مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در منطقه تاریخی توس تاکید کرد: این اقدامات گام‌های موثری در ثبت جهانی توس رقم خواهد زد.

ابوالفضل مکرمی‌فر عصر امروز در عملیات بهره‌برداری از فاز سوم جلوخان آرامگاه فردوسی و همچنین کلنگ‌زنی اتصال مسیر این جلوخان به ارگ کهندژ اظهار کرد: بعد از یک قرن این اتفاقات در منطقه توس در حال رخ دادن است و شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی در دولت دوازدهم اتفاقات خوبی را در این منطقه رقم زده‌اند. این اقدامات در دوره اصلاحات آغاز شد اما در دولت‌های نهم و دهم عقیم ماند و در دولت دوازدهم با همکاری مدیریت شهری مشهد این اتفاقات رقم خورد. این در حالی است که معمولا شهرداری‌ها و حوزه میراث فرهنگی اصطلاحا کارد و پنیر هستند.

وی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی توامان با فعالیت‌های شهرداری مشهد اقداماتی را به صورت همسو آغاز کرده و ۲ تفاهم‌نامه با شهرداری منعقد کرده است که یکی از آن مربوط به سال گذشته در حوزه جلوخان آرامگاه فردوسی بود و شهرداری با سختی زیاد این عملیات را انجام داد. اداره کل میراث فرهنگی استان نیز به‌سازی برج و باروی توس را آغاز کرد.

مکرمی فر بیان کرد: این برج و بارو ۷ کیلومتر طول دارد که بعد از یک قرن ۷ میلیارد تومان در آن هزینه شده است. مرمت و به‌سازی روستای پاژ و زادگاه فردوسی نیز از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه امسال برای منطقه توس ۷ میلیارد تومان از اعتبارت سفر رئیس‌جمهور و اعتبارات استانی مصوب شده، گفت: اقدامات به‌سازی از برج و باروی توس به طرف دروازه نیشابور ادامه خواهد یافت. آرزوی ما این است که انشالله این اقدامات مسیر را برای آیندگان باز کرده چراکه هیچ ممانعتی برای آبادانی این منطقه از نظر قوانین میراث فرهنگی برای آیندگان که در مسندهای مدیریتی هستند، وجود نخواهد داشت.

مکرمی‌فر تاکید کرد: این منطقه وجوه دارای ظرفیت زیادی دارد که چشمه گیلاس، برج اخنگان، زادگاه فردوسی، ارگ کهندژ، برج و بارو و… از آن جمله است.