مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: از ۲۸ اسفند سال گذشته تاکنون ۶ میلیون ۸۰۰ هزار زائر نوروزی در امامزاده‌های سراسر کشور حضور یافتند و از این مکان‌ها بازدید کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدکاظم موسوی متقی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: بر اساس آماری که از استان‌های مختلف کشور ارائه شده از ۲۸ اسفند تا پایان پنجم فروردین حدود ۲۰۰ هزار نفر در زائرسراها اسکان شبانه داشته‌اند.

وی با اشاره به مقارن شدن ماه بهار قرآن و بهار طبیعت و اجرای طرح «ضیافت الهی» و «آرامش بهاری» در بقاع متبرکه سراسر کشور افزود: اسکان در بقاع متبرکه به دو صورت رسمی (در اتاق و سوئیت) و اسکان موقت (در چادر و اسکان‌های اضطراری) صورت می‌پذیرد.

به گفته مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، در مجموع ۱۹۷ هزار شب اسکان رسمی در بقاع متبرکه صورت گرفته که به ترتیب استان‌های خراسان رضوی با اسکان ۳۳ هزار زائر، استان اصفهان ۳۰ هزار زائر، استان خراسان جنوبی ۲۴ هزار زائر، استان فارس ۲۲ هزار زائر و استان سمنان با اسکان ۲۰ هزار و ۹۰۰ زائر، رتبه های اول تا پنجم را در اسکان زائر در زائرسرا و سوئیت‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

موسوی متقی با بیان اینکه در کل کشور ۴۲۵ امامزاده امکان استقرار زائر را دارند که در مجموع پنج هزار و ۴۸۹ باب اتاق را شامل می‌شود، افزود: همچنین در اسکان اضطراری که در جوار بقاع و در فضای پیرامونی آستان مقدس امامزادگان و کمپ‌های موقت صورت می پذیرد، حدود ۷۷۰ هزار نفر در شب نیز اسکان داشته‌اند.

حضور هفت میلیون زائر در بقاع متبرکه/۴۲۵ امامزاده آماده اسکان و پذیرای مسافران نوروزی

روزانه ۹۵ تا ۱۰۰ هزار افطاری ساده در کشور توزیع می‌شود

وی اظهار داشت: یکی از برنامه‌هایی که در قالب طرح آرامش بهاری در نظر گرفته شده، برنامه افطاری ساده در ماه رمضان است. ممکن است بسیاری از مسافران روزه نباشند اما بسیاری از مجاوران و ساکنان بومی که در جوار امامزادگان سکونت دارند در ایام ماه رمضان به بقاع مراجعه می‌کنند و در این ایام، ۹۸۰ امامزاده برنامه افطاری ساده را تدارک دیده‌اند و روزانه معادل ۹۵ تا ۱۰۰ هزار افطاری ساده در کشور توزیع می‌شود.

به گفته وی، خراسان رضوی با توزیع روزانه ۱۵ هزار افطاری ساده در این زمینه پیشرو بوده است و به ترتیب استان‌های اصفهان ۱۰ هزار افطاری ساده، فارس هشت هزار وعده، خوزستان هفت هزار وعده، یزد حدود ۵ هزار و ۵۰۰ و مازندران و هرمزگان حدود ۶ هزار وعده افطاری ساده روزانه توزیع شده است.

حضور هفت میلیون زائر در بقاع متبرکه/۴۲۵ امامزاده آماده اسکان و پذیرای مسافران نوروزی

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: از دیگر برنامه های طرح آرامش بهاری، برگزاری جلسات تفسیر و جزء خوانی قرآن در بقاع متبرکه است که بر اساس آمار روزانه ۱۵۰ هزار نفر در جلسات جزء خوانی شرکت کرده‌اند و در جلسات تفسیر قرآن ۵۳ تا ۵۵ هزار نفر حضور دارند.

وی گفت: همچنین تقریبا ۵۰۰ بقعه متبرکه سطح یک و دو، خیمه معرفت دارند و حدود ۷۰ هزار نفر تاکنون روزانه به خیمه های معرفت مراجعه کرده‌اند و از برنامه های این خیمه ها شامل مشاوره، برنامه های کودک و پاسخگویی به سوالات شرعی و غرفه های عفاف و حجاب بهره مند شده اند.

افزایش ۱۰ درصدی تشرف زائران به بقاع متبرکه

موسوی متقی افزود: آمار موجود در مقایسه مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۰ درصدی را چه در عدد زائران که به امامزاده‌ها مشرف شده‌اند و چه در اسکان آنها را نشان می‌دهد.

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: بر اساس آمار، سال گذشته حدود ۱۵ هزار نفر در ایام نوروز به بقاع متبرکه مشرف شدند که امسال تاکنون حدود هفت میلیون نفر بوده است و پیش بینی می شود با توجه به اینکه شب های قدر را در پیش داریم این عدد به ۱۵ میلیون نفر برسد.

وی اظهار داشت: سال گذشته کل عدد اسکان در بقاع متبرکه ۳۷۵ هزار نفر شب بود و امسال تاکنون نزدیک ۲۰۰ هزار نفر بوده و پیش بینی می شود به ۵۰۰ هزار نفر شب اسکان برسد.