معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت گفت: به رغم پیگیری‌های مکرر و اعلام آمادگی ایران برای اعزام زائران از مرزهای زمینی به عتبات عالیات، دولت عراق بدون اعلام هیچ بهانه یا مشکلی مرزهای زمینی خود را همچنان به روی زائران بسته نگاه داشته است.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، حجت الاسلام صحبت‌الله رحمانی اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت عراق علاقه‌ای به بازگشایی مرزهای زمینی عتبات عالیات از خود نشان نمی دهد از سفارت ایران در عراق و وزارت امور خارجه می‌خواهیم پیگیر بازگشایی مجدد راه‌های زمینی عتبات عالیات برای عاشقان این زیارت معنوی شوند.

وی پیش تر نیز در این خصوص به ایرنا گفته بود: مرزهای زمینی شلمچه، مهران و چذابه برای سفر به عراق تا زمان اطلاع رسمی دولت این کشور بسته است و از مردم می خواهیم تا اعلام رسمی بازگشایی مرزها صبر کنند.

رحمانی با تاکید بر اینکه از مردم می‌خواهیم از هرگونه سفر به سمت مرزهای ورود به خاک عراق پرهیز کنند، افزود: با توجه به صحبت‌های اخیر رییس جمهور در خوزستان مبنی برای آمادگی دولت ایران برای از سرگیری اعزام زائران ایرانی برای زیارت عتبات عالیات، با پیگیری‌های به انجام رسیده منتظر پاسخ رسمی دولت عراق هستیم.

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: به رغم پیگیری و چندین دور مذاکره با مسئولان عراقی برای بازگشایی مرزهای زمینی در روز جمعه ۲۷ اسفند (نیمه شعبان)، تاکنون دولت عراق هیچ گونه نظر رسمی برای بازگشایی مرزهای زمینی اعلام نکرده است.

رحمانی  در گفت وگو با خبرنگار حج و زیارت ایرنا با بیان اینکه مسئولان عراقی تا پیش از این قول داده بودند در آغاز ماه شعبان نسبت به بازگشایی مرزهای زمینی برای ورود زائران اقدام کنند و تاکنون این مهم محقق نشده، اظهار داشت: با توجه به پیگیری‌های لازم از سوی رییس سازمان حج و زیارت و سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد تا پیش از این بازگشایی مرزهای زمینی در نیمه شعبان دور از انتظار نبود.

وی با یادآروی قرار قبلی مسئولان عراقی مبنی بر لغو روادید برای سفرهای زمینی در بازگشایی مرزهای یادشده، اظهار داشت: از سال ۱۳۹۸ به علت شیوع کرونا مرزهای زمینی برای تردد زائران به عراق و زیارت عتبات عالیات بسته شد.

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: به رغم رایزنی‌های انجام گرفته به علت شیوع کرونا در ایران و عراق نتوانسته‌ایم مرزهای زمینی را مجددا بازگشایی کنیم در حالی که این آمادگی در ما وجود دارد.

رحمانی افزود: در حال حاضر هیج مرز زمینی به روی زائران عتبات عالیات باز نیست و هیچ گونه امکانات پذیرایی نیز به دلیل عدم آماده شدن زیر ساخت‌ها مهیا نیست.