بلندترین روزها و کوتاهترین شب‌های سال در فصل تابستان است. تابستان تنها گرما نیست و معمولا بسیاری از جشن‌ها و مراسم‌های باستانی و قدیمی در این فصل برگزار می‌شود.به نظر می‌رسد، تابستان، تغییری در رفتار، نگرش و همچنین انرژی افراد ایجاد می‌کند.

محققان بر این باورند که دی‌ان‌ای(DNA)  افراد با فصل تابستان تغییر می‌کند، احساس می‌کنیم فعال‌تر هستیم، بیشتر با دنیا درگیر شده و البته بیشتر هم تفریح می‌کنیم. به همین دلیل، تابستان، زمان برگزاری بسیاری از جشنواره‌های بزرگ در سراسر جهان است و فرصت‌های خارق‌العاده‌ای برای تجربه فرهنگ، موسیقی، هنر و ارائه غذاها در کشورهای مختلف جهان فراهم می‌شود.

اسکاندیناوی

اگرچه بسیاری از مسافران، در طول ماه‌های زمستان به شبه‌جزیره اسکاندیناوی سفر می‌کنند، اما تعطیلات تابستان در این منطقه نیز قابل تامل است.در این شبه‌جزیره به‌ویژه کشور سوئد، نیمه تابستان(چله تابستان) از مهمترین تعطیلات است. جشن نیمه این فصل، از جشن‌های موردعلاقه افراد است و دوستان و خانواده‌ها از اطراف، دورهم جشن جمع می‌شوند.اسکاندیناوی‌ها علاوه بر رقص‌های محلی با لباس سنتی، غذاهایی ازجمله ترشی شاه‌ماهی و سیب‌زمینی آب‌پز تازه در این روز مصرف می‌کنند.

شب‌های سفید، سن‌پترزبورگ روسیه

در شهر سن‌پترزبورگ (شمالی‌ترین شهر جهان) افراد در شب‌های تابستان از نور روزانه لذت می‌برند. این شب‌های سفید، سالانه میلیون‌ها گردشگر را به خود جلب می‌کند. شب‌های سفید، پدیده‌ای است که باعث می‌شود به‌طورشبانه‌روزی از این منطقه لذت ببرید. این پدیده در اوایل تابستان عاملی مهم برای جذب گردشگران است.در این شهر، جشن‌هایی برگزار می‌شود و آتش‌بازی و موسیقی زنده برای گردشگران به‌صورت شبانه‌روز اجرا می‌شود.

اوماتسوری نبوتا ژاپن

جشنواره‌ها در ژاپن با نام اوماتسوری خوانده می‌شود. این جشن‌ها از روز دوم تا هفتم اگوست (مرداد) در شهر آئوموری برگزار می‌شوند. این سنت تابستانی درواقع فانوس‌های شناوری است که چهره‌های انسانی را به تصویر می‌کشد و در خیابان رژه می‌رود. این نمادها، از واشی (کاغذ سنتی ژاپنی) ساخته‌شده و یک سال زمان برای ساخت نیاز دارند. گروهی طبل‌زن تایکو(ساز کوبه‌ای ژاپنی) و گروهی دیگر با حرکات موزون این مراسم را اجرا می‌کنند و هرساله بیش از ۳٫۵ میلیون گردشگر را به خود جلب می‌کنند. گرما به انسان، حس خواب‌آلودگی و تنبلی می‌دهد، نبوتا به معنای خواب‌آلودگی است و شهروندان این شهر سعی می‌کنند عاملی برای از بین بردن آن پیدا کنند.

جشنواره شبح چین

این جشن در هفتمین ماه از تقویم قمری چین و در تابستان برگزار می‌شود. افراد این کشور معتقدند در این زمان، ارواح وارد دنیای زندگان می‌شوند. چینی‌ها معتقدند که در این روز، ارواح روی زمین حرکت می‌کنند. به همین دلیل در این روز مراسم مذهبی مانند بخور دادن و سوزاندن را انجام می‌دهند. همچنین برای آمرزش رفتگانشان دعا می‌کنند. این جشن ریشه در مذهب بودایی و تائویی دارد. در این جشن افراد بر این باورند که باید قربانی و عبادت کرد.

در تاریخ ۱۵ آگوست(پانزدهمین روز از هفتمین ماه چینی) فانوس‌های درخشان در کنار رودخانه حرکت می‌کنند و طبق سنت چینی، این فانوس‌ها ارواح سرگردان را به‌سوی خانواده‌هایشان هدایت می‌کنند. جشنواره شبح، همچنین در سایر مناطق آسیا ازجمله ژاپن، اندونزی، سنگاپور و مالزی نیز برگزار می‌شود. شاید این جشنواره خیلی لذت‌بخش نباشد، اما ریشه‌های عمیق آن در تاریخ و سنت آسیاست و اجازه می‌دهد تا بینشی عمیق از این فرهنگ را به دست آورد.

