تولیت آستان قدس رضوی گفت: خادمان حرم مطهر امام رضا(ع) در برخورد با زائران باید جلوه تربیت‌یافتگان مکتب رضوی باشند.

حجت‌الاسلام‌ احمد مروی در مراسم اهدای احکام خدام بارگاه منور رضوی که هم‌زمان با ایام دهه مبارک کرامت در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد؛ ضمن تبریک فرارسیدن ایام میلاد حضرت ثامن‌الحجج(ع)، خدمتگزاری در بارگاه منور امام رضا(ع) را توفیقی بسیار بزرگ برشمرد و با اشاره به جایگاه معنوی حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: امام علی بن موسی‌الرضا(ع) مظهر و تجلی کرامت خداوند بوده و به اذن الهی از همه عالم دستگیری می‌کنند، اما به‌شرط آنکه پرده‌های ظلمت و تاریکی را کنار زده و خود را در معرض مکتب نجات بخش آن حضرت قرار دهیم.

وی گفت: خادمی حضرت رضا(ع) آنگاه افتخار بزرگی است که خادم پرورش یافته مکتب و آموزه‌های حضرت رضا(ع) باشد و فرهنگ، ادب، معرفت، بندگی، عبودیت و اخلاق رضوی سرلوحه او باشد.

مروی به خدام رضوی نسبت به خطر روزمرگی و عادی شدن خدمت در آستان قدس هشدار داد و با طرح این سؤال که چه کنیم تا خدمت برایمان عادی نشود و یادمان نرود کجا و در محضر چه امام عظیم‌الشانی هستیم؟ توضیح داد: افزایش معرفت به امام رضا(ع) رمز رهایی از عادی شدن خدمت در این بارگاه قدسی است؛ از طریق کسب معرفت باید تلاش کنیم تا تشرف، حضور و خدمت در این دستگاه مقدس و نورانی عادی نشود.

وی خطاب به مدیران حرم مطهر رضوی گفت: به مسئولان مربوطه اعلام می‌کنم کتابخانه‌هایی را در آسایشگاه‌های خدام قرار دهند تا خادمان رضوی از فرصت‌هایی که دارند برای مطالعه کتاب‌هایی که موجب ارتقای معرفت نسبت به امام رضا(ع) می‌شود بهره ببرند، همچنین مسابقات و طرح‌های تشویقی برای مطالعه در میان خدام باید اجرایی شود.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه آستان قدس دستگاهی فرهنگی و معرفتی است، بیان کرد: در آستان قدس رضوی ارتقاء رتبه خدام نباید تنها منحصر به سنوات خدمتی باشد و در این رابطه ابعاد معرفتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه داشتن معرفت نسبت به ائمه اطهار(ع) شرط شفاعت آن حضرات است، ابراز کرد: اگر می‌خواهیم شفاعت حضرات معصومین(ع) شامل حالمان شود باید معرفت خود را نسبت به آن حضرات افزایش دهیم؛ تا معرفت نباشد، محبت و علاقه پیدا نمی‌شود و تا محبت نباشد اطاعت و پیروی حاصل نخواهد.

مروی دلیل جایگاه و مقام رفیع ائمه اطهار(ع) را معرفت والای آن حضرات دانست و عنوان کرد: بارگاه قدس رضوی حرم امام حی، حاضر و زنده است؛ امامی که می‌بیند، می‌شنود و پاسخ می‌دهد و مردمی که به این آستان ملکوتی مشرف می‌شوند برای تحصیل فیض و کسب بهره‌های معنوی می‌آیند؛ لذا رفتار خدام باید نمونه‌ای از اخلاق و سلوک اسلامی باشد.

وی اضافه کرد: زائران بسیاری سالانه از اطراف‌واکناف عالم به این آستان مقدس مشرف می‌شوند؛ گاهی یک نگاه، رفتار و برخورد خادم می‌تواند اشتیاقی در زائر برای تشرف‌های آینده ایجاد کند و عکس آن نیز ممکن است.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی تولیت آستان قدس رضوی گفت: رفتار خدام حتی می‌تواند در اعتقادات دینی برخی زائران تأثیرگذار باشد، به همین دلیل باید خدام مدیریت رفتار داشته باشند و با سعه‌صدر و روی گشاده با زائران برخورد کنند؛ خادم امام رضا(ع) باید جلوه تربیت‌یافتگان مکتب رضوی باشند.