مونسان از تلاش برای ثبت حرم رضوی در میراث جهانی یونسکو خبر داد و گفت: حرم امام رضا(ع) ارزشمندترین بنای کشور و شکوه هنرومعماری ایرانی اسلامی است که تاکنون غفلت شده و به ثبت جهانی نرسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی انجام شد، با اشاره به قدمت بیش از ۷۰۰ سال حرم مطهر امام رضا (ع)، این مکان را گنجینه‌ای بی نظیر از هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی دانست و اظهار کرد: صرف نظر از قداست روحانی و موضوع زیارت، بارگاه مطهر رضوی همراه خود اطلاعات بسیاری از تاریخچه هنر و هنرمندان و گنجینه‌ای حاوی مجموعه باورها و آداب و رسوم ملت مسلمان ایران در طول تاریخ است که مغفول مانده و باید به این ابعاد و جنبه‌های حرم مطهر نیز پرداخته و برای مردم بیان شود.

وی تسهیل زیارت را یکی از اولویت‌های آستان قدس رضوی معرفی و اظهار کرد: وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با ارائه طرح‌ها و پیشنهادات خود می‌تواند به تسهیل تشرف آسان زائران به مشهد و حرم مطهر و افزایش زمان حضور زائران در بارگاه امام رضا (ع) کمک کند.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت استفاده از مزیت‌های بومی و فرهنگی مناطق مختلف جهت اشتغالزایی و رونق اقتصادی، ابراز کرد: صنایع دستی یکی از راه‌های ارزان و مناسب برای اشتغال زایی است، از سوی دیگر کشور ایران به جهت برخورداری از طبیعت متنوع بستر بسیار مناسبی برای گردشگری طبیعت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین مروی گفت: آستان قدس در راستای توانمندسازی روستاییان محروم، طرح‌های اشتغال زایی در حوزه‌های کشاورزی و دامپروری را دنبال می‌کند تا با استفاده از مزیت‌های هر منطقه به رونق اقتصادی، احیای قدرت مولد بودن روستاها و تشویق روستاییان برای ماندن در زادگاه خود کمک کند.

به دنبال ثبت حرم رضوی در میراث جهانی یونسکو هستیم

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از اقدامات و دستاوردهای وزارتخانه متبوع خود، به ثبت ملی «زیارت رضوی» در فهرست میراث فرهنگی کشور اشاره و ابراز کرد: با توجه به غنای موضوع «زیارت امام رضا (ع)» با پیگیری‌های انجام شده آداب زیارت و پیاده روی زیارت امام رضا (ع) در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

وی از تلاش برای ثبت حرم مطهر رضوی در میراث جهانی یونسکو خبر داد و گفت: حرم مطهر امام رضا (ع) ارزشمندترین بنای کشور و شکوه هنر و معماری ایرانی اسلامی است که تاکنون غفلت شده و به ثبت جهانی نرسیده است، لذا تلاش داریم این بارگاه نورانی را ثبت جهانی کنیم.

  • منبع خبر : مهر