فنلاند

در جشن میانه تابستان در فنلاند، آتش‌بازی رایج است و در کنار دریاچه و دریا این آتش‌ها برپا می‌شود. دختران در این مراسم هفت شاخه گل جمع‌آوری می‌کنند و زیر بالش خود قرار می‌دهند تا رویای همسر آینده خود را ببینند. از ویژگی‌های مهم تابستان در فنلاند، شب سفید و خورشید نیمه‌شب است.

جشنواره قایق اژدها

تقویم چینی با جشن‌های بسیاری در طول سال پرشده است. این جشن به‌عنوان یکی از جشن‌های چینی‌ها در تابستان است. این جشنواره بیش از ۲۰۰۰ سال است که برگزار می‌شود. در سال ۲۰۰۹ در فهرست میراث فرهنگی ناملموس جهانی یونسکو قرار گرفت و از سال ۲۰۰۸ به‌عنوان تعطیلات عمومی در چین اعلام شد. این جشنواره بزرگداشت چیوشوآن، شاعر و دولتمرد معروف چینی است.

جشنواره موسیقی در ایسلند

در کشوری همچون ایسلند که طلوع و غروب خورشید معنای زیادی ندارد، جشن انقلاب تابستانی برگزار می‌شود. سالانه در ریکیاویک (پایتخت ایسلند) جشنواره سه‌روزه موسیقی برای گرامیداشت انقلاب تابستان برگزار می‌شود. این جشنواره Secret Solstice نامیده می‌شود.

جشنواره تابستانی در شهر کراکوف لهستان

“Wianki” ، نام یکی از محبوب‌ترین جشن‌های تابستانی در لهستان است که ریشه در یک جشنواره باستانی باروری دارد، “Wianki” به معنی “تاج گل” است که نمادی از آینده، ثروت در عشق و همچنین باروری است. در این جشن، دختران تاج گل‌های خود را در رودخانه انداخته و پسران جوان سوار بر قایق‌ها سعی می‌کنند، تاج دختر موردعلاقه خود را بگیرند.

دانمارک

آتش تقریبا در همه جشن‌ها نقش دارد و این باور هست که ارواح شیطانی را از بین می‌برد. در این جشن‌ها آتشی بزرگ برپا می‌شود و شکل یک جادوگر که معمولا از نی و پارچه است ساخته می‌شود. بر اساس فرهنگ‌عامه دانمارک، جادوگران در این زمان، به سمت کوه Brocken حرکت می‌کنند و این آتش می‌تواند آن‌ها را بترساند.

استون هنج در انگلستان

استون هنج مدت‌هاست که منبع رمز و راز بزرگی برای گردشگران، دانشمندان و مسافران است. منطقه این سازه سنگ مرموز سال‌ها باستان شناسان را مبهوت کرده است. تا امروز دقیقا مشخص نشده است که این سنگ‌ها چرا و چگونه چیده شده‌اند، اما دیدن غروب آفتاب تابستانی بر فراز این سنگ‌ها بسیار دیدنی است و سالانه گردشگران زیادی را جذب می‌کند، اما امسال به دلیل شیوع کروناویروس مراسمی در این مکان برگزار نمی‌شود.

اتریش

در این کشور، با تماشا از درون کشتی‌هایی که کنار ساحل درحرکت هستند، می‌توان آتش‌بازی مراسم تابستانی را به‌راحتی دید. حداقل ۳۰ کشتی در سواحل برای تماشای آتش‌بازی حرکت می‌کنند.

دانمارک

در این کشور جشن تابستانی sankthans  نامیده می‌شود. در این روز، افراد معمولا گیاهان دارویی خاص که برای درمان در طول سال نیاز دارند را جمع‌آوری می‌کنند. آتش‌بازی در ساحل، آواز و مراسم پذیرایی در این روز رایج است، این آتش به‌منظور دفع جادوگران و ارواح شیطانی روشن می‌شود.

اسپانیا

جشن سنتی تابستان در اسپانیا در بسیاری از مناطق این کشور برگزار می‌شود. این مراسم معمولا در سواحل برگزار می‌شود و بر اساس عقاید افراد بر اساس سه محور اهمیت گیاهان دارویی به‌ویژه در ارتباط با سلامتی، جوانی و زیبایی، محافظت با آتش برای دفع ارواح و جادوگران شیطانی و سرانجام، تاثیرات معجزه‌آسای آب است.

ایران

در ایران ۱۰ مردادماه به‌عنوان چله تابستان(چهلمین روز تابستان) شناخته می‌شود. البته امسال به دلیل شیوع بیماری همه‌گیر کروناویروس جدید ممکن است که افراد نتوانند گرد هم جمع شوند و این مراسم را به‌طورمعمول برگزار کنند.

  • منبع خبر : ایسنا