سرپرست سازمان حج و زیارت خراسان رضوی از بازگشت زائران عمره مفرده از ۲۳ اردیبهشت ماه و آغاز سفر زائران حج تمتع استان از ۲۹ اردیبهشت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مهدی شجاع در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت سفر زائران عمره مفرده از خراسان رضوی اظهار کرد: در بازه زمانی پیش از حج تمتع، با تلاش مسئولین سازمان حج و زیارت، سفرهای عمره مفرده پس از ۹ سال از ماه شوال آغاز شد. در مجموع از کل کشور ۵۰۰۰ نفر به عمره مفرده اعزام شدند که سهم خراسان رضوی ۴ کاروان ۸۵ نفره بود.

وی افزود: ۲ کاروان در سوم اردیبهشت ماه و ۲ کاروان نیز در ۱۳ اردیبهشت به سرزمین وحی اعزام شدند که ۵ روز در مدینه و ۵ روز در مکه حضور داشتند. گروه دوم ان‌شاءالله ۲۳ اردیبهشت بازخواهند گشت تا از ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت پروازهای حج تمتع کشور آغاز شود.

سرپرست سازمان حج و زیارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه پروازهای حج تمتع خراسان رضوی از اواخر اردیبهشت ماه آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: اعزام‌ زائران خراسان رضوی به حج تمتع از ۲۹ اردیبهشت ‌ماه آغاز می‌شود و تا ۱۲ خرداد ماه ادامه دارد. همچنین عملیات بازگشت زائران خانه خدا از اول تیرماه آغاز خواهد شد.

شجاع در خصوص میزان زائران اعزامی از خراسان رضوی به حج تمتع عنوان کرد: ۹۳۶۵ زائر از خراسان رضوی در قالب ۶۷ کاروان به حج تمتع اعزام خواهند شد.

وی اضافه کرد: از این تعداد ۳۲ کاروان به ظرفیت ۴۴۴۰ زائر در کاروان‌های مدینه بعد و ۳۵ کاروان به ظرفیت ۴۹۲۵ زائر در کاروان‌های مدینه قبل ثبت‌نام شده‌اند. همچنین ۵۳۹۰ زائر مشهدی در قالب ۳۷ کاروان و ۳۹۷۵ زائر شهرستان‌های خراسان رضوی نیز در قالب ۳۰ کاروان به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

شجاع در خصوص هزینه‌ سفرهای حج تمتع برای زائران گفت: هزینه سفرهای حج تمتع بنا بر درجه‌بندی هتل‌ها و امکاناتی که زائران در سفر خود دریافت می‌کنند از ۱۶۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان خواهد بود.

سرپرست سازمان حج و زیارت خراسان رضوی در خصوص برگزاری کلاس‌های آموزش ویژه زائران حج تمتع بیان کرد: یک همایش سراسری برای زائران مشهدی داشتیم که جمعه ۲ هفته گذشته در سالن شهید بهشتی با حضور رئیس سازمان حج و زیارت کشور برگزار شد. همچنین همایش اسرار حج با حضور زائران و مدیران کاروان‌ها به مدت ۳ شب در حرم رضوی برگزار شد و تعدادی از کلاس‌های آموزشی همچنان در حال برگزاری است.