معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار مشهد اقدامات شهرداری برای عید نوروز را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، به نقل از آوای مشهد،  مهدی یعقوبی در نشست خبری برنامه‌های استقبال از بهار که امروز شنبه، ۱۲ اسفندماه در محل شهرداری مشهد برگزار شد، عنوان کرد: بعد از اتمام زمان انتخابات در شب گذشته تا صبح، تمامی معابر شهر توسط ۳۴۹ پاکبان، از بنرها و پوسترهای انتخاباتی پاکسازی شد.

وی افزود: ۱۳۱ نیروی رفع سدمعبر، ۶۶ خودرو رفع سدمعبر و ۶دستگاه بالابر نیز پس از انتخابات نسبت به پاکسازی شهر و جمع آوری تبلیغات اقدام کردند.

یعقوبی در رابطه با برنامه‌های شهرداری برای استقبال از بهار توضیح داد: برنامه‌های اجرایی استقبال از بهار از تیر و مرداد سال جاری شروع شده است. در بحث پاکسازی امسال نیز طبق روال سال‌های قبل تا عمق ۱۰کیلومتری محورهای ورودی پاکسازی خواهد شد همچنین ۲۰۰ هزار متر طول رنگ‌آمیزی جداول انجام می‌شود.

وی افزود: در حوزه فرهنگی در بیش از ۳۵۰ آدرس آذین‌بندی و فضاآرایی شهری را خواهیم داشت، نورپردازی‌ها و آذین‌بندی‌های سطح شهر رفع نقص شده و بیش از ۶۰۰۰ مترمربع دیوارنگاری انجام خواهد شد.در بحث عمرانی نیز از ۱۵ اسفند هیچ مجوزی برای حفاری در سطح شهر صادر نخواهد شد.

یعقوبی خاطرنشان کرد: بیش از ۶۳۰ دکه گلکاری شاخص در سطح شهر طراحی و گل آن تامین شده و بیش از ۱۳ میلیون بوته گل برای سطح شهر مشهد نیز آماده‌سازی شده است، همچنین حدود ۲ میلیون بوته گل برای المان‌ها و فلاورباکس‌ها آماده شده که در مجموع ۱۵ میلیون بوته گل آماده کاشت است.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: در زمینه نمادهای شهری حدود ۱۱۰۰ نماد فضای سبز در شهر خواهیم داشت که حدود ۱۰۰۰ نماد از نمادهای قبلی است که بازسازی خواهد شد و مابقی نیز المان‌های جدیدی است که در نقاط مختلف سطح شهر جانمایی خواهد شد.

وی افزود: در المان‌های کلی نیز با توجه به همزمانی نوروز با ماه رمضان سعی شده از المان‌های ترکیبی مذهبی نیز استفاده شود. همچنین در حوزه فرهنگی بالغ بر ۹۰ اثر بازسازی و احیا شده و بالغ بر ۲۰ المان جدید نیز نصب خواهد شد.

یعقوبی ادامه داد: جشنواره‌های متعدد مناسبتی، تفریحی و ورزشی خصوصا در سطح روستاهای بزرگ برنامه‌ریزی شده است، همچنین با هدف گسترش مشارکت مردمی اجرای هنرهای نمایش و سرود را خیلی پرنگ خواهیم داشت.

وی افزود: دومین جشنواره نوری در پارک کوهسنگی با مساحتی حدود ۶ هکتار در قالب ۴۰ المان نوری اجرا خواهد شد همچنین ۱۰ جشنواره گل با ترکیبی از فعالیت‌ها در ۱۹ نقطه از سطح شهر که موضوعات جدیدی را در برمی‌گیرد، برگزار خواهد شد.

یعقوبی در زمینه جشنواره گل‌های لاله نیز توضیح داد: جشنواره گل‌های لاله را طبق روال سال گذشته خواهیم داشت و عمده کار در پارک ملت و بعد از آن در باغ گلها انجام خواهد شد و سال جاری لاله‌کاری مزار شهدا نیز به صورت ویژه خواهد بود.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: در حوزه خدمات‌رسانی تمام فعالیت‌های خدماتی شهرداری با قوت و قدرت و توجه به پیش‌بینی حضور زائران زیاد در مشهد ادامه خواهد داشت و یکسری فعالیت‌های خاص از ۲۰ اسفندماه آغاز خواهد شد، از جمله اینکه حداقل ۱۷ مکان عرضه مستقیم میوه از ۲۰ اسفند در سطح شهر خواهیم داشت، همچنین در محدوده منطقه ثامن و اطراف حرم مطهر، علاوه بر فروشگاه‌های موجود، ۹ جایگاه عرضه مستقیم کالا را خواهیم داشت که به طور موقت تا ۲۴ فروردین دایر خواهد بود. در این ایام  ۵ نانوایی سیار در منطقه ثامن و یک نانوایی سیار نیز در بوستان زائرپذیر غدیر فعال خواهد بود.

یعقوبی در زمینه سایر اقدامات استقبال از بهار خاطرنشان کرد: ایستگاه‌های استقبال از زائر در ورودی‌های شهر از جمله در محورهای مهمی مثل ورودی قوچان، نیشابور و پایانه امام رضا از ۲۰ اسفندماه شروع به کار خواهند کرد. ۱۸ پایگاه راهنمای زائر را نیز به صورت شبانه‌روزی از ۲۰ اسفندماه فعال خواهیم کرد. در زمینه اسکان زائران نیز ۴۲ مرکز اسکان موقت اضطراری با ظرفیت کلی بالغ بر ۴۵ هزار نفر هم پیش‌بینی آماده‌سازی و تجهیز شده است.

وی ادامه داد: در حمل و نقل و ترافیک یکی از مهمترین موضوعات، ظرفیت پارکینگ‌ها است که یکی از مشکلات ما ظرفیت پارکینگ‌های دائمی بود که این ظرفیت به حدود ۱۶ هزار مکان پارک خواهد رسید که حدود ۱۹۱۵ ظرفیت نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت. پارکینگ‌های موقت نیز حدود ۲۹۰۰ مکان پارک خواهد بود. پیگیر هستیم که از زمین‌های خالی محدوده حرم برای افزایش این ظرفیت استفاده کنیم.

یعقوبی افزود: در شب و روز سال تحویل فعالیت شبانه‌روزی قطار شهری را خواهیم داشت، همچنین افزایش ناوگان اتوبوسرانی در مسیرهای منتهی به حرم را خواهیم داشت و اتوبوس‌ها از ۲۶۰ دستگاه به ۴۰۰ دستگاه در لحظه تحویل سال افزایش خواهد یافت. سرویس‌دهی اتوبوسرانی در روز قدس و روز عید فطر رایگان خواهد بود.

وی افزود: از ساعت یک روز ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۲ تا ۲۳ و ۳۰ دقیقه یکم فروردین ماه ۱۴۰۳ محدودیت ترافیکی در میدان شهدا، میدان بسیج، میدان گوهرشاد و میدان شهدای گمنام به سمت حرم  است. در شب‌های قدر نیز از ساعت ۱۹ تا اذان صبح محدودیت و ممنوعیت تردد خودروهای شخصی را در مسیرهای منتهی به حرم خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد در مورد مراسم روز درختکاری نیز اظهار رکرد: در بازه هفتم الی چهاردهم اسفندماه با هدف تداوم سنت حسنه درختکاری، مراسم نمادین کاشت درخت در بوستان‌های منتخب در حال برگزاری است و کاشت ۱۰۰ هزار نهال در این مراسم‌ پیش‌بینی شده است. مراسم درختکاری ۱۶ اسفندماه در بوستان جهانشهر برگزار می‌شود، همچنین ۶۳ هزار اصله نهال مثمر و غیرمثمر برای کاشت در منازل ۴۴ محله منتخب در حاشیه شهر پیش‌بینی و تاکنون ۱۴ هزار اصله کاشته شده است. کاشت ۱۴۵ هزار اصله نهال برای حاشیه معابر نیز درنظر گرفته شده است.

وی افزود: در استقبال از بهار سال ۱۴۰۳ علاوه بر انجام فعالیت‌های ویژه و ضرورت مدیریت مصرف منابع آبی، مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پروژه‌های اصلاح الگوی کاشت نیز در سطح مناطق ۱۳گانه اجرا خواهد شد.