نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی از بازبینی پروتکل‌های بهداشتی زیارت اماکن مقدسه خبر داد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، گفت: در جلسه امروز عرض کردم ما به ماه های زیارتی نزدیک می شویم و مدتهاست مردم شریف و متدین توفیق زیارت مراکز زیارتی را ندارند. ما ۴ مرکز زیارتی داریم؛ حرم پاک و مطهر امام رضا(ع)، حرم حضرت معصومه (س)، حرم احمد بن موسی و حرم حضرت عبدالعظیم حسنی؛ این  مراکز مقدسه زیارتی هم زیرساخت های خوبی دارند و هم مدیریت خوبی دارند. 

وی افزود: ما الان مواد ضدعفونی داریم که می شود در هوا پخش کرد، بدون اینکه به چشم، مخاط، بینی و پوست آسیب برساند و حتی قابل قرقره کردن است و خطری برای انسان ندارد و ویروس کش است، علاوه بر این چون این اماکن مقدسه خدام زیادی دارند هر یک ساعت، دو ساعت می توانند سطوح را ضدعفونی کنند. 

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در فصل سرد سال هستیم، مردم به دلیل برودت هوا نمی توانند اعمال زیارت را انجام دهند؛ بنابراین باید شرایطی را فراهم کنیم که مردم بیشتر به زیارت بروند. 

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: آقای مروی تولیت محترم اعتاب قبلا با من صحبت کرده بود و هم در جلسه آقای منتظری دادستان کل کشور هم ذکر کرد که آقای مروی اعلام آمادگی کردند هر کاری لازم باشد که شرایط بهتری برای زائران امام رضا فراهم شود، ما شرایط را فراهم می کنیم. بر همین اساس دکتر رحمانی فضلی به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا مامور شد مذاکراتی را شروع کنند و دوباره در زمینه پروتکل های بهداشتی زیارت اماکن مقدسه بازبینی صورت بگیرد تا در ایام ماه های رجب، شعبان و رمضان یک گشایش بیشتری برای دسترسی زیارت اعتاب مقدسه داشته باشیم.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه بحث با اشاره به اینکه به دانش فنی تولید واکسن دست پیدا کردیم تصریح کرد: اولا در افکار عمومی باید از واکسن داخلی حمایت شود، زیرا در پیرامون واکسن خارجی هنوز سئوالاتی مطرح هست که باید پاسخ داده شود، ولی در هر صورت باید از واکسن داخلی حمایت شود. باید از ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) حمایت شود. گذراندن فازهای مطالعاتی یک بحث است ولی بحث دیگر این است که اینجا اگر داروی ما دودوزی باشد که بیش از ۱۶۰ میلیون دوز نیاز داریم، حالا اگر سه دوزی باشد بیشتر از اینها نیاز هست، بنابراین برای تولید انبوه آن به زیرساخت های جدی نیاز داریم.

وی با تاکید بر اینکه بعد از تست هایی که صورت می گیرد خط تولید صنعتی باید ایجاد شود که بتوانیم تولید انبوه داشته باشیم تصریح کرد: برای اینکه بشود تولید انبوه را داشته باشیم لازم هست از ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) حمایت شود تا بتوانند در زمینه تولید انبوه اقدام کنند؛ زیرا اگر نتوانیم تولید انبوه داشته باشیم و فقط ماهی ۲ -۳ میلیون دوز داشته باشیم، ۱۵ ماه واکسیناسیون طول می کشد و باعث می شود که کلا از دوره واکسیناسیون عبور کنیم. زیرا اثر این واکسن ها احتمالا یک ساله است و سالی یک بار مردم باید واکسینه شوند و این واکسیناسیون احتمالاً چندین سال باید مداومت داشته باشد، به همین دلیل حرف یک روز دو روز نیست و لازم است سایر خطوط فعال شوند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: از سوی دیگر با تولید انبوه می توانیم واکسن ایرانی را به کشورهای منطقه صادر کنیم تا از طریق فروش آن عایدات اقتصادی زیادی برای کشور حاصل شود و این عایدات را در حوزه بهداشت و درمان صرف کرد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: در جلسه گفته شد ما سه کار را داریم به صورت همزمان انجام می دهیم؛ اول اینکه به خط تولید ستاد اجرایی فرمان امام خمینی کمک کنیم و بعد به انستیتو رازی کمک جدی تر خواهد شد که تولید انبوه داشته باشند و هم اینکه انستیتو پاستور با یک کشور خارجی در حال تشکیل یک کنسرسیومی هست که فاز مطالعات ۳ آنها در ایران انجام شود و بعد ما با توجه به اینکه زیرساخت تولید انبوه واکسن در انیسیتو پاستور را داریم بتوانیم با ورود دانش فنی به آنجا و تست مرحله سوم، تست انسانی را انجام بدهیم و واکسن را به صورت مشترک در انستیتو پاستور تولید کنیم و به روند تولید واکسن سرعت بدهیم ولی متاسفانه همه اینها بعد از عید نوروز می رسد.

عضو ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: متاسفانه عدم باور به تولید واکسن داخلی کار ما را ۴-۵ ماه عقب انداخته  است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه امروز گزارشی از روند فعالیت های طرح شهید سلیمانی در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شد، تصریح کرد: گزارش امروز نشان می داد حضور بسیج در عرصه مقابله با بیماری کووید ۱۹ به خصوص در بخش حمایتی و معیشتی پررنگ و موثر بود.

وی افزود: در این طرح از کسانی که به خاطر قرنطینه شدن، از کار افتاده بودند و نیاز داشتند کمک دریافت کنند، توسط بسیجیان عزیز مورد حمایت قرار گرفته بودند که خیلی کار فوق العادده ای بود و لازم است از بسیج تشکر جدی شود.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه در جلسه امروز گزارشی داده شد که استان مازندران تا حدودی وارد وضعیت قرمز شده است، اظهار داشت: در جلسه امروز پیشنهاد دادم با توجه به اینکه در طرح شهید سلیمانی محله ای موضوعات را بررسی می کنیم باید یک تیم واکنش سریع  وجود داشته باشد که وقتی یک جایی وضعیتش از حالت عادی خارج می شود به سرعت آنجا حاضر شوند و به تیم محلی کمک کند که گفتند تمهید مقدماتی صورت گرفته است و ناظرانی هستند که از استان‌های مختلف یک معین همراه خود ببرند که به نظرم این کار هم کافی نیست.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: باید کشور به ۹-۱۰ قطب تقسیم شود و تیم های مستقری از هلال احمر و وزارت بهداشت وجود داشته باشد که اگر مثلا مازنداران در حال وارد شدن به وضعیت قرمز باشد، همه به آنجا بروند و محکم تر با شوارع کوچک خدمات رسانی کنند و بتوانند حجم تست گیری را افزایش دهند و از هر فردی که چه علامت دارد یا ندارد تست بدهد و به این صورت از تمام مردم منطقه تست بگیرند، مگرنه باز دوباره مازنداران کانونی برای گسترش کل کشور می شود که قرار شد کار جدی تری در این حوزه انجام شود.

  • منبع خبر : ایسنا