دانشکده حقوق؛ آیات و روایات حقوقی، دانشکده روانشناسی، آیات و روایات مربوط به روانشناسی، دانشکده علوم سیاسی؛ آیات و روایات سیاسی و …
مفسر بزرگ قرآن کریم بیان کرد: باید در قرآن و تفسیر نهضتی صورت گیرد، حرکت هایی شده است و نسبت به قدیم بهتر شده است اما کافی نیست، ما سهم قران را ندادیم . قران را باید جدی بگیریم، این کارها مقدمه خوبی است ولی کافی نیست . وضع قران خوب نیست کارهای واجب در اولویت باشد تا مستحبات.