وزیر میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی گفت: میراث تمدنی و فرهنگی و بناهای تاریخی بزرگ جهان همه با نگاه و تفکر دینی ساخته شده است، دین و اعتقادات نقش محوری در میراث‌فرهنگی دارد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،  سیدعزت‌الله ضرغامی همزمان با هفته میراث فرهنگی، در آیین امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی و سازمان اوقاف و امور خیریه، گفت: امروز در جلسه هیات دولت درباره میراث‌فرهنگی و موزه‌های کشور گزارشی به اعضای دولت ارائه کردم، که مورد استقبال رئیس جمهوری قرار گرفت و قرار شد در این هفته ارتباطات خوبی در این حوزه برقرار شود. 

وزیر میراث‌فرهنگی با بیان اینکه «محلی ایستا نیست»، گفت: اگر موزه به واقع موزه و مدیران آن واقعا موزه دار باشند، مظهر پویایی و دینامیک خواهند شد، موزه حلقه وصل گذشتگان با آیندگان است و اگر درست معرفی شود منشا حرکات ماندگار در جامعه و آینده‌ساز خواهد بود.

وی گفت: میراث تمدنی و فرهنگی و بناهای تاریخی بزرگ جهانی همه با نگاه و تفکر دینی ساخته شده است، دین، مذهب، و ایمان و اعتقاد ریشه اکثریت قالب خلق آثار ماندگار تمدنی و فرهنگی است. کلیساهای بسیار بزرگ و پیچیده جهان با اعتقاد دینی ساخته شده است، در آثار ایران باستان حتی بنای تخت‌جمشید هم با یک نگاه توحیدی، وحدانیت، یکتاپرستی و همگرایی در مقابل تفکرات پیش از خود که اعتقاد به چندخدایی بوده ساخته شده است.  

ضرغامی: دین نقش محوری در میراث‌فرهنگی دارد

آثار دوره اسلامی کارنامه تمدنی ماست

ضرغامی با بیان اینکه دین و اعتقادات نقش محوری در میراث‌فرهنگی دارد، اظهار داشت: در بررسی آثار و میراث فرهنگی دوره اسلامی در سطح جهانی و ایران میراث فرهنگی ارزشمند این دوره همه در پناه نگاه ارزشمند دینی است که کارنامه تمدنی ماست. آثار هزار ساله معماری اسلامی مانند منارها و گنبدها آنقدر با دقت مهندسی ساخته شده که نمی توانیم به آن دست می‌زنیم و دخالت کنیم زیرا ترکیب و پایداری آن از میان می‌رود، ما فقط برخی ظواهر آن را مرمت می‌کنیم.

وزیر میراث‌فرهنگی خاطرنشان کرد: امروز در نخستین روز هفته میراث‌فرهنگی کار را با سازمان اوقاف که نهاد دینی و مذهبی است آغاز کردیم، در هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نقاط مشترک همکاری با سازمان اوقاف و امور خیریه داریم. مدیران صفی هر دو دستگاه باید با یکدیگر همدل همراه باشند مطمئنم با هم افزایی می‌توانند موانع همکاری را رفع کنند و اختلافات جزیی را کنار بگذارند و کارهای بزرگ انجام دهند.

اعطای جایزه برتر به طرح های مشترک همکاری میراث فرهنگی و اوقاف

ضرغامی تاکید کرد: باید بر این نقطه متمرکز شد که در بقاع و اماکن دینی تاریخی، علاوه بر خدمات خوب و استاندارد، بازارچه صنایع دستی هم داشته باشیم همچنین اقامت راحت و ارزان با چشم انداز خوب و هر آنچه که رضایت‌مندی ایجاد می‌کند ارایه شود.

وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: پیشنهاد می کنم سالیانه طرح های همکاری مشترک میان زوج میراث فرهنگی و اوقاف معرفی کنیم و جایزه برتر به همکاری‌های مشترک نتیجه‌بخش بدهیم نمونه کارهای مشترک دو دستگاه را معرفی و الگوسازی کنیم تا مشهور شوند.

ضرغامی اضافه کرد: برای تفاهم‌نامه مشترک میراث‌فرهنگی و اوقاف دبیرخانه تشکیل خواهد شد مفاد جامع و کامل و دقیقی در این سند آمده است، انتظار داریم مدیران استانی آن را دقیق بخوانند و با یکدیگر در استان کار را شروع کنند تا نتایج پر برکتی نصیب مردم و ایران اسلامی شود.

  • منبع خبر : ایرنا