رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: در حوزه اصناف باتوجه به شرایط اقتصادی بوجود آماده اصلا جایی برای تعطیلی وجود ندارد.

محمود بنانژاد امروز در جلسه ستاد کرونای خراسان رضوی که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در طول سال گذشته یکی از بخش‌هایی که به منظور رعایت پروتکل‌ها، کنترل و بخشی با عنوان قطع کننده شیوع ویروس شناخته می‌شد حوزه اصناف بوده است.

وی افزود: این بخش در راستای فرهنگ‌سازی و قطع زنجیره کرونا می‌تواند نقش خود را ایفا کند. تلاش ما همواره بر این بوده است که به این رسالت اجتماعی عمل و همکاری کاملی را در این راستا داشته باشیم. اتاق اصناف ماموریت‌های متعددی دارد که شامل بازرسی و نظارت، صدور مجوز و مسائل دیگر است. این تکلیف نیز به آنها افزوده شده و ما در تلاش برای نشان دادن بهترین عملکرد هستیم.

رئیس اتاق اصناف مشهد ادامه داد: از سال گذشته تا به امروز برخی از صنوف مانند تالارهای پذیرایی و بازی‌های رایانه‌ای به صورت صددرصد و کاملا بسته بودند. برای برخی دیگر از صنوف در پیک دوم که حدودا از اواسط آبان تا اواخر آذرماه به طول انجامید محدودیت‌هایی اعمال شده است. در این مدت نیز گشت‌های مشترکی را با همکاری نیروی انتظامی و دانشگاه علوم پزشکی داشته‌ایم. 

بازگشایی تالارهای پذیرایی؛ تیغی دولبه

بنانژاد بیان کرد: در گذشته به صورت روزانه‌ ۱۶ گشت مشترک در سطح شهر برای بررسی نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته‌ایم که اقدام به تعطیل کردن واحدهای صنفی که در گروه‌های سه و چهار قرار داشتند، می‌کردند. درحال حاضر و بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا تالار های پذیرایی شروع به کار کردند. این موضوع مانند تیغی دو لبه است که می‌تواند منجر به شیوع مجدد ویروس و ایجاد خطر باشد. این اصناف در سال گذشته به شدت آسیب دیده‌اند و دچار مشکلات اقتصادی شدیدی شدند و متاسفانه شاهد هیچ کمک‌رسانی دولتی برای جبران این خسارات نبودند. این مجموعه‌ها بایستی باتوجه به پروتکل‌های مشخص شده و با یک سوم ظرفیت شروع به فعالیت کنند.

در حوزه اصناف ظرفیتی برای تعطیلی باقی نمانده است

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص اوج گیری مجدد شیوع کرونا در اواخر اسفندماه، یکی از پر خطرترین بخش‌ها که مورد خسارت واقع خواهد شد مجددا حوزه اصناف است. در حوزه اصناف باتوجه به شرایط اقتصادی بوجود آماده اصلا جایی برای تعطیلی وجود ندارد. درحال حاضر در ایام پایانی سال هستیم که فعالیت بسیاری از حوزه‌های صنفی در این روزها متمرکز است. لذا به مردم و به اصناف توصیه می‌کنم که حتما در رعایت پروتکل‌های بهداشتی اصول لازم را رعایت کنند تا با مشکلات بیشتری مواجه نشویم.

اصناف از تسهیلات ۱۲ درصدی دولت استقبالی نداشتند

بنانژاد اظهار کرد: در فروردین سال ۹۹ مصوبه‌ای با عنوان ارائه تسهیلات برای صنوف آسیب دیده داشته ایم. طبق این مصوبه در ابتدا اعلام شد ۷۵ هزار میلیارد تسهیلات ارائه خواهد شد که سپس به ۴۰ هزار میلیارد برای کل کشور کاهش پیدا کرد. ارائه این تسهیلات از شرایط ویژه‌ای برخوردار بود که شامل عدم تعدیل نیروی انسانی، ارائه سود ۱۲ درصد و بازپرداخت دو ساله بوده است. تمام این مشکلات باعث شد تا در حوزه اصناف استقبال خوبی از این تسهیلات انجام نشود.

وی افزود: در راستای بهبود این شرایط پیشنهاداتی به دولت ارائه کردیم که غیر از به تعویق افتادن بدهی‌ها دیگر پیشنهادات مورد قبول واقع نشد. ما شاهد حدودا ۹ میلیارد تومان بخشودگی در اجاره‌ها و تخفیف در هزینه‌های شارژ مجتمع‌های تجاری بوده‌ایم. باید تلاش کنیم تا با درکی متقابل از این شرایط سخت عبور کنیم. 

  • منبع خبر : ایسنا