استاندار لرستان از تعطیلی برخی از تأسیسات گردشگری استان تا اطلاع ثانوی خبر داد.

سید موسی خادمی در نشست صمیمی با فعالان گردشگری، روسا و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جامعه هتلداران که امروز ۲۰ تیرماه برگزار شد، از تعطیلی برخی تأسیسات گردشگری استان از جمله تالارهای پذیرایی و رستوران‌ها با توجه به شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی خبر داد.

وی همچنین با اشاره به اینکه در سال ۹۷ استان با رشد ورود گردشگر روبرو بود که این روند با وقوع سیل و فراگیری ویروس کرونا دچار وقفه شد افزود: گردشگری محور اصلی توسعه استان است و به‌منظور توسعه گردشگری پیگیری برای افزایش پروازها به استان، ارتقا سطح کیفی و همچنین درجه‌بندی مراکز اقامتی و پذیرایی و تزریق اعتبارات ویژه در دستور کار قرار دارد.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: به‌واسطه شیوع ویروس کرونا هم وضعیت سلامت و هم اقتصاد تحت شعاع قرار گرفت که می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و اعمال پروتکل اقتصادی بر این مشکلات فائق شد.

خادمی با اشاره به شیوع بالا ویروس کرونا و وضعیت قرمز استان اضافه کرد: فعالان گردشگری علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند به فرهنگ‌سازی در جهت استفاده از ماسک، حذف ترددهای بی‌مورد و عدم برگزاری مراسم عروسی و عزا در جامعه کمک کنند.

وی بیان کرد: بنا بر مصوبه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا برخی از مراکز گردشگری همچون تالار، باغ تالار، قهوه‌خانه، کافی‌شاپ، رستوران و سایر مراکز مشابه از تاریخ ۱۶ تیرماه تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهند بود.

سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان نیز در این نشست با اشاره به انجام ۳۹۷۴ مورد بازدید نظارتی در طی سه ماه نخست سال از مراکز و تأسیسات گردشگری استان افزود: سلامت مردم و گردشگران در اولویت این اداره‌کل قرار دارد و نظارت و پایش این اماکن به‌منظور رعایت مصوبات ستاد تشدید خواهد شد.

دبیر ستاد خدمات سفر استان همچنین ضمن تأکید بر برخورد با تورهای غیرمجاز در استان تصریح کرد: به‌منظور برخورد با این‌گونه تورها مکاتبات متعددی با دادستان و نیروی انتظامی انجام گرفته است.

همچنین فکوری رئیس جامعه هتلداران استان خواستار بازنگری در پروتکل‌های بهداشتی مراکز اقامتی با در نظر گرفتن ابعاد فرهنگی، بهداشتی و اقتصادی شد.

وی عدم استهمال اقساط توسط بانک‌ها را یکی دیگر از مشکلات مراکز اقامتی استان در زمان شیوع بیماری کرونا دانست.

الیاس محبی رئیس هیات مدیره دفاتر خدمات مسافرتی استان نیز در این نشست با اشاره به برگزاری جلسه روسای دفاتر خدمات مسافرتی کشور در لرستان افزود: این جلسه فرصت مناسبی را برای توسعه گردشگری استان فراهم خواهد کرد.

وی ضمن تقدیر از برنامه‌های اداره‌کل میراث فرهنگی استان در راستای توسعه گردشگری افزود: علیرغم وقوع سیل و همه‌گیری کرونا اداره‌کل میراث فرهنگی از تمام ظرفیت‌ها برای رونق گردشگری لرستان استفاده کرده است.

رئیس هیات مدیره دفاتر خدمات مسافرتی استان در پایان تعلق نگرفتن تسهیلات برای دفاتر آسیب‌دیده از سیل، سختگیری بانک‌ها در بحث ضامن و برگزاری تورهای غیرمجاز در سطح استان را از مشکلات دفاتر خدمات مسافرتی استان دانست